Reklama

Nieść pomoc tym, którzy jej naprawdę potrzebują

Niedziela łomżyńska 4/2005

Ideą, jaka przyświecała powołaniu Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, była chęć zapobiegania i pomagania osobom dotkniętym problemami: ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, przemocą, zdarzeniami losowymi i sytuacjami kryzysowymi. „Cały czas staramy się, aby podejmowane przez nas działania zmieniały środowisko oraz poprawiały sytuację rodzin. Chcemy pokazać, że przez pracę nad sobą można coś osiągnąć w życiu. Kontynuujemy zapoczątkowane tradycje, wychodzimy naprzeciw potrzebom na tyle, na ile jest to możliwe” - mówi psycholog z MOPS-u w Łomży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oferowana pomoc

Każda rodzina, której dochód na jednego członka rodziny nie przekroczy 316 zł oraz w przypadku osób samotnych 461 zł, może ubiegać się o zasiłek w MOPS-ie. „W szczególnie uzasadnionych przypadkach udzielana jest również pomoc w formie zasiłku specjalnego” - mówi kierownik Działu Pomocy Środowiskowej - Jadwiga Jadacka. Inne formy pomocy jakie oferuje ośrodek to: zasiłek okresowy, zasiłek celowy, np. na opał, lekarstwa, żywność, odzież, posiłki w szkołach, zasiłek stały, poza tym w okresie przedświątecznym robione są paczki dla dzieci. „W tym roku 870 dzieci otrzymało świąteczne paczki, ok. 450 rodzin otrzymało przed świętami talony żywnościowe, a ok. 600 rodzin skorzystało w okresie zimowym z pomocy w formie opału” - mówi Jadwiga Jadacka. Oprócz pomocy finansowej Ośrodek zatrudnia 16 pracowników socjalnych, którzy świadczą usługi opiekuńcze chorym przebywającym w domach. „Pracownicy według potrzeb robią zakupy, gotują posiłki, sprzątają mieszkanie. Zapewniamy również opiekę osobom z zaburzeniami psychicznymi. Bez opieki nie są pozostawieni cudzoziemcy ze statusem uchodźcy. „Obecnie pod naszą stałą opieką znajduje się 8 czeczeńskich rodzin. Otrzymują one roczne świadczenia na opłatę mieszkania, naukę języka polskiego i opłacanie bieżących potrzeb” - dodaje.

Warto wiedzieć

Wszystkie podejmowane działania w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej są ukierunkowane głównie na rodzinę. W tym też celu zostało powołane doradztwo prawne, socjalne, psychologiczne, z których można korzystać. W każdą pierwszą środę miesiąca w godz. 10.00-11.30 odbywają się wykłady dla rodziców prowadzone przez psychologa, prawnika, pracownika socjalnego. Tematy, jakie poruszane będą na najbliższych spotkaniach to: Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, Profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży od nikotyny, alkoholu, narkotyków, leków, Dlaczego dziecko wstępuje do sekty? Przyczyny i sposoby zapobiegania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Od strony prawnej

W celu uzyskania pomocy w MOPS-ie należy się do niego zgłosić, złożyć odpowiednie dokumenty: zaświadczenie o dochodach, stanie zdrowia, rachunki za leki, zaświadczenie z Urzędu Pracy o statusie bezrobotnego. Dokumenty te mają istotny wpływ na ustalenie sytuacji materialnej rodziny oraz na rozmiar i formy udzielanej pomocy.
Po rozpatrzeniu podania zostaje przeprowadzony wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania, który ma istotny wpływ na pozytywne rozpatrzenie podania bądź jego odrzucenie.

Biednemu zawsze wiatr w oczy

Od 1 maja 2004 r. weszła w życie nowa Ustawa o pomocy społecznej, na podstawie której zmieniły się kryteria przyznawanej pomocy finansowej. „Ustawa ta jest niekorzystna dla osób i rodzin korzystających z pomocy - mówi kierownik Jadacka. - W tym roku liczba osób, które zostały objęte pomocą sięga ok. 3500. Osób tych ciągle przybywa. Tworzą się nowe problemy i wyzwania dla nas. Proces ten związany jest gównie z brakiem nowych miejsc pracy. Nie dysponujemy wystarczającymi kwotami, by pomóc wszystkim. Mamy jednak nadzieję, że gminy w najbliższym czasie podwyższą sumę przeznaczaną na zasiłki” - powiedziała na zakończenie Pani Kierownik.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie pigułki "dzień po"

2024-05-01 06:56

Adobe Stock

W środę wchodzi w życie rozporządzenie, na podstawie którego apteki mogą podpisywać umowy umożliwiające sprzedaż tzw. pigułki "dzień po" dla osób od 15. roku życia. Sami farmaceuci nie są jednak pewni, czy mogą sprzedawać pigułki tak młodym pacjentkom bez zgody rodzica.

Więcej ...

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Od babci do mamy

2024-05-01 18:12

Wiktor Cyran

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst