Reklama

Kurs przedmałżeński w DA KUL

Inspirująca płaszczyzna do rozmowy

Niedziela lubelska 4/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanim narzeczeni przyjmą sakrament małżeństwa są zobowiązani do uczestnictwa w kursie przedmałżeńskim. Według zaleceń instrukcji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim, kurs przedmałżeński powinien obejmować systematyczne, roczne przygotowanie. W pkt. 14 instrukcja pozwala na przeprowadzenie skróconej katechezy przedślubnej w formie przynajmniej 10 spotkań jako minimum stosowane w ostateczności. Pomimo tego, że lista dat oraz miejsc, gdzie odbywają się kursy jest dostępna w każdej kancelarii parafialnej, wielu ludzi podchodzi z niechęcią do wypełnienia tego obowiązku, traktując go jako stratę czasu. Tymczasem Kościół, traktując poważnie sakrament małżeństwa, proponuje różne formy przygotowania. Poza tradycyjnym kursem przedmałżeńskim, prowadzonym w formie wykładowej, narzeczeni mają do wyboru kurs w postaci prowadzonych metodami aktywizującymi zajęć w małych grupach, koordynowanych przez kompetentne osoby. Tak prowadzony kurs ma miejsce w duszpasterstwie akademickim KUL.

Szkoła dialogu

Kurs prowadzony w DA KUL został zainicjowany ponad 20 lat temu przez o. Mirosława Paciuszkiewicza SJ i przygotowany na podstawie autorskiego programu prof. Marii Braun-Gałkowskiej. Celem kursu jest jak najlepsze poznanie się narzeczonych na ważnych w małżeństwie płaszczyznach oraz zdobycie przez nich wiedzy o sakramentalności i nierozerwalności związku małżeńskiego. Kurs jest prowadzony metodami aktywizującymi, co oznacza, że w procesie uczenia oprócz czynnika intelektualnego wykorzystywany jest także element emocjonalny. Zapamiętywanie przy tej metodzie jest szybsze i trwalsze. Na cotygodniowych spotkaniach w małych grupach narzeczeni uczą się, jak konstruktywnie rozmawiać ze sobą, prowadzić dialog, aby wspólnota małżeńska i rodzina rozwijała się. Zwraca się uwagę na rolę słuchania, na umiejętność formułowania swojej wypowiedzi oraz na empatię i wyrażanie emocji. Tematem podejmowanym na kursie są także konflikty w rodzinie i umiejętność rozwiązywania ich. Ponadto, prowadzący (w większości psychologowie, dodatkowo przygotowani do prowadzenia tego typu zajęć, żyjący we własnych rodzinach i małżeństwach) starają się tak pokierować narzeczonych, by ci zobaczyli, jakie postawy - role męża czy żony wynieśli z domów macierzystych oraz odkryli i wypowiedzieli to, co chcieliby z tego przenieść do swojego małżeństwa. Kurs przygotowuje do otwarcia się na nowe życie oraz uczy jak odpowiedzialnie i mądrze kochać swoje dzieci. Zajęcia obejmują również tematy współżycia seksualnego, w których podkreślony jest kontakt psychiczny między małżonkami. W małych grupach narzeczeni dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą i poglądami. Mają okazję zobaczyć siebie na tle innych par, usłyszeć, co mówi o nich przyszła żona czy mąż, sformułować wspólnie plan przyszłego wspólnego życia. W ramach kursu są proponowane wykłady: Etyka życia małżeńskiego i Naturalne planowanie rodziny oraz jest przeprowadzony kurs naturalnych metod planowania rodziny. Co roku odbywają się trzy serie kursów, w których udział bierze około 200-250 osób. Prowadzony w duszpasterstwie akademickim KUL kurs przedmałżeński nie jest ograniczony wyłącznie do studentów KUL-u, ale jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą w tej formie bardziej się poznać, pogłębić relacje i przygotować się do małżeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sympatyczne warsztaty dla narzeczonych

