Reklama

Ale nas zbaw ode złego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Ojcze nasz zwracamy się do Boga: „Ale nas zabaw ode złego”. Błaganie to jest podobne do prośby zanoszonej przez Jezusa do swego Ojca za uczniów podczas Ostatniej Wieczerzy: „Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego” (J 17, 15). Chrystusowa modlitwa ogarnia także każdego z nas i cały Kościół.
Mówiąc: „Ale nas zbaw ode złego” mamy na myśli, siebie, najbliższych, Kościół, a także cały świat. Możemy mówić zatem o osobistym i społecznym wymiarze tej modlitwy.
Zło, o którym mowa, ma szeroki wymiar. Mamy na myśli wszystkie jego przejawy. W modlitwie chodzi też, a może przede wszystkim, o szatana i jego pomocników - złych duchów.
Jak wiemy diabeł był aniołem, który sprzeciwił się Bogu. Od tego momentu stał się on przeciwnikiem Boga i nieprzyjacielem człowieka. Jego przewrotność polega jednak na tym, że początkowo udaje on przyjaciela człowieka i dobrego doradcę. W rzeczywistości przeciwstawia się Bożemu planowi zbawienia.
Szatan został już pokonany. Zbawienie świata i człowieka dokonało się. Chrystus przez mękę, krzyż i zmartwychwstanie otworzył drogę do nieba.
Pomimo to, złe duchy próbują konkretnych ludzi, a niekiedy i całe grupy zawrócić z drogi zbawienia. Czynią to na różne sposoby. Kuszą do zła. Wykorzystują przy tym najsłabsze strony człowieka. Chcą zawładnąć jego sercem.
Fundamentem szatańskich metod jest kłamstwo. Kłamią i kuszą do kłamstwa w sposób jednoznaczny. Wmawiają człowiekowi, że bez tej metody zginie on na świecie. Z niektórymi ludźmi zły wchodzi w dialog, podając kłamstwo ubrane w pozory prawdy. Potrzeba wtedy dużej wrażliwości sumienia, by rozpoznać podstępne działanie.
Przewrotność szatana polega też na tym, że ludziom sugeruje także opinię, jakoby on nie istniał. Wmawia, że nie ma żadnej odpowiedzialności za dokonywane czyny. Proponuje on ludziom, aby przyjęli za zasadę życia czynienie tego i tylko tego, co się człowiekowi podoba i co mu przyniesie materialną korzyść oraz płytkie zadowolenie.
Ażeby uczciwie żyć, zgodnie z Ewangelią, aby to życie było sensowne i mądre, trzeba przeciwstawić się kuszeniom złego ducha. Czasami jesteśmy, po ludzku, bezsilni. Pamiętajmy, że wtedy Bóg jest blisko nas. On da nam moc łaski i nie ulegniemy złu. W chwilach trudnych pokus nie koncentrujmy się na złych propozycjach szatana, ale prośmy Boga: „Wybaw nas ode złego”. Skoncentrujmy się przede wszystkim na łasce, której udziela nam Pan Jezus przez Ducha Świętego.
Modlitwa Ojcze nasz „specem mówiona” jest skutecznym dialogiem z Bogiem wybawiającym nas od szatana i wszelkiego zła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst