Reklama

Polska

Działalność charytatywna powinna iść w parze z ewangelizacją

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zadania na rok 2013 oraz m.in. popularyzacja wolontariatu wśród młodzieży znalazły się wśród tematów zgromadzenia dyrektorów Caritas, które pod hasłem "Wiara działająca w miłości" odbyło się w dniach 15-16 stycznia w Warszawie. Spotkanie odbyło się centralnej siedzibie Caritas Polska. Jego gościem honorowym był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, który podczas kończącej spotkanie Mszy św. podkreślał, że działalność charytatywna powinna iść w parze z ewangelizacją.

Pierwszego dnia zgromadzenia o apostolskim wymiarze wolontariatu na podstawie raportu z badań przeprowadzonych wśród wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas mówił ks. prof. dr hab. KUL Wiesław Przygoda z Katedry Teologii Charytatywnej KUL. W programie były też dyskusje w grupach oraz Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca, przewodniczącego Komisji Charytatywnej KEP. Wtorkowe spotkanie księży dyrektorów było również okazją do podsumowania pracy Caritas w roku 2012 oraz zaplanowania harmonogramu prac i wydarzeń w bieżącym roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jak co roku, w styczniu, wszyscy dyrektorzy diecezjalnych Caritas spotykają się, by planować razem kolejny rok pracy. To czas, by podsumować i poddać pod ocenę naszą posługę charytatywną oraz zaplanować działania na kolejne lata. Niezwykle ważnym elementem obrad jest dzielenie się naszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami - powiedział ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Drugiego dnia abp Celestino Migliore przedstawił stanowisko Stolicy Apostolskiej na temat działalności charytatywnej Kościoła, które zostało wyrażone w Motu proprio papieża Benedykta XVI "Intima Ecclesiae Natura".

Dyrektorzy rozmawiali ponadto o planowanych w tym roku w Zakopanem rekolekcjach pracowników i współpracowników Caritas, pielgrzymce do Łagiewnik, święcie Caritas czy Forum Szkolnych Kół Caritas, które odbędą się w Gnieźnie.

Podczas zgromadzenia omawiana była również bieżąca praca poszczególnych komisji tematycznych Caritas: ds. młodzieży, ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, ds. wizerunku Caritas i ds. działalności leczniczej.

Reklama

Gościem spotkania był ponadto Robert Kawałko, prezes Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu, który wygłosił referat na temat pozyskiwania funduszy w obrębie Caritas.

Obrady zakończyły się uroczystą Mszą św., której przewodniczył abp Celestino Migliore.

W homilii abp Migliore mówił, że ludzie "w ciągu całej swojej historii pokazywali, że od Boga oczekują w pierwszym rzędzie, aby ich chronił od chorób, biedy, bólu i cierpienia". - Takie oczekiwania pojawiają się także w życiu chrześcijan: dobra nowina Chrystusa ma leczyć i czynić ludzi szczęśliwymi. Bo przecież wszyscy jesteśmy spragnieni szczęścia. I to pragnienie wyraża się w oczekiwaniu, że Kościół będzie głosił Ewangelię, która będzie współbrzmiała z oczekiwaną przez nas szczęśliwością. Nasze praktyki religijne muszą dawać zaspokojenie i przynosić zadowolenie. Niedzielne msze święte mają nam przynosić zrozumienie naszych bolączek i dawać ukojenie. Liturgia ma być lekiem na nasze utrapienia i prowadzić do uniesień" - stwierdził.

"Tym niemniej - zaznaczył nuncjusz - używanie religii jako środka do zaradzenia chorobom, biedzie czy głodowi, może w rezultacie obrócić się przeciw samej religii, przeciw Bogu, który jest wszechmocny i miłosierny". - Może się bowiem okazać, że to nie my służymy Bogu, ale chcielibyśmy, aby Bóg służył nam i naszym pragnieniom - przestrzegał abp Migliore.

Kaznodzieja podkreślił, że Jezus nigdy nie uważał uzdrowienia z choroby czy przywrócenia fizycznego dobrobytu człowiekowi za ostateczny cel swojej działalności. - Raczej był to tylko pewien etap na drodze do Boga i do wiary. Uzdrowienie zawsze odbywało się w pewnym kontekście i miało służyć jako środek, aby zwrócić uwagę na rzeczy ważniejsze: na słuchanie Jego słowa i odkrywanie prawdziwej, osobistej wiary - tłumaczył abp Migliore.

Reklama

"Jezusowe cuda przynosiły najpierw uzdrowienie z choroby, ale też potem prowadziły do prawdziwego nawrócenia i przebaczenia grzechów" - dodawał kaznodzieja.

Nuncjusz podkreślił, że działalność charytatywna powinna iść w parze z ewangelizacją. "Są ludzie, którzy skarżą się na zbyt ścisłą zależność między posługą miłości a przepowiadaniem czy szerzej – ewangelizacją. Jakby chcieli powiedzieć, że posługa miłości jest w służbie przepowiadania i niesie z sobą ryzyko czynienia z działalności charytatywnej instrumentu prozelityzmu" - kontynuował abp Migliore.

Tymczasem, jak zaznaczył, słowa Jezusa w tej sprawie są wystarczająco jasne, tak jak zupełnie jednoznaczne jest Jego postępowanie: cenił nawrócenie i zmianę stylu życia tych grzeszników, z którymi się spotkał, ale nie wzywał wszystkich z nich do pójścia za Nim.

"Ci wszyscy nawróceni, którzy nie zostali wezwani do pójścia za Jezusem (...) nie byli przez Jezusa traktowani, jako ludzie 'mniejszej czy gorszej wiary' niż inni; nie byli przez Niego traktowani jako ludzie 'z marginesu' Królestwa Bożego tylko dlatego, że pozostali w swoich środowiskach i nie poszli za Nim - wyjaśnił abp Migliore.

- Każdy, kto w jakiś sposób przyjął przesłanie Jezusa, zmieniając swoje życie czy nawracając się radykalnie, był uznany przez Jezusa jako ktoś, kto wniósł swój własny wkład w budowanie Królestwa Bożego na ziemi. Nikt z nich nie jest „drugorzędny” - zapewniał w homilii nuncjusz.

- I tak jest też dzisiaj - dodał. - Istnieje wielu współczesnych zacheuszów, łazarzów, samarytanek, setników, którzy mają swój udział w dziele nowej ewangelizacji - wyjaśnił abp Migliore.

Podziel się:

Oceń:

2013-01-16 14:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ponad kilometr złotówek dla dzieci - akcja Caritas lubelskiej

Sylwia Jurczyńska

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania