Reklama

Parafia, w której urodził się Norwid

Niedziela warszawska 42/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 180. rocznicę chrztu Cypriana Kamila Norwida w jego rodzinnej parafii w Dąbrówce poświęcono tablicę pamiątkową.

Dąbrówka, parafia odległa około 40 km od stolicy to miejsce, gdzie 1 października 1821 r. odbył się chrzest przyszłego wieszcza. Cyprian Kamil Norwid przyszedł na świat 24 września 1821 r. w dworku we wsi Laskowo-Głuchy, dziś podzielonej na dwie wioski. Po śmierci matki Kamil zamieszkał w Strachówce, w domu prababaki Hilary Sobieskiej. Stamtąd robił wyprawy po mazowieckiej ziemi. Bywał u swoich przyjaciół w Jadowie, Chrzęsnem, Wólce Kozłowskiej czy Radzyminie. Od wczesnej młodości przejawiał zainteresowania literaturą i malarstwem. W związku z tym w 1835 r. podjął naukę w stolicy. W czasie wakacji często wracał w rodzinne strony do dworku w Głuchach oraz do sąsiadującego z nim dworku w Dębinkach. W ostatnim mieszkał Ksawery Dybowski, prawny opiekun Norwida po śmierci jego ojca w 1835 r.

Dworek w Głuchach jest dziś prywatną własnością Karoliny Tyszkiewicz, wykupioną w 1966 r. przez Andrzeja Wajdę i Beatę Tyszkiewicz. Po tragicznych wydarzeniach w 1999 r. dostęp do dworku jest niemożliwy. Za ogrodzeniem posesji znajduje się parterowy drewniany klasycystyczny budynek. Od podjazdu i ogrodu przylegają do niego ganki, zwieńczone trójkątnymi szczytami. Czterospadowy dach pokrywa gont. Dworek został wzniesiony w XVIII w. dla rodziny Zdzieborskich, dziadków poety. Potem często zmieniał właścicieli. W 1912 r. majątek jako resztę z 16 hektarami ziemi nabył rzeźbiarz Bolesław Jeziorański. Posiadłość do roku 1966 dziedziczyły jego dzieci.

Kościół, w którym ochrzczono Norwida, dziś już nie istnieje. Parafia, pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, do której kościół należał, zaliczana jest do najstarszych w okolicy. Erygowana była w 1442 r. W tym samym roku pierwszy drewniany kościół wznieśli Jan Słomka i Jakub Saczko. Kiedy świątynia uległa zniszczeniu, w 1737 r. wzniesiono następną, również drewnianą. W tymże kościele ochrzczono Kamila Cypriana Norwida.

Budowa murowanego kościoła rozpoczęła się w 1883 r. Jego powstanie to zasługa starań proboszcza ks. Bartłomieja Papalskiego oraz ofiarności parafian. W 1903 r. kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego został konsekrowany przez abp. Wincentego Chościak-Popiela. Świątyni nie ominęły wojenne pożogi. W 1944 r. spalił się dach i wieże, częściowo zawalił się strop. W latach 1945-55 kościół odbudowano. Nie sposób nie wspomnieć ogromnego wkładu pracy najpierw proboszcza ks. Józefa Tomaszczyka i ks. wikariusza F. Nowaka, a potem proboszcza ks. Wł. Kuleszy. Wieżę odbudowano w 1968 r., dwa lata później odnowiono zewnętrzną elewację kościoła z najbliższym otoczeniem świątyni. W pracę ofiarnie zaangażowali się parafianie. Nowy kościół nosi ślady pamięci wielkiego poety. W ubiegłym roku w kruchcie wmurowano tablicę upamiętniającą narodziny Norwida.

W tym roku tablicę upamiętniającą 180. rocznicę chrztu poety zawieszono z prawej strony prezbiterium. Tablicę poświęcił bp Kazimierz Romaniuk. Tego samego dnia w szkole podstawowej noszącej imię Norwida odbyła się część artystyczna uroczystości. Jerzy Zelnik recytował poezję Norwida. Na mogile matki Norwida, znajdującej się na miejscowym cmentarzu postawiono nowy nagrobek. 1 października młodzież złożyła tam kwiaty. Uroczystości przygotowała parafia i gmina, z dużym nakładem pracy miejscowego wójta.

Dziś parafia Dąbrówka liczy ponad 1600 mieszkańców. Z niej wydzieliły się parafie Józefów, Kuligów, Załubice. W okolicy nie ma żadnych zakładów przemysłowych, tereny należą do typowo rolniczych. Większość mieszkańców dojeżdża więc do pracy w Warszawie, Radzyminie czy Markach. W niedzielnych Mszach św. uczestniczy około 60% parafian. - Niestety, osiedlają się tu ze stolicy rodziny rozbite i żyjące bez ślubu kościelnego - ubolewa ks. prałat Stanisław Czajka, miejscowy proboszcz.

Parafia słynie ze szczególnego przywiązania do Różańca. W październikowym nabożeństwie do Matki Bożej Różańcowej uczestniczy młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W parafii działa 27 kółek różańcowych, w tym dwa młodzieżowe. Czasem w jednej wiosce jest kilka kół różańcowych np. w Małopolu i Dąbrówce trzy, w Zaścieniach dwa.

Wyjątkową tradycją parafii jest Nowenna do Dzieciątka Jezus. Teksty modlitwy i litanii pochodzą z 1623 r. Niezależnie od pogody, dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem przy małych wiejskich kapliczkach gromadzą się wierni. Niektórzy odmawiają tekst z uwspółcześnionym językiem, inni korzystają z pierwowzoru modlitwy. Może tą samą modlitwą modlił się gdzieś przy kapliczce w Głuchach Norwid?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niech nadzieja życia wiecznego towarzyszy mi każdego dnia

James Tissot/pl.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Łk 20, 27-40.

Więcej ...

Orędowniczka muzyków

pl.wikipedia.org

Jest jedną z najsłynniejszych świętych Kościoła rzymskiego. Tradycja przypisuje jej umiejętność gry na organach, z tej racji patronuje muzyce kościelnej.

Więcej ...

Uwaga na brudną kampanię

2024-11-23 08:21
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Andrzej Duda hailował na swojej konwencji wyborczej?” – takie nagłówki mogą co niektórym kojarzyć się z młodością, a przynajmniej z czasami gdy się było młodszym.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Święci i błogosławieni

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Toaleta dla trzeciej płci, szkolenia z niebinarności....

Wiadomości

Toaleta dla trzeciej płci, szkolenia z niebinarności....

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...