Reklama

Polskie kolędowanie w Będzinie

Niedziela sosnowiecka 4/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie z jego dyrektorem - ks. Piotrem Pilśniakiem rozmawia Rafał Książek

Rafał Książek: - To już 11. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Z lokalnej imprezy przerodził się on w wydarzenie ogólnopolskie. Czy Festiwal ma ambicje międzynarodowe?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Piotr Pilśniak: - Festiwal, choć występują na nim goście z zagranicy, zachowa status ogólnopolskiego ze względu na to, że pragniemy kultywować tradycje narodowe i chrześcijańskie. Stąd regulamin Festiwalu tak mocno akcentuje wykonywanie utworów polskich, tradycyjnych.

- Pół roku temu na stronie internetowej Festiwalu pojawiła się sonda nt. jego rozwoju. 40% głosujących wybrało opcję, że powinien być organizowany z jeszcze większym rozmachem niż teraz. Czy da się jeszcze jakoś podnieść rangę Festiwalu?

- Przy tworzeniu Festiwalu przyświecała nam myśl skromna, aby wykonawcy mogli zaprezentować swój dorobek artystyczny. Temu celowi służy, ciągle dopracowywany, regulamin konkursu. Równocześnie idziemy w kierunku nowych opracowań kolęd i pastorałek. Na tegorocznym koncercie galowym ogłoszony zostanie konkurs kompozytorski na kolędę i pastorałkę. Organizujemy go wraz z Biblioteką Śląską w Katowicach i śląskim oddziałem Związku Kompozytorów Polskich.

Reklama

- Informacje o Festiwalu w prasie lokalnej pojawiają się systematycznie, ale ogólnopolskie media milczą na jego temat. Dlaczego tak się dzieje i co robi Biuro Organizacyjne, by poprawić medialną stronę OFKiP?

- Widać, że media ogólnopolskie nie są zainteresowane szerokim promowaniem konkursu. A szkoda, gdyż wykonawcy prezentują niejednokrotnie rewelacyjny poziom artystyczny. Cóż, w tej dziedzinie wiele od nas nie zależy. Ponadto finał Festiwalu, zbiega się zawsze z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, która jest głównym tematem dnia.

- Organizacja 11 edycji byłaby niewątpliwie niemożliwa bez sponsorów. Także, co często Ksiądz powtarza, istotna jest współpraca młodzieży. Jak zdobył Ksiądz przychylność tak dużej liczby osób, firm i instytucji? Jak to się robi, że ludzie „lgną” do pomocy przy organizacji Festiwalu?

- Festiwal po prostu ma dużo przyjaciół. I tych, którzy mogą wspomagać finansowo, i tych, którzy to czynią na inne sposoby. Jak chociażby młodzież, która angażuje się od samego początku w organizację Festiwalu. Za to jestem im wdzięczny i mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że Festiwal to dzieło wielu ludzi. Dziękuję im za to!

- Aby zrealizować takie duże przedsięwzięcie artystyczne potrzebne są ogromne fundusze. Na pewno dziś, przy 11. edycji, sponsorzy chętnie finansują Festiwal. Jednak na początku tak nie było...

- Pracowałem na to długie lata i nadal pracuję, aby ludzie i firmy darzyli Festiwal szacunkiem. Każdy, kto robi cokolwiek, zdaje sobie sprawę, jak trudno jest coś zorganizować. Dlatego ja nigdy nie mówię o pieniądzach, bo wtedy nic bym nie zorganizował. Trzeba po prostu robić. A jak jest to trafiony pomysł i szczytny cel, to i środki się znajdą!

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie pigułki "dzień po"

2024-05-01 06:56

Adobe Stock

W środę wchodzi w życie rozporządzenie, na podstawie którego apteki mogą podpisywać umowy umożliwiające sprzedaż tzw. pigułki "dzień po" dla osób od 15. roku życia. Sami farmaceuci nie są jednak pewni, czy mogą sprzedawać pigułki tak młodym pacjentkom bez zgody rodzica.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst