Pretekstem do powstania książki był niezwykle rzadki, i to w skali kraju, jubileusz 60-lecia kapłaństwa ks. Adama Sudoła, wieloletniego proboszcza sanockiej fary - kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Równo 60 lat temu, zaraz po niemieckiej okupacji, 30 grudnia 1944 r., ks. Adam Sudoł przyjął święcenia kapłańskie. To wydarzenie miało miejsce w Lesie Brzozowskim, w którym w latach 1940-45 dzisiejszy Jubilat przygotowywał się do stanu kapłańskiego, bowiem podczas II wojny światowej tam nieoficjalnie funkcjonowało przemyskie Seminarium Duchowne.
Z interesującego także pod względem edytorskim dzieła, dowiadujemy się o życiu, pasji pisarskiej, działalności duszpasterskiej i patriotycznej ks. Adama Sudoła, który przez długie lata odgrywał kluczową rolę w życiu religijnym wielu miast diecezji przemyskiej.
Książka obejmuje 10 zróżnicowanych tematycznie rozdziałów, liczy niespełna 300 stron, posiada barwne fotografie, indeks osobowy i wspomnianych w tekstach miejscowości. Jej współautorami jest ponad 60 osób zarówno duchownych, jak i świeckich, które wypowiadają się na temat Księdza Prałata. Są to wypowiedzi zróżnicowane, okolicznościowe i często bardzo osobiste np. wiersze, wspomnienia kolegów z lat szkolnych czy kapłanów, z którymi Jubilat pracował w danej parafii. Niektóre teksty posiadają charakter pracy naukowej, jak np. rozdział Prześladowany, autorstwa dr. Krzysztofa Kaczmarskiego, następnie Rodem z Lipnicy Wojciecha Mroczki czy interesujący tekst ks. Stanisława Turkowskiego zatytułowany: Moje spotkania z Księdzem Prałatem Adamem Sudołem.
Warto przypomnieć, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, że ks. prał. Adam Sudoł to odważny kapłan - patriota, Honorowy Obywatel Królewskiego Miasta Sanoka, długoletni proboszcz sanockiej fary. Był długoletnim dziekanem i prałatem Brzozowskiej Kapituły Katedralnej, a także kapelanem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Sybiraków w Sanoku. W 1993 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim. W 1995 r. otrzymał w Gdańsku Honorowe Członkostwo NSZZ „Solidarność”. Jako duszpasterz i katecheta pracował kolejno w parafii: Michocin-Tarnobrzeg, Majdan Królewski, Rzeszów (fara), Krosno (fara), Hyżne k. Rzeszowa, Niewodna k. Strzyżowa, Stalowa Wola, Przeworsk. Był proboszczem w Muninie k. Jarosławia, a w latach 1967-1995 w kościele Przemienienia Pańskiego (fara) w Sanoku.
Od 1995 r. przebywa na emeryturze i zajmuje się pisaniem książek i artykułów, uczestniczy w audycjach radiowych i dalej udziela się jako duszpasterz. Ks. Adam Sudoł jest także autorem 5 książek: Polska Ojczyzna Moja (1999 r.), Kazania i przemówienia (2000 r.), Wybór z księgi ogłoszeń parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku z lat 1967-1995 (2001 r.), Ewangeliczna Maria i Marta (2002 r.) oraz Moja droga do kapłaństwa.
Pragnę zaznaczyć, iż 6 sierpnia 2004 r., z racji odpustu parafialnego w kościele Przemienienia Pańskiego w Sanoku, ukazał się specjalny numer gazety pt. Jubileusz, w którym zamieszczono życiorys, kalendarium, wiersze, teksty wspomnieniowe oraz okolicznościowe życzenia przyjaciół i znajomych ks. Adama Sudoła. Natomiast prezentowana książka jest zbiorem znacznie rozszerzonym i urozmaiconym.
Mam nadzieję, że lektura książki Kapłan wielkiej odwagi pozwoli Państwu na pełniejsze spojrzenie na niezwykłe życiowe dokonania Jubilata, który swoją kulturą, taktem, mądrością i niezłomną postawą moralną zawsze imponował, był i jest wzorem Człowieka i Kapłana o wielkim, odważnym sercu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu