Reklama

Ojciec Jan Kanty Bartnik - wspomnienie

Niedziela rzeszowska 4/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się 5 sierpnia1934 r. w Biedaczowie (Brzóza Stadnicka), gminie Leżajsk, w par. Giedlarowa, arch. przemyskiejl. Data rozpoczęcia nowicjatu: 28.08. 1950 r. pierwszej profesji 29. 08. 1951 r. a wieczystej profesji: 17. 03. 1957 r. Święcenia kapłańskie przyjął 3 maja 1959 r.
Funkcje i obowiązki pełnione w przeszłości przez śp. o. Bartnika w Prowincji to kolejno: 1959-63 - Kalwaria Zebrzydowska (Od 1960-63 - syndyk klasztoru kalwaryjskiego). 1963-66 - wikary klasztoru w Opatowie Kieleckim. 1966-69 - gwardian w Opatowie Kieleckim. 19 69-75 - ekonom w WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej. W 1975 r. sekretarzem wizytatora Generalnego. 1975-81 - gwardian, ekonom i proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie w klasztorze Ojców Bernardynów. 1981-84 - wikary klasztoru i proboszcz w par. w Rzeszowie. 1984 -93 - gwardian, ekonom i proboszcz w Przeworsku. Od 1 stycznia 1987 r. dziekan dekanatu Przeworsk Wschodni, wizytator religii na terenie dekanatu Przeworsk Wschodni, członek Rady Kapłańskiej Archidiecezji Przemyskiej, wizytator nauki religii w szkołach na terenie dekanatu. Od 30 czerwca 1999 r. pracował w Przeworsku - jako spowiednik i kaznodzieja.
Jak wynika z powyższych danych, życie Ojca Jana toczyło się na terenie diecezji i województw Polski południowo-wschodniej. Prowincji Ojców Bernardynów i tej ziemi poświecił swoje życie.
Z działalności Ojca Jana godnym podkreślenia jest jego wkład w życie Rzeszowa i tutejszej placówki Ojców Bernardynów. A był to wkład wielki. Dotyczył spraw materialnych i duchowego życia klasztoru w Rzeszowie.
Cechą charakterystyczną osobowości i aktywności o. Jana Kantego Bartnika była postawa służebna na polu tak materialnym, jak duchowym. Klasztorowi rzeszowskiemu dał wiele ze swej aktywności. Działalność jego to również prace remontowo-budowlane. Prowadził je zgodnie z hierarchią potrzeb, od bazy materialnej począwszy. Oto niektóre jego dokonania: w czasach powszechnej ciasnoty kościoła, wychodząc na przeciw potrzebom duszpasterskim, dbał o rozszerzenie bazy i zaplecza. Dokonał podkopów pod klasztor gdzie, umieścił potrzebne zaplecza gospodarcze. W suterynach wykonał zbiornik na węgiel i koks, pralnię, pomieszczenie na warsztat. Urządził garaże. Przebudował i wygospodarował w klasztorze szereg pomieszczeń, tak potrzebnych do dobrego funkcjonowania duszpasterstwa i życia w klasztorze. W tym celu zagospodarował strychy, urządził przejścia i dojścia do sal katechetycznych i do zakrystii. Przygotował salki katechetyczne i sale spotkań duszpasterskich.
W kościele zdołał wygospodarować dla celów duszpasterskich salę Jana Pawła II. Przebudował zakrystię i tam w podziemiach urządził zaplecze. Umeblował ją. Dokonał podkopu i zrobił zaplecze dla zakrystii i pomieszczenia gospodarcze. Remonty w kościele prowadził od fundamentów po dachy. Pokrył kościół blachą miedzianą - co było przedsięwzięciem bardzo kosztownym. Następnie otynkował i pomalował kościół i klasztor. Uporządkował i wybrukował plac przykościelny - a to tyko niektóre z dokonanych przez Ojca Bartnika prac.
Zajmował się on nie tylko sprawami materialnymi - wychodził na przeciw potrzebom, jakie niosło życie czasu stanu wojennego i następne lata. Służył członkom Solidarności, ludziom w potrzebie. Był twórcą i duchowym opiekunem Komitetu Pomocy Internowanym. Ci, którzy go znali podkreślali i cenili jego mądrość życiową, roztropności, dobre serce, zmysł polityczny, sprawiedliwość i dyskrecję. Służył radą innym kapłanom.
Zmarł 28 XII 2004 r. w Przeworsku. Pogrzeb odbył się 30 grudnia w Przeworsku. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst