Reklama

Ruch Rodzin Nazaretańskich

Niedziela warszawska 4/2005

Założony w 1985 r. przez ks. Tadeusza Dajczera Ruch Rodzin Nazaretańskich obecny jest w ok. 40 parafiach diecezji warszawsko-praskiej. Regularnie na spotkania formacyjne przychodzi do 500 osób, chociaż czasami, szczególnie podczas rekolekcji, bywa dużo więcej. Fundamentalną zasadą duchowości Ruchu jest dążenie do komunii z Chrystusem, co oznacza miłość Boga i ludzi na wzór miłości Chrystusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poszukiwanie dróg nieustannego nawracania się ku radykalizmowi wiary dało początek Ruchowi Rodzin Nazaretańskich, który został w 1985 r. założony przez ks. Tadeusza Dajczera, śp. ks. Andrzeja Buczela oraz grupę osób świeckich. Główne myśli opisujące duchowość Ruchu zostały zawarte w legendarnej już książce ks. Dajczera Rozważania o wierze. Została ona wydana w ponad 30 krajach świata i ciągle cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób po jej lekturze przeżyło głębokie nawrócenie.
Duchowość Ruchu jest prosta. - Chodzi o dojście do jedności z Chrystusem - mówi ks. Tomasz Gill, moderator Ruchu Rodzin Nazaretańskich w diecezji warszawsko-praskiej i proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku. Członkowie Ruchu poddają się działaniu Boga budując wspólnotę życia z Maryją, naśladując Jej postawę całkowitej uległości wobec Bożej woli. Rodzi to głęboką potrzebę modlitwy, ofiary, zapomnienia o sobie, pokory i ubóstwa duchowego.
- Systematyczne pogłębianie życia wewnętrznego dokonuje się w Ruchu poprzez trzy podstawowe środki: codzienną Mszę św., lekturę duchową (Pismo Święte i materiały formacyjne Ruchu) oraz rozmyślanie. Poprzez pogłębienie więzi z Bogiem następuje również głębsza więź z ludźmi i z Kościołem - wyjaśnia ks. Gill.
W duchowości Ruchu w szczególny sposób akcentuje się naśladowanie Jezusa w Jego ubóstwie i pokorze. Ubóstwo jest praktykowane przede wszystkim w aspekcie duchowym, co oznacza wolność od przywiązań i oparcie się na Bogu - przyjęcie postawy „żebraka” Bożego. Natomiast pokora w odniesieniu do Boga akcentuje Jego wielkość wobec nicości i nędzy człowieka. Równocześnie bardzo mocno podkreślana jest synowska godność dziecka Bożego, która cechuje człowieka w relacji z Bogiem.
Ważnym elementem w Ruchu jest kierownictwo duchowe oraz stała, regularna spowiedź u tego samego kapłana.
Praca w Ruchu dokonuje się w małych zespołach parafialnych. Obejmują one grupy dziecięce, młodzieżowe, narzeczonych, młodych małżeństw, studentów, dorosłych, poszczególnych zawodów. Działają również wspólnoty niepełnosprawnych, więźniów, grupy misyjne i apostolskie. Podczas spotkań parafialnych rozważana jest tematyka dotycząca życia wewnętrznego zawarta w książkach i materiałach Ruchu. Każda grupa ma swojego świeckiego animatora, który prowadzi spotkania, opiekuje się wspólnotą i ściśle współpracuje z opiekującym się Ruchem zespołem kapłanów. Oprócz spotkań parafialnych raz w tygodniu członkowie Ruchu spotykają się na tzw. spotkaniach centralnych, gdzie modlą się i słuchają konferencji formacyjnych. W diecezji warszawsko-praskiej spotkania centralne odbywają się we wtorki, na zmianę w parafiach Świętej Rodziny na Zaciszu i Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku. Wszystkie spotkania są otwarte, nie ma żadnych zapisów. Zaproszeni są wszyscy chętni, nie tylko ci, którzy posiadają rodziny. Wielu członków Ruchu to osoby samotne.
Obok uczestnictwa w spotkaniach o charakterze modlitewnym wierni należący do Ruchu Rodzin Nazaretańskich starają się aktywnie włączać w aktualne potrzeby parafii. Dotyczy to przede wszystkim pięciu dziedzin: umacniania życia religijnego małżonków, organizowania pomocy w wychowywaniu dzieci, tworzenia oparcia materialnego dla rodzin dotkniętych nieszczęściem, stwarzania warunków do pogłębionej formacji religijnej dzieci i młodzieży, upowszechniania doktryny Kościoła na temat etyki małżeńskiej i rodzinnej. Członkowie Ruchu włączają się także w poradnictwo rodzinne, działalność charytatywną, prowadzą katechezę, uczestniczą w służbie liturgicznej.
Kilka razy w roku organizowane są rekolekcje formacyjne. W wakacje takie rekolekcje odbywają się w górach. Raz w roku członkowie Ruchu z całego świata (a jest on obecny już w ponad 50 krajach) spotykają się na Międzynarodowej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święci, księża i zakonnice w KZ Auschwitz

2025-01-27 08:41

Anna Wiśnicka

W związku z przypadającą 27 stycznia 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że wśród śmiertelnych ofiar obozy byli też księża i zakonnice okazujący odwagę i gotowość do poświęcenia w najbardziej mrocznych czasach. Polski franciszkanin o. Maksymilian Kolbe oddał życie za innego człowieka. Niemiecka filozof i zakonnica Edyta Stein została zamordowana w Auschwitz, ponieważ była pochodzenia żydowskiego.

Więcej ...

Kolędowa stolica Polski

2025-01-27 12:38

Karolina Gnutek, o. Fabian Witkowski OFM, Jakub Malinowski

W ramach obchodów Roku Jubileuszowego i 800-lecia wielkiego dzieła, jakim jest „Pieśń słoneczna” autorstwa św. Franciszka z Asyżu oraz 1000-lecia koronacji księcia Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski, w franciszkańskim kościele św. Bonawentury i archidiecezjalnym sanktuarium Męki Pańskiej w Pakości k. Inowrocławia zorganizowano „II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Kolęd”.

Więcej ...

Z powodu Jubileuszu ogólnoświatowe obchody Dnia Chorego w Peru przesunięte na 2026

2025-01-27 16:54

Karol Porwich/Niedziela

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest corocznie 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Co trzy lata obchody tego dnia odbywają się w uroczystej formie w którymś z sanktuariów maryjnych na świecie. W tym roku ogólnoświatowe uroczystości miały mieć miejsce w peruwiańskim sanktuarium w Arequipie, jednak z powodu Jubileuszu zostały przesunięte na przyszły rok.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania...

Kościół

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania...

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Wiara

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Święta matka

Wiara

Święta matka

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...