„Jesteśmy przekonani, że przygotowanie do małżeństwa jest ważnym etapem również w pracy DA, dlatego podjęliśmy ten program” - zaznaczył o. Andrzej Batorski SJ, opiekun duchowy kursu. „Uważam, że obok wiedzy obejmującej podstawowe zagadnienia, bardzo ważna jest płaszczyzna wiary i modlitwy, stąd każdy kurs rozpoczynamy Mszą św., a kończymy dniem skupienia. Zauważamy, że nawet osoby na początku sceptycznie reagujące na to, pod koniec kursu są zadowolone, ponieważ zauważają, że to nie jest indoktrynacja, ale pewna propozycja podjęcia w sposób dynamiczny ważnych tematów, jakimi są relacja narzeczeńska, małżeństwo, wychowanie dzieci, relacja z teściami. Te kursy to lekkie uchylenie drzwi, ponieważ mają doprowadzić do świadomości, czym jest sakrament małżeństwa, małżeństwo, rodzina, życie wspólne. Są inspirującą płaszczyzną do rozmowy na ważne tematy” - podkreślał.
Pozytywne opinie nt. proponowanych w DA kursów wyrazili Monika i Jarek, którzy odbyli kurs w zeszłym roku, a od 15 sierpnia 2004 r. są małżeństwem: „Byliśmy bardzo zadowoleni z tego kursu, ponieważ jest on zorganizowany w atmosferze spotkania, w czasie którego jest konfrontacja na dany temat w parze narzeczonych i z innymi parami. Poznawaliśmy swoje reakcje w potencjalnych sytuacjach, dowiadywaliśmy się wiele o sobie, swoich uwarunkowaniach i oczekiwaniach. To są sympatyczne warsztaty dla narzeczonych prowadzone w intymnej atmosferze” - zaznaczali. „Wybraliśmy kurs prowadzony metodą warsztatową, bo kogo wzrusza sucha teoria? Nawet najbogatszy tekst, wyłącznie wysłuchany pozostaje tylko na moment, natomiast to samo zagadnienie podjęte w formie dialogu, pozostaje w pamięci na bardzo długo. W zapamiętaniu pewnych treści pomagały nam również prace domowe, które przygotowywały do kolejnego spotkania. Polecamy ten kurs nie tuż przed ślubem, ale sporo wcześniej, żeby poznać się lepiej i dopiero wtedy podejmować decyzję o małżeństwie” - podkreślali.
Natomiast Gosia i Sławek, świeżo po ukończeniu I serii kursu, planujący sakrament małżeństwa na 30 kwietnia br., jednomyślnie stwierdzili: „Tu trzeba włożyć własny wysiłek, nie można tylko »odbębnić« wykładów. Każde z ćwiczeń czy zagadnień poruszane było w parach, stąd nie można mówić o narzucanych odgórnie wnioskach. Najciekawsze jest to, że w czasie kursu dyskutuje się ze sobą nawzajem, poznaje się swoje poglądy na ważne tematy dotyczące wspólnej przyszłości, a nie tylko słucha treści, które się przyjmie albo odrzuci. Ponadto wykłady były przeprowadzone w bardzo klarowny i konkretny sposób, zostały uchwycone najistotniejsze kwestie dotyczące etyki małżeńskiej i naturalnych metod planowania rodziny. Jeśli ktoś chciał ugruntować czy pogłębić swoją wiedzę, otrzymywał wykaz lektur do samodzielnego studium” - podkreślali. Mówiąc o motywacji podjęcia akurat tego kursu, stwierdzili: „Chcieliśmy w sposób świadomy wejść w małżeństwo i uważamy, że to był dobry pomysł, by wybrać akurat ten kurs. Otrzymaliśmy sporo materiałów i zbiór pytań na określone tematy do osobistego rozważenia, które pomogły nam głębiej poznać nasze uwarunkowania i pragnienia w związku z rodziną. Można wspólnie być na jakimś spotkaniu, ale tak naprawdę być obok siebie, a na kursie przeprowadzonym w ten sposób nie da się przejść obojętnie obok jakiegoś tematu, trzeba się z nim skonfrontować w parze. Ponadto ogromne zaangażowanie i osobiste świadectwo prowadzących było dla nas bardzo budujące i dawało nadzieję oraz obalało fałszywe wyobrażenie o małżeństwie. Każda para, która chce być szczęśliwa w małżeństwie i traktuje je poważnie, powinna wziąć udział w kursie przedmałżeńskim. My polecamy ten prowadzony w DA KUL i uważamy, że warto”. Natomiast Ania i Artur (ślub planowany na 16 lipca br.), którzy 17 stycznia br. rozpoczęli kurs prowadzony w duszpasterstwie, mają nadzieję, że proponowana tu metoda warsztatowa będzie budująca i będzie wiele wnosić w ich relację. „Liczymy, że się poznamy, że wiele rzeczy wyjdzie, że będzie to etap szczerego i głębokiego poznania się” - mówili.
Głównym celem każdego kursu przedmałżeńskiego, bez względu na metodę jaką jest prowadzony, jest wychowanie do odpowiedzialności za przyszły związek, za siebie, za współmałżonka, za wszystko, co dzieje się w domu rodzinnym, czyli do autentycznej realizacji słów przysięgi: „Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci”. I tego życzymy wszystkim przygotowującym się do sakramentu małżeństwa.

Reklama

III seria kursu dla par narzeczonych prowadzonego metodą warsztatową odbędzie się w dn. 11 kwietnia - 11 czerwca 2005 r. Zapisy na dwa tygodnie przed rozpoczęciem kursu i szczegółowe informacje w Punkcie Konsultacyjno-Psychologicznym, mieszczącym się w budynku obok kościoła akademickiego KUL. Zapraszamy!

Modlitwa narzeczonych

Duchu Święty, źródło życia i duchowego bogactwa, udziel nam swoich darów. Rozniecaj w naszych duszach i potęguj moc Bożego życia, jasność łaski uświęcającej, a mocą swych natchnień wyprowadzaj nas z nałogów i wad, błędnych kolein życia, wydobywaj z przyziemności i duchowych zaniedbań. Spraw łaskawie Duchu Miłości, abyśmy zawsze w naszym małżeństwie i rodzinie, którą mamy zamiar założyć, pamiętali, że jesteśmy dziećmi jednego Ojca w niebie. Wzmacniaj, Duchu Święty, naszą wiarę, pomnażaj nadzieję, a nade wszystko rozpalaj w nas płomień miłości, aby ona - na wzór Chrystusa - miała w sobie nieprzebrane zasoby dobroci, uprzejmości, przebaczenia i męstwa. Obyśmy dzięki niej mogli niestrudzenie wypełnić wszystko, co się Tobie podoba, a służy dobru naszemu i innych ludzi. Amen.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst