Reklama

Wydarzyło się...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta świetlica jest potrzebna

Od października 2004 r. rozpoczęła działalność świetlica przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie. W nowych pomieszczeniach plebanii przy ul. Gajowej dzieci i młodzież gromadzą się każdego dnia, aby odrabiać lekcje. Jest też czas na wspólne zabawy, a także uczestniczenie w różnych kółkach zainteresowań: muzycznym, plastycznym, teatralnym, itp. Dzieci chętnie korzystają też z zajęć sportowo-rekreacyjnych. Pod okiem instruktora ćwiczą na sali gimnastycznej, rywalizują w turniejach np. tenisa stołowego. Świetlica to także miejsce, w którym wspólnie - opiekunowie i dzieci - przeżywają święta i uroczystości związane z życiem Kościoła i ojczyzny. Na zajęciach świetlicowych gromadzi się duża grupa dzieci. Jest to dowód na to, że takie miejsce w naszej parafii jest bardzo potrzebne.
Wyjątkowym gościem był ostatnio bp Antoni Długosz, który sprawował Mszę św. i poświęcił parafialną świetlicę. Przybyli także: Paweł Ruksza - pełnomocnik Prezydenta Częstochowy ds. Organizacji Pozarządowych, Henryk Sikora - dyrektor Gimnazjum nr 18, Wiesława Szrajber, Waldemar Dudkiewicz i radny Stefan Polis oraz wolontariusze pracujący w świetlicy. Gospodarzem spotkania był proboszcz ks. Gabriel Biskup.

Grażyna Mulica

„Niech Pan będzie wielbiony...”

Tymi słowami zachęcał do wysłuchania koncertu proboszcz parafii archikatedralnej pw. Świętej Rodziny ks. prał. Stanisław Gębka, gdy 9 stycznia bazylika archikatedralna rozbrzmiewała śpiewem kolęd w wykonaniu 7 częstochowskich zespołów. W koncercie transmitowanym również na falach radia „Fiat” zaprezentowały się: Chór Dziecięcy Szkoły Podstawowej nr 31 pod dyr. Iwony Kosty, Chór 3. Gimnazjum im. Armii Krajowej pod dyr. Edyty Oracz, Żeński Chór Kameralny II LO im. R. Traugutta pod dyr. Anny Gołębiowskiej, Chór IX LO im. C. K. Norwida „Concentus” pod dyr. Agaty Strzelczyk, Zespół wokalno-instrumentalny kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa pod dyr. Marka Szczyrkowskiego, Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia” pod dyr. Jolanty Pinderak oraz Chór Archikatedralny „Basilica Cantans” pod dyr. Włodzimierza Krawczyńskiego - pomysłodawcy i organizatora dorocznych kolędowych spotkań chóralnych. Koncert poprowadził i opatrzył komentarzami Janusz Jadczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Margita Kotas

Pod patronatem św. Stanisława

Order św. Stanisława Biskupa i Męczennika został ustanowiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1765 r. Przyznawano go do 1918 r. Po wieloletniej przerwie w 1979 r. reaktywował go prezydent RP na uchodźstwie Juliusz Nowina Sokolnicki. Statutowym obowiązkiem dam i kawalerów Orderu jest niesienie pomocy potrzebującym.
Na terenie Polski istnieje 5 przeoratów Orderu św. Stanisława. Przeorat Śląski skupia ponad 30 osób. Stowarzyszenie gromadzi ludzi różnych środowisk, zawodów, o różnym statusie materialnym na całym świecie.
Przeor Przeoratu Śląskiego Lech Grzybowski mówi: „Staram się żyć według słów, iż nie jest bogaty ten, kto dużo ma, lecz ten kto dużo daje. Będąc w grupie, jesteśmy silniejsi i możemy więcej zdziałać, choćby organizując imprezy dobroczynne”. Henryk Augustyniak, działający w Stowarzyszeniu od 3 lat mówi: „Zawsze jest przyjemniej dawać niż brać. Staramy się propagować wśród ludzi dobrej woli ideę św. Stanisława”.
Okazją do podsumowania działalności roku minionego było spotkanie opłatkowe, które miało miejsce 9 stycznia w hotelu Polonia w Częstochowie. Zgromadziło ono członków i sympatyków Orderu Świętego Stanisława Przeoratu Śląskiego.
Obecni byli kapłani: ks. prof. Wacław Chmielarski należący do Przeoratu Śląskiego i ks. prał. Józef Kania sympatyk Stowarzyszenia, który przypomniał, o najważniejszych ideach Stowarzyszenia: pomocy charytatywnej, patriotyzmie i wierności Kościołowi.

