Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 4/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ekologia jako „Boże rolnictwo”

W Brodnickim Centrum Caritas im. bp. Jana Chrapka odbyło się opłatkowe spotkanie rolników naszej diecezji skupionych wokół Duszpasterstwa Rolników. Rozpoczęła je Msza św., której przewodniczył ks. kan. Adam Ceynowa, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Toruńskiej. Wraz z rolnikami przybyli ich duszpasterze: diecezjalny duszpasterz rolników - ks. Zbigniew J. Gański oraz ks. kan. Michał Klimas, ks. kan. Jerzy Hirsz, ks. kan. Zygmunt Leyk, ks. Andrzej Szauer, ks. Grzegorz Nadolny oraz ks. Mirosław Culepa.
Treść homilii wygłoszonej przez ks. Adama Ceynowę stanowiły: „Nadzieja, Eucharystia i Wspólnota”. Cytując słowa Jana Pawła II, ks. Adam podkreślił, że człowiek wierzący może odnaleźć nadzieję tam, gdzie jest Jezus Chrystus. Należy również w taki sposób kształtować swoje życie, aby wchodzić w krąg Eucharystii i prosić o błogosławieństwo Boże. Każdy, kto szanuje ziemię jako żywicielkę, szanuje mądrość i prawa Boże, może liczyć na Boże błogosławieństwo. Wspólnoty rolników, kultywowanie tradycji i obrzędowości mogą stać się siłą polskiej wsi. Po Mszy św. uczestnicy wysłuchali dwóch konferencji. Pierwszą nt. Rolnictwo ekologiczne szansą dla polskiej wsi wygłosił inż. Mieczysław Babalski, reprezentujący Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi „Ekoland” i prowadzący produkcję ekologiczną. W „Ekolandzie” aktywnie działają również rolnicy z terenu naszej diecezji. W Polsce zarejestrowano ok. 2 tys. gospodarstw ekologicznych, z czego 100 w województwie kujawsko-pomorskim i aż 26 w rejonie brodnickim. Nasze województwo daje ok. 80% krajowej produkcji ekologicznej, polegającej na stosowaniu metod zbliżonych do środowiska naturalnego i pozbawionych środków chemicznych. Rolnicy ekologiczni twierdzą, że w swej pracy, dzięki której dostarczają żywności drugiemu człowiekowi, są bliżej Pana Boga, nazywając ją „Bożym rolnictwem”. Ich praca na roli to już nie zawód, ale powołanie, a ideą rolnictwa ekologicznego jest pokora wobec przyrody i Pana Boga. Szansą dla polskiego rolnictwa może być przekwalifikowanie gospodarstw produkujących chemicznymi metodami na gospodarstwa ekologiczne i powrót do uprawy starych, zanikających odmian zbóż i owoców, np. pszenicy orkisz, która ma zastosowanie także w lecznictwie. Ustawa o rolnictwie ekologicznym reguluje warunki prowadzenia produkcji rolniczej i przetwórstwa rolno-spożywczego, system kontroli i certyfikacji tej produkcji i przetwórstwa, obrót produktami oraz zasady ich znakowania. Jak twierdzą ekolodzy z rejonu brodnickiego, początkowy spadek wydajności jest przejściowy, lecz generalnie produkcja ekologiczna przynosi wspaniałe efekty.
Duszpasterz Diecezjalny Rolników omówił plan pracy na rok 2005, zwrócił też uwagę na zacieśnienie współpracy między duszpasterzem dekanalnym a członkami zespołu wspierającego. Poinformował, że następny dzień formacyjny odbędzie się w IV niedzielę Wielkiego Postu w Brodnicy, a 15 maja w Ryńsku rolnicy będą świętować diecezjalny dzień swojego patrona - św. Izydora, natomiast diecezjalne dożynki będą miały miejsce w Łasinie 28 sierpnia. W drugiej części obrad członkowie Zespołów Wspierających Dekanalnego Duszpasterza Rolników dowiedzieli się, w jaki sposób założyć grupę producencką, o czym mówili prezes Izby Rolniczej Krzysztof Ardanowski i jej przedstawiciel - Zbigniew Pawłowski. Prelegenci zachęcali do korzystania z tej metody gospodarowania. Na zakończenie spotkania, łamiąc się opłatkiem z zebranymi, ks. Zbigniew Gański złożył wszystkim rolnikom życzenia pomyślności i dobrych plonów.

Reklama

Aleksandra Wojdyło

Dekanaty grudziądzkie

Grudniowe spotkania opłatkowe

14 grudnia ub. r. w grudziądzkim Domu Technika NOT odbyło się spotkanie opłatkowe członków Koła Międzywydziałowego Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Uczestniczył w nim absolwent tej uczelni - ks. Piotr Sacha z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który jako kapelan poświęcił opłatki i składał wszystkim zebranym życzenia świąteczne i noworoczne.
W połowie grudnia spotkanie opłatkowe mieli członkowie Stowarzyszenia Kolejarzy im. św. Józefa, którzy zebrali się w bibliotece parafialnej kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ze swoim kapelanem, a zarazem proboszczem - ks. kan. Zenonem Grządką. Czas spędzony na dzieleniu się opłatkiem i śpiewie kolęd wytworzył rodzaj „braterskiej komunii”, wspólnoty jednego ducha i serca, upłynął w niepowtarzalnej, serdecznej atmosferze.
22 grudnia w Zespole Szkół dla Dorosłych na terenie Zakładu Karnego dla Kobiet w Grudziądzu odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem dyrektor placówki Elżbiety Dymart, grona pedagogicznego, słuchaczek szkoły i zaproszonych gości. Wśród pięknie udekorowanej sali i żłóbków z siankiem śpiewano kolędy, recytowano wiersze o tematyce bożonarodzeniowej oraz składano sobie życzenia przy opłatku. Była też miła niespodzianka dla dzieci i ich matek - słuchaczek szkoły, gdy wicedyrektor ZK Wiesława Czarnecka wręczyła paczki świąteczne. Odbył się również konkurs na najładniej wykonaną kartkę świąteczną.
23 grudnia załoga sekcji Napraw Pojazdów Trakcyjnych spotkała się z okazji świąt Bożego Narodzenia w hali napraw, wśród lokomotyw. Po raz pierwszy na chwilę łamania się opłatkiem i składania życzeń świątecznych załoga przybyła w kombinezonach i ubraniach roboczych. W spotkaniu uczestniczyli ks. kan. Zenon Grządka oraz Piotr Wiśniewski, naczelnik sekcji. Natomiast przewodniczący Stowarzyszenia Kolejarzy Henryk Turski podzielił się swoimi wspomnieniami z pierwszej powojennej wigilii kolejarzy w 1945 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Henryk Turski

Dekanat Kurzętnik

„Podaj rękę swemu bratu, niech nikt nie czuje się sam...”

Pod takim hasłem z inicjatywy Jadwigi Kondeja, opiekunki szkolnego Koła Caritas działającego przy Gimnazjum w Bielicach, w świetlicy szkoły odbyło się integracyjne spotkanie wigilijne, w którym wzięły udział dzieci niepełnosprawne mieszkające na terenie gminy Biskupiec wraz z opiekunami. Młodzież gimnazjalna wystawiła jasełka. Nad przebiegiem uroczystością czuwały Sylwia Pisarska i Jadwiga Kondeja. Na świątecznej uroczystości nie zabrakło także rodziców i nauczycieli gimnazjum. Wszystkie dzieci niepełnosprawne otrzymały prezenty - żółte misie ufundowane przez Szkolne Koło Caritas im. Matki Teresy z Kalkuty.

Reklama

jk

Dekanat Radzyń

W oczekiwaniu na przyjście Mesjasza

Grudzień był w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie okresem wielu przeżyć rodziny parafialnej. Przez cały czas Adwentu o godz. 17.00 były odprawiane w kościele Msze św. roratnie, w których brały udział dzieci z kolorowymi lampionami. Wspólnie modlono się za Ojca Świętego, księży, rodziców, zmarłych i o pokój na świecie. 16 grudnia po Mszy św. odbyło się spotkanie opłatkowe stowarzyszeń parafialnych. Proboszcz ks. Henryk Szczodrowski podziękował wszystkim za współpracę i działalność w mijającym roku, życzył, aby otworzyli swoje serca na narodziny Zbawiciela i zaintonował kolędę Wśród nocnej ciszy. W serdecznej atmosferze składano sobie życzenia. Następnego dnia została odprawiona Msza św. dla chorych, po której odbyło się spotkanie opłatkowe.
Z inicjatywy Księdza Proboszcza w kościele zbudowano dwa żłóbki narodzenia Pana Jezusa: jeden przed wejściem do kościoła, tak by Maryja z Dzieciątkiem na ręku i św. Józefem zapraszała wszystkich do świątyni, natomiast drugi, bardzo pomysłowy, ruchomy żłóbek w kształcie kuli ziemskiej znalazł miejsce w kościele.

CzD

Dekanaty toruńskie

Opłatek nauczycielskiej „Solidarności”

17 grudnia w siedzibie „Solidarności” Pracowników Oświaty z nauczycielami należącymi do tego związku zawodowego opłatkiem podzielili się: biskup toruński Andrzej Suski, prezydent Torunia Michał Zaleski, zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu UM Anna Kłobukowska, dyrektor KP CEN Zbigniew Górski. Przewodnicząca nauczycielskiej „Solidarności” Małgorzata Musiałowska przypomniała, że osoby obecne na uroczystości zgromadziła Miłość z Wysoka, dla której wszyscy w radosnym oczekiwaniu otwierają serca. Wypowiedź prezydenta Michała Zaleskiego również zawierała słowa nadziei na dobre uregulowanie sytuacji toruńskiej oświaty i troski o poprawę bytu materialnego nauczycieli. Biskup Toruński poruszył serca zgromadzonych słowami o powołaniu nauczycieli do szukania, strzeżenia i obrony prawdy oraz do przekazywania jej młodym. Aby wiarygodnie przekazywać prawdę, trzeba prawdą żyć. W tym świetle satysfakcja zawodowa znajduje swoje źródło nie w samej karierze zawodowej, liczy się przede wszystkim to, co „wniosłem w życie drugiego człowieka”.
Dzielenie się świąteczną radością zapoczątkował ks. Ryszard Domin, który odczytał fragment z Ewangelii św. Łukasza i przekazał zgromadzonym opłatek. Po złożeniu życzeń uczestniczący w uroczystości nauczyciele ze swoimi gośćmi zgromadzili się przy stole zastawionym przez gospodarzy spotkania: Małgorzatę Musiałowską i Mariolę Zientarską, pięknie przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych pod kierunkiem Grażyny Krusińskiej. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd, akompaniowała Iwona Moskała - nauczycielka Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

Barbara Czerny

Wkrótce

Wieczór kolęd

Na Wieczór kolęd z Tomkiem Kamińskim (gitara - Piotr Olszewski) w Centrum Dialogu Społecznego 26 stycznia o godz. 20.00 zaprasza Duszpasterstwo Akademickie „Salomon”.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst