Reklama

Polska

Nieszpory i ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w świątyni prawosławnej

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz pierwszy w historii częstochowskiej ekumenii nabożeństwo Słowa Bożego połączone z uroczystymi Nieszporami odbyło się wieczorem 20 stycznia w prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie, w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nabożeństwu w języku starosłowiańskim przewodniczył ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie.- Dziękujemy dzisiaj Bogu za dar tej wspólnej modlitwy na drodze do jedności chrześcijan- mówił na początku nabożeństwa ks. Drabiuk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił ks. dr hab. Sławomir Zieliński, przez wiele lat referent ds. ekumenizmu w archidiecezji częstochowskiej.- Przez sakrament chrztu świętego wszyscy przyoblekliśmy się w Chrystusa. Nie tylko reprezentujemy Chrystusa, ale przynależymy do Niego- mówił ks. Zieliński.

Ks. Zieliński wskazał na znaczenie ruchu ekumenicznego dla Europy i dzisiejszego świata - Poszukiwanie jedności i ruch ekumeniczny to wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego - podkreślił ks. Zieliński.

„Droga do przyszłości Europy może przebiegać jedynie przez drogi ekumenizmu. Obecny czas to godzina chrześcijańskiej ekumenii”- kontynuował ks. Zieliński przywołując słowa teologa protestanckiego Jürgena Moltmanna.

Reklama

Kaznodzieja przypomniał, że „ekumenizm to nie tylko dyplomacja, gościnność i akademicka wymiana myśli, ale to proces duchowy.”- Naszym celem jako chrześcijan jest nawrócenie nas wszystkich do Chrystusa. Wielką wartością jest wspólna modlitwa, wspólne działanie na rzecz ocalenia wartości chrześcijańskich, byśmy w oczach świata stali się wiarygodnymi jako chrześcijanie - mówił ks. Zieliński.

Były referent ds. ekumenizmu w archidiecezji częstochowskiej przywołał również postać teologa prawosławnego Oliviera Clément. - Ten wielki przyjaciel patriarchów Atenagorasa, Bartłomieja oraz bł. Jana Pawła II i br. Rogera z Taize’ promował dialog otwarty - podkreślił ks. Zieliński.

Przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich modlili się o pokój na świecie, za Częstochowę, za młodzież oraz biednych, bezdomnych i bezrobotnych. Nabożeństwu towarzyszył śpiew chóru z rzymskokatolickiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Częstochowie.

Reklama

We wspólnej modlitwie wzięli udział mieszkańcy Częstochowy, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego oraz duchowni: ks. dr Andrzej Przybylski rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr hab. Sławomir Zieliński i przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Szczepan Rycharski z polskokatolickiej parafii Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie oraz ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk proboszcz Starokatolickiej Parafii Mariawitów w Gniazdowie k. Koziegłów.

Cerkiew pod wezwaniem Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie należy do dekanatu Kraków, diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Kamień węgielny pod budowę cerkwi poświęcił patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I w roku 1998. Pierwsze nabożeństwa odbyły się 1 lipca 2001 r.

Sama parafia prawosławna w Częstochowie ma długą historię, o jeszcze greckich korzeniach. To jedna ze starszych wspólnot prawosławnych, sięgająca XVIII wieku. W drugiej połowie XIX stulecia większość parafian stanowili przybysze z Rosji - urzędnicy, wojskowi, kupcy. Na ich użytek wybudowano pierwszą świątynię św. św. Cyryla i Metodego, wyświęconą w 1872 roku. Świątynię prawosławną wybudowano na miejscu zburzonego kościoła katolickiego pw. św. Jakuba Apostoła. Kościół św. Jakuba został zatem rozebrany w 1869 r. Ze względu na to, że rozbiórki odmówili częstochowscy robotnicy do tej pracy wykorzystano żołnierzy i robotników przywiezionych z Rosji. Budowę cerkwi rozpoczęto 10 maja 1870 r. A dnia 15 października 1872 r. warszawski archirej Joannikij dokonał jej poświęcenia. Gdy 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Tego samego dnia Częstochowa stała się wolna od okupanta niemieckiego. Kościół św. Cyryla i Metodego przejęli katolicy dnia 8 grudnia 1918 r.

Po pierwszej wojnie światowej parafianie prawosławni przenosili się szereg razy, wynajmując pomieszczenia lub korzystając z gościny parafii ewangelickiej.

Obecną świątynię Częstochowskiej Ikony Matki Bożej zaprojektował białostocki architekt Michał Bałasz. Parafia obejmuje duży obszar, nie tylko Częstochowy i okolic, należy do niej sto kilkadziesiąt osób.

Podziel się:

Oceń:

2013-01-21 11:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: zbrojny podbój, ekspansjonizm i imperializm nie mają nic wspólnego z królestwem Jezusa

PAP/FABIO FRUSTACI

„Musimy uznać, że zbrojny podbój, ekspansjonizm i imperializm nie mają nic wspólnego z królestwem, które głosił Jezus” – powiedział papież Franciszek do delegacji prawosławnego Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, która przybyła do Rzymu na uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła.

Więcej ...

Do PKW trafiło zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego Karola Nawrockiego

2025-01-24 12:02
Karol Nawrocki

PAP

Karol Nawrocki

W piątek do Państwowej Komisji Wyborczej trafiło zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego popieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. W sumie do PKW zgłoszono już 11 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego, z czego sześć zostało już przyjętych.

Więcej ...

Jubileusz 65-lecia kapłaństwa o. Melchiora Królika

2025-01-24 20:17
Ojciec Melchior Królik

BPJG

Ojciec Melchior Królik

Od 65 lat służy Maryi jako kapłan w Zakonie Paulinów. Dziś ojciec Melchior Królik obchodzi 65. rocznicę święceń prezbiteratu, które otrzymał z rąk bp. Karola Wojtyły. Jego szczególną misją od dziesięcioleci jest opieka, także konserwatorska, nad „skarbem narodu” czyli Jasnogórskim Obrazem. Od ponad 60 lat jest też wytrwałym pątnikiem Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Wiadomości

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Wiara

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...