Reklama

Recenzja

Homilie na dziś

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podobno jeden z proboszczów w diecezji tarnowskiej podczas jubileuszu 50-lecia proboszczowania na jednej parafii miał z niejakim wyrzutem powiedzieć swoim parafianom: „Mam do was jeden żal. Podziękowaliście mi za wszystko, ale nie podziękowaliście mi za 50 różnych kazań na Boże Narodzenie”. Przypomniała mi się ta kaznodziejska anegdota, gdy wziąłem do ręki Homilie autorstwa ks. prał. Jerzego Nowaczyka, które właśnie ukazały się nakładem Wydawnictwa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Jak pisze sam Autor, ogromna większość z prezentowanych homilii była wygłoszona na Mszach św. dla młodzieży i dorosłych w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze, gdzie był do 2002 r. proboszczem. Zamieszczone w tomie homilie pochodzą z lat 1999-2004, a Autor zapowiada ciąg dalszy.
Zasadnicza wartość opublikowanych przez ks. Nowaczyka homilii wynika z faktu, iż nie mamy tutaj do czynienia z homiliami pisanymi w celu publikacji, jak to często bywa. Nasze księgarnie pełne są takich - powiedziałbym - wypreparowanych homiliarzy na lata A-B-C. Moim zdaniem, mają one niewielką wartość, gdyż są z natury swej pozbawione aktualnych kontekstów. Tom autorstwa ks. Nowaczyka zawiera homilie wygłoszone i na piśmie przygotowane do głoszenia. Autor zaznacza, iż w swym przepowiadaniu starał się zawsze nawiązywać do „aktualnych zdarzeń religijnych, narodowych, do pozytywów i negatywów współczesnego życia”. Wartością kazań ks. Nowaczyka jest więc przede wszystkim ich aktualność i kontekstualność. Autor stara się interpretować rzeczywistość, która dzieje się dookoła nas, poprzez pryzmat Słowa Bożego. Są one więc nie tylko świadectwem uważnego „czytania” znaków czasu, ale także świadectwem samych czasów, które pełne były ważnych wydarzeń domagających się interpretacji teologicznej, a więc realizowania tego, co się nazywa prorocką funkcją kaznodziejstwa. Można więc śmiało powiedzieć, że są homiliami na dziś.
Czytając homilie ks. Nowaczyka, trudno dopatrzyć sie jednolitej metodologii tychże tekstów. Nie jest to jednak w żaden sposób zarzut wobec kaznodziei. Przeciwnie, Autor nie trzyma się sztywno jakiegoś jednego schematu, który stałby się w końcu przewidywalny dla słuchacza (czy czytelnika), a przez to nudny. Czasami homilie rozpoczynają się od nawiązania do jakiegoś aktualnego wydarzenia, czasami do lektury, a czasami są bezpośrednią interpretacją tekstów biblijnych. Podobnie jest z zakończeniami, które najczęściej stanowią puentę kazania bądź są modlitwą.
Trudno nie wspomnieć o jednym jeszcze walorze omawianego zbioru. To walor pedagogiczny. Ks. Nowaczyk przyznaje we wstępie, iż od początku swego kapłaństwa prawie wszystkie homilie pisał w całości, a rzadko tylko w skrótach. Jest to przykład godnego pochwały reżimu kaznodziejskiego, który - nad czym trzeba ubolewać - coraz rzadszy jest wśród młodego pokolenia sług Słowa Bożego. Publikacja ks. prał. Nowaczyka jest więc także dowodem wielkiej odpowiedzialności za posługę Słowa Bożego, która - obok szafarstwa sakramentów - należy do najważniejszych zadań kapłańskich.

Ks. Jerzy Nowaczyk, Homilie - II na niedziele i święta, Zielona Góra, 2004, ss. 430.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst