Reklama

„Pierwsze kroki” we Wrocławiu

„Złoty wiek” dla wychowania dziecka trwa do 3. roku życia. Nawyki wykształcone w tym czasie zostają jakby wpisane w charakter człowieka i procentują przez całe życie. Później, jeszcze do 7. roku życia, w „srebrnej epoce” wychowania, dzieci być może pozwolą rodzicom na pewien wpływ. Jednak z upływem lat następuje „epoka kamienia łupanego”, kiedy rodzice załamują ręce nad problemami z dorastającymi pociechami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akademia Familijna (z siedzibą w Warszawie) działa od 2003 r., upowszechniając w Polsce sprawdzone w świecie programy, pomagające rodzicom w procesie wychowania. Najpierw ruszyli z kursem „First Steps”, czyli Pierwsze kroki, adresowanym do rodziców dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Ukończyło go już ok. 300 par rodziców, m.in. z Warszawy, Szczecina, Gdańska i Poznania, z sukcesem stosując w praktyce umiejętności nabyte podczas kursu. 9 stycznia br. odbyło się inauguracyjne spotkanie kursu we Wrocławiu.
„Pierwsze kroki” to ok. 10 półtoragodzinnych spotkań rodziców w dużych grupach, raz w miesiącu, przeplatanych spotkaniami w małych grupach z tą samą częstotliwością. Pomyślane tak, by stanowiły jak najmniejsze obciążenie dla rodziców, dają możliwość natychmiastowego praktykowania nowych pomysłów w domu.
Ciekawostką jest metoda prowadzenia kursu, kojarzona raczej ze sferą przedsiębiorczości i rozwiązywania problemów, wobec których teoria bywa mało przydatna. Mianowicie „case study”, czyli analiza przypadków, która świetnie się sprawdza także w rozwiązywaniu problemów w dziedzinie edukacji i wychowania. Polega ona na analizowaniu typowych sytuacji i zachowań w „wirtualnych” rodzinach. Najpierw w małej grupie (4-6 par), a następnie na spotkaniu plenarnym (12-18 par) rodzice werbalizują zauważone problemy wyimaginowanej rodziny. Dzieląc się pomysłami, szukają wspólnie najlepszych rozwiązań. Moderator, który sam także jest rodzicem małych dzieci, mobilizuje i inspiruje uczestników do wypowiedzi, podsumowując je w punktach.
Skuteczność tej metody widać już na pierwszym spotkaniu: o wiele łatwiej bowiem wskazywać na problemy innych, podpowiadając świetne rozwiązania. Praktyka pokazuje, że metoda ta uwrażliwia uczestników na problemy we własnych rodzinach, ułatwia ich identyfikację, ocenę faktów, i w końcu wprowadzenie - nie zawsze łatwego - rozwiązania. Uczą się wypowiadać opinie, słuchać innych i dokonywać samooceny. Małżonkowie mają niejednokrotnie szansę dotknąć problemów zwykle przemilczanych, znaleźć sposób na współpracę, odnowić komunikację.
Moderatorzy podkreślają, że do 3. roku życia można dzieci najwięcej nauczyć. Każde małe dziecko, uczone i stymulowane prawidłowo, ma zdolność przyswajania sobie wiedzy, która pomaga w rozwoju inteligencji i ukierunkowaniu ku dobru i szczęściu. Ważny jest tu wytrwały przykład własnych rodziców. „Pierwsze kroki” służą rozwijaniu w dziecku podstawowych, dobrych przyzwyczajeń, dotyczących: porządku, pór snu, posiłków, higieny.
Doświadczenia rodziców po kursach pokazują, że lepiej radzą sobie oni z zarządzaniem rodziną, nie rezygnując z zainteresowań intelektualnych i aktywności zawodowej. Podnoszenie jakości życia rodzinnego zawsze jest możliwe, zależy tylko od pracy. Jej efekt zawsze widoczny jest po pewnym czasie.
Może warto więc zaangażować się w naukę i praktykę nowych umiejętności, tak przydatnych w wychowaniu najdroższych nam pociech?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz. Miał 49 lat

2025-02-04 18:07
Ks. Jarosław Wypchło

Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. Jarosław Wypchło

W wypadku samochodowym zginął ks. Jarosław Wypchło, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Domasznie (dekanat drzewicki). Do wypadku doszło w poniedziałek (3.02) w godzinach wieczornych w okolicach Przytyka - informuje diecezja radomska.

Więcej ...

Św. Agata, dziewica i męczennica

Adobe Stock

Więcej ...

"Boża Sprawiedliwość" - wystawa nowych ikon w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

2025-02-05 12:03
Wystawa

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Wystawa "Boża Sprawiedliwość"

"Boża Sprawiedliwość" - poplenerowa wystawa ikon autorstwa uczestników XVI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów, które odbyły się we wrześniu 2024 r. w Sławsku na Ukrainie, będzie czynna od 8 lutego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec ks....

Wiadomości

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec ks....

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Skandal w szkole. Nauczyciel bił się w klasie z uczniem

Wiadomości

Skandal w szkole. Nauczyciel bił się w klasie z uczniem