Anna Przewoźnik

Opłatek w Toporowie

Blisko 40 osób zebrało się 7 stycznia br. na spotkaniu opłatkowym Akcji Katolickiej regionu wieluńskiego w Toporowie. Przybyli przedstawiciele Parafialnych Oddziałów z Czarnożył, obu parafii z Działoszyna, Krzeczowa oraz Toporowa. Zebranych swoją obecnością zaszczycił asystent diecezjalny AK ks. prał. Jarosław Sroka, prezes zarządu diecezjalnego Anna Kwiatkowska oraz proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie ks. Marian Morga. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w miejscowym kościele. Następnie prezes Akcji w Toporowie Jerzy Kamieniak zaprosił wszystkich gości do salki parafialnej, gdzie połamano się opłatkiem i składano sobie życzenia. Ks. Sroka mówił o problemach i działalności zarządu oraz o najbliższych planach AK. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.

Józef Parzybut

Dobry rok dla miasta

Wspólnie odśpiewaną kolędą „Bóg się rodzi...” rozpoczęło się 10 stycznia tradycyjne spotkanie noworoczne u prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony. Z powodu remontu Miejskiego Ratusza, odbyło się ono w Pałacu Ślubów, gdzie przybyli parlamentarzyści, duchowieństwo na czele z abp. Stanisławem Nowakiem, przeorem Jasnej Góry o. Marianem Lubelski, redaktorem naczelnym Tygodnika Niedziela ks. inf. Ireneuszem Skubisiem. Nie zabrakło reprezentantów innych Kościołow chrześcijańskich oraz władz wojewódzkich, samorządowców z regionu, członków Rady Miasta z przewodniczącym Ryszardem Szczuką, ludzi nauki, kultury, oświaty, służb mundurowych, przedstawicieli ugrupowań politycznych, kombatantów, ludzi związanych z gospodarką i finansami.
W swoim wystąpieniu prezydent Wrona przedstawił zakończone już inwestycje miejskie i zasygnalizował nowe, których w 2005 r. będzie znacznie więcej niż w minionym. Dzięki odpowiedniej polityce finansowej i pozyskanych środkach, przewidywane na ten rok nakłady inwestycyjne osiągną rekordowy w historii miasta poziom 124 mln. zł. Prezydent zwrócił też uwagę na sukcesy częstochowskiej kultury. Nawiązując do trwających obchodów 350- lecia obrony Jasnej Góry przypomniał, że są wartości, których bronić należy nawet w sytuacji beznadziejnej.
Pasterz archidiecezji abp. Stanisław Nowak zachęcał do perspektywicznego spojrzenia w przyszłość, do ufności Bogu i wiary w ludzką życzliwość. Częstochowa jest miastem Maryi. W tym mieście jest ktoś, kto nas broni, kto nas prowadzi z ufnością i optymizmem w nadchodzący rok. Na zakończenie wspólnie odmówiono Modlitwę Pańską.

Wojciech Mścichowski

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

Więcej ...

RPA: zastrzelono kolejnego kapłana

2024-04-30 13:10

Unsplash/pixabay.com

Biskupi Republiki Południowej Afryki potępili zabójstwo katolickiego księdza w stolicy kraju - Pretorii. Ks. Paul Tatu ze Zgromadzenia Najświętszych Stygmatów, który został zastrzelony, był byłym wieloletnim rzecznikiem prasowym Konferencji Episkopatu RPA. Jego przewodniczący, biskup Sithembele Sipuka, wezwał w poniedziałek rząd kraju do podjęcia "natychmiastowych i skutecznych środków" w celu ochrony ludności.

Więcej ...

Łódź: Modlitwa mam adopcyjnych za dzieci

2024-05-01 10:00

Archiwum AOA

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst