Reklama

Temat tygodnia

Przeciw religijnemu analfabetyzmowi

Przed kilkoma dniami rozmawiałem z młodym człowiekiem, który zapytał, dlaczego Kościół nie pozwala wierzyć w reinkarnację, czyli w wędrówkę dusz. W jego przekonaniu byłaby ona doskonałą formą pokuty, a jednocześnie wyrazem Bożego miłosierdzia. „Nie udało ci się raz przeżyć dobrze życia - wracaj na ziemię, by w innej postaci poprawić swoje postępowanie” - argumentował mój rozmówca. Z trudem docierały do niego argumenty o tym, że Ewangelia mówi wyraźnie o jednym ludzkim życiu, po którym następuje śmierć, Sąd Boży i zbawienie lub potępienie. Z trudem - ale jednak dotarły, ponieważ ten młody człowiek dość pilnie uczęszczał w przeszłości na katechezę, dzięki czemu mógł się odwołać do swojej wiedzy religijnej. Wystarczyło ją tylko przypomnieć.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wierzymy?

Jeśli ktoś uważa, że ów student jest jakimś szczególnym wyjątkiem wśród osób, które uważają się za wierzące, ten grubo się myli. Statystyki przytaczane przez socjologów są bowiem zatrważające: znaczny odsetek katolików nie ma tak naprawdę pojęcia w kogo i w co wierzy, znajomość prawd wiary jest bardzo powierzchowna, a zasady moralne podlegają nieustannemu dopasowywaniu do życiowych potrzeb. Ojciec Święty w posynodalnej adhortacji apostolskiej Pastores dabo vobis nazywa to zjawisko subiektywizacją wiary. W skrócie można by scharakteryzować ją jednym zdaniem: „Wierzę tak jak mi się podoba lub jak mi wygodnie”.

Dramatyczny stan świadomości religijnej

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Niewłaściwie rozumiana, wprost absolutyzowana wolność jednostki, ciągła kontestacja (np. w środkach społecznego przekazu) obiektywnych prawd, katecheza niosąca zbyt mało wiedzy religijnej oraz słabe jakościowo kaznodziejstwo wydają się mieć fundamentalne znaczenie. Nie bez wpływu na ten stan rzeczy pozostaje także fakt osłabienia rodziny, która jest domowym Kościołem oraz naturalnym miejscem przekazywania wiary. Sakrament małżeństwa zawierają bowiem coraz młodsi ludzie, mający do tego nikłe pojęcie o sprawach religijnych. Gdy zostają rodzicami, koncentrują się przeważnie na zapewnieniu swym pociechom dobrych warunków materialnych, wykształcenia i tzw. dobrego startu w dorosłe życie, pomijając niemal zupełnie wychowanie religijne. Jeszcze kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia, by dziecko w wieku szkolnym nie znało pacierza, dziś natomiast wielu z rozpoczynających naukę 7-latków nie umie się przeżegnać. Coraz częściej okazuje się też, że mające przystąpić do I Komunii dziecko jest... nieochrzczone, bo rodzice o to nie zadbali.
Obok powyższych trudności, znanych z duszpasterskiej codzienności, są także inne przyczyny osłabienia świadomości religijnej. Ojciec Święty we wspomnianej adhortacji wymienia też fascynację młodych ludzi sprawami materialnymi, praktyczny ateizm oraz poczucie częściowej lub warunkowej przynależności do Kościoła. Jeśli do tego dodamy niesłychaną ekspansję ideologii New Age, która w sposób dowolny miesza religijne prawdy chrześcijańskie z prawdami zaczerpniętymi z religii wschodnich, otrzymamy dramatyczny obraz sytuacji, w jakiej znaleźli się chrześcijanie u progu III tysiąclecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przeciwdziałać religijnemu analfabetyzmowi

Czy oznacza to, że dla chrześcijaństwa nie ma już ratunku, zaś proces utraty świadomości religijnej chrześcijan jest nieodwracalny? Z całą pewnością nie. Słowa Jezusa o tym, że przed chrześcijanami jest „wielkie żniwo”, aktualne są bowiem w każdym czasie. Dlatego też w każdym czasie należy podejmować działania, pozwalające dotrzeć Chrystusowej Ewangelii do jak największej liczby ludzi.
Jak to czynić? Dobry przykład stanowi tu nasza diecezja. Mając na uwadze postępującą dechrystianizację, rosnącą obojętność religijną i zataczający coraz szersze kręgi analfabetyzm w dziedzinie prawd wiary oraz kierując się w tym względzie odpowiedzialnością za wiarę powierzonego swej pieczy ludu Bożego, biskup płocki prof. Stanisław Wielgus powołał zespół specjalistów, którego zadaniem będzie przybliżenie i upowszechnienie wiedzy religijnej zawartej w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Pracami Zespołu pokieruje bp Roman Marcinkowski, specjalista z zakresu katechetyki, teologii pastoralnej oraz praktyki przepowiadania Słowa Bożego. W skład grupy weszli przedstawiciele różnych dziedzin teologicznych i pozateologicznych, tj.: wikariusz biskupi ds. formacji duchowieństwa i wykładowca teologii fundamentalnej ks. prał. prof. Henryk Seweryniak, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii oraz wikariusz biskupi ds. katechetycznych ks. prał. dr Ryszard Czekalski, wykładowca katolickiej nauki społecznej, dyrektor Katolickiego Radia Płock ks. prał. Kazimierz Dziadak, wykładowca liturgiki, dyrektor Punktu Konsultacyjnego w Płocku UKSW ks. kan. dr Daniel Brzeziński, wykładowca teologii pastoralnej, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii ks. kan. dr Janusz Kochański, wykładowca homiletyki, redaktor „Niedzieli Płockiej” ks. Tomasz Opaliński oraz redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Płockiej” ks. Adam Łach.
Zadaniem Zespołu jest opracowanie zwięzłych i napisanych prostym językiem katechez, przybliżających treści zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Katechezy te, począwszy od II niedzieli Wielkiego Postu, będą odczytywane w kościołach naszej diecezji i publikowane na łamach „Niedzieli Płockiej”; będzie je można też usłyszeć w obu diecezjalnych rozgłośniach radiowych: Katolickim Radio Płock i Katolickim Radio Ciechanów. Do współpracy w tworzeniu katechez Zespół zaprosił ponad 70 autorów: teologów, duszpasterzy, katechetów i dziennikarzy. Biorąc pod uwagę fakt, że Katechizm zawiera kilkaset tematów, jego całkowite opracowanie oraz przybliżenie wiernym potrwa kilka lat. Jest wielce prawdopodobne, że roczne cykle katechez ukazywać się będą jako wydawnictwa książkowe, aby dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców.

Prosimy o modlitwę

Każde Boże dzieło powstaje dwutorowo: z jednej strony towarzyszy mu wsparcie Pana Boga, z drugiej - jest efektem wytężonej ludzkiej pracy. Aby przyniosło jak najlepsze owoce, konieczna jest harmonia obydwu tych elementów, dlatego w imieniu całego Zespołu ośmielam się prosić naszych Czytelników o modlitwę. Niech światło Ducha Świętego oświeca wszystkich, którzy przyczynią się do powstania diecezjalnej interpretacji Katechizmu Kościoła Katolickiego, służącej pogłębieniu wiary w Kościele płockim.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: módlcie się o pokój

2024-05-01 10:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Módlcie się za Kościół i Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie” - zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst