Reklama

Ruch Rodzin Nazaretańskich

Niedziela warszawska 4/2005

Założony w 1985 r. przez ks. Tadeusza Dajczera Ruch Rodzin Nazaretańskich obecny jest w ok. 40 parafiach diecezji warszawsko-praskiej. Regularnie na spotkania formacyjne przychodzi do 500 osób, chociaż czasami, szczególnie podczas rekolekcji, bywa dużo więcej. Fundamentalną zasadą duchowości Ruchu jest dążenie do komunii z Chrystusem, co oznacza miłość Boga i ludzi na wzór miłości Chrystusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poszukiwanie dróg nieustannego nawracania się ku radykalizmowi wiary dało początek Ruchowi Rodzin Nazaretańskich, który został w 1985 r. założony przez ks. Tadeusza Dajczera, śp. ks. Andrzeja Buczela oraz grupę osób świeckich. Główne myśli opisujące duchowość Ruchu zostały zawarte w legendarnej już książce ks. Dajczera Rozważania o wierze. Została ona wydana w ponad 30 krajach świata i ciągle cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób po jej lekturze przeżyło głębokie nawrócenie.
Duchowość Ruchu jest prosta. - Chodzi o dojście do jedności z Chrystusem - mówi ks. Tomasz Gill, moderator Ruchu Rodzin Nazaretańskich w diecezji warszawsko-praskiej i proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku. Członkowie Ruchu poddają się działaniu Boga budując wspólnotę życia z Maryją, naśladując Jej postawę całkowitej uległości wobec Bożej woli. Rodzi to głęboką potrzebę modlitwy, ofiary, zapomnienia o sobie, pokory i ubóstwa duchowego.
- Systematyczne pogłębianie życia wewnętrznego dokonuje się w Ruchu poprzez trzy podstawowe środki: codzienną Mszę św., lekturę duchową (Pismo Święte i materiały formacyjne Ruchu) oraz rozmyślanie. Poprzez pogłębienie więzi z Bogiem następuje również głębsza więź z ludźmi i z Kościołem - wyjaśnia ks. Gill.
W duchowości Ruchu w szczególny sposób akcentuje się naśladowanie Jezusa w Jego ubóstwie i pokorze. Ubóstwo jest praktykowane przede wszystkim w aspekcie duchowym, co oznacza wolność od przywiązań i oparcie się na Bogu - przyjęcie postawy „żebraka” Bożego. Natomiast pokora w odniesieniu do Boga akcentuje Jego wielkość wobec nicości i nędzy człowieka. Równocześnie bardzo mocno podkreślana jest synowska godność dziecka Bożego, która cechuje człowieka w relacji z Bogiem.
Ważnym elementem w Ruchu jest kierownictwo duchowe oraz stała, regularna spowiedź u tego samego kapłana.
Praca w Ruchu dokonuje się w małych zespołach parafialnych. Obejmują one grupy dziecięce, młodzieżowe, narzeczonych, młodych małżeństw, studentów, dorosłych, poszczególnych zawodów. Działają również wspólnoty niepełnosprawnych, więźniów, grupy misyjne i apostolskie. Podczas spotkań parafialnych rozważana jest tematyka dotycząca życia wewnętrznego zawarta w książkach i materiałach Ruchu. Każda grupa ma swojego świeckiego animatora, który prowadzi spotkania, opiekuje się wspólnotą i ściśle współpracuje z opiekującym się Ruchem zespołem kapłanów. Oprócz spotkań parafialnych raz w tygodniu członkowie Ruchu spotykają się na tzw. spotkaniach centralnych, gdzie modlą się i słuchają konferencji formacyjnych. W diecezji warszawsko-praskiej spotkania centralne odbywają się we wtorki, na zmianę w parafiach Świętej Rodziny na Zaciszu i Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku. Wszystkie spotkania są otwarte, nie ma żadnych zapisów. Zaproszeni są wszyscy chętni, nie tylko ci, którzy posiadają rodziny. Wielu członków Ruchu to osoby samotne.
Obok uczestnictwa w spotkaniach o charakterze modlitewnym wierni należący do Ruchu Rodzin Nazaretańskich starają się aktywnie włączać w aktualne potrzeby parafii. Dotyczy to przede wszystkim pięciu dziedzin: umacniania życia religijnego małżonków, organizowania pomocy w wychowywaniu dzieci, tworzenia oparcia materialnego dla rodzin dotkniętych nieszczęściem, stwarzania warunków do pogłębionej formacji religijnej dzieci i młodzieży, upowszechniania doktryny Kościoła na temat etyki małżeńskiej i rodzinnej. Członkowie Ruchu włączają się także w poradnictwo rodzinne, działalność charytatywną, prowadzą katechezę, uczestniczą w służbie liturgicznej.
Kilka razy w roku organizowane są rekolekcje formacyjne. W wakacje takie rekolekcje odbywają się w górach. Raz w roku członkowie Ruchu z całego świata (a jest on obecny już w ponad 50 krajach) spotykają się na Międzynarodowej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst