Reklama

Niedziela Częstochowska

100 lat OSP Wierzbie

Zofia Bialas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbiu w sobotę 1 września obchodziła swój jubileusz 100 – lecia istnienia i działalności. OSP Wierzbie jest kolejną strażą, która powstała na starej, historycznej ziemi wieluńskiej, dokładniej w powiecie wieluńskim. Dziś Wierzbie (Gmina Praszka) administracyjnie jest częścią województwa opolskiego i powiatu oleskiego.

Zobacz zdjęcia: 100 lat OSP Wierzbie

Straże Pożarne do lat 30 – tych XX wieku nazywane były strażami ogniowymi. Zorganizowane jednostki straży pożarnych, prekursorzy obecnych OSP, powstawały w II połowie XIX wieku (Wieluń 28 VI 1877). Powstawały one równolegle w trzech zaborach. Szybki ich rozwój nastąpił w Polsce Odrodzonej. W maju 1929 roku było ich w powiecie wieluńskim aż 96. Należało do nich 2514 druhów czynnych i 1016 wspierających. Straże ogniowe ratowały życie i mienie mieszkańców, aktywizowały ich do działalności społecznej i kulturalnej, brały udział w uroczystościach religijnych i patriotycznych…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W uroczystości jubileuszowej OSP Wierzbie udział wzięły delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych ze Strojca, Wygiełdowa, Kowali, Praszki (OSP NAPCO, OSP Praszka Miasto), Brzezin, Przedmościa (wszystkie Gmina Praszka), Ożarowa i Słupska (dwie zaprzyjaźnione jednostki z Gminy Mokrsko), które przybyły wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele władz wojewódzkich z Opola, powiatowych z Olesna, gminnych z Praszki i sołeckich z Wierzbia. Wśród nich: Stanisław Rakoczy – Marszałek województwa opolskiego i członek Zarządu Wojewódzkiego OSP w Opolu, Jarosław Tkaczyński – burmistrz Praszki, Stanisław Belka – starosta powiatu oleskiego, Rada Sołecka z Wierzbia z Piotrem Czerskim, Koło Gospodyń Wiejskich z Wierzbia. Gośćmi szczególnymi byli: ks. Jarosław Zając, proboszcz parafii p.w. św. Leonarda w Wierzbiu, dr Zbigniew Szczerbik – dyr. Muzeum w Praszce i liczni mieszkańcy Wierzbia.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła zbiórka jednostek OSP, także tej młodzieżowej działającej przy OSP Wierzbie i zaproszonych gościna na placu przy kościele, gdzie przybyła również orkiestra dęta z Przedmościa. Przy jej dźwiękach wszyscy przemaszerowali na plac przy remizie, gdzie została odprawiona Msza św. polowa. Uroczystą Eucharystię w intencji strażaków, także tych, co zginęli w czasie II wojny światowej ( 79.rocznica wybuchu Ii wojny światowej) odprawił ks. Jarosław Zając, on też wygłosił homilię, w której zwrócił uwagę na bohaterstwo strażaków, którzy dziś nie tylko gaszą pożary, ale jako wyspecjalizowani w ratownictwie ratują ludzi w czasie klęsk żywiołowych, w wypadkach drogowych, niejednokrotnie płacąc życiem. Kończą homilię powiedział: - niech Pan Bóg przez pośrednictwo waszego Patrona, św. Floriana obdarza was swoim zbawczym błogosławieństwem.

Po Mszy św. dziękczynnej ks. Jarosław uroczyście poświęcił nowy wóz bojowy typu Iveco Magirus, który jednostka OSP otrzymała na wyposażenie. Samochód otrzymał imię „Edek”. Kluczyki do samochodu z rąk burmistrza otrzymali kierowcy. Dalszy ciąg uroczystości to uroczyste wciągniecie flagi na maszt. Dokonał tego poczet flagowy w składzie: druh Kamil Młynek, druh Artur Poniewiera i druh Marcin Gmyrek. Po odegraniu Hymnu odbył się apel, uroczyste nadanie imienia „Edek” nowemu samochodowi bojowemu, dekoracja sztandaru OSP Wierzbie złotą odznaką za zasługi dla pożarnictwa, odczytanie kroniki OSP Wierzbie za lata 1918 2018 (dr Zbigniew Szczerbik) oraz wręczenie medali dla zasłużonych strażaków.

Uroczystości jubileuszowe zakończyło wspólne spotkanie w sali OSP.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-03 11:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

PSP: ponad 3,5 tys. interwencji w weekend majowy; w pożarze zginęła jedna osoba

stock.adobe.com

Podczas długiego weekendu majowego strażacy interweniowali ponad 3,5 tys. razy; doszło do prawie 900 pożarów, w których zginęła jedna osoba, a 25 zostało rannych – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Więcej ...

Parafia w Lądku: Mija rok od powodzi, a my wciąż nie możemy się pozbierać

2025-12-27 20:42
Powódź zdewastowała m.in. parafialny kościół i salki

Parafia pw. Narodzenia NMP w Lądku-Zdroju

Powódź zdewastowała m.in. parafialny kościół i salki

- Zwracam się do Was z błaganiem o pomoc w obliczu dramatu, który dotknął nasz rejon. Rok temu powódź, jakiej nie znała historia naszego miasta, zdewastowała ogromną część Lądku-Zdroju, w tym nasz parafialny kościół i SALKI - napisał na portalu zbiórkowym proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Lądku-Zdroju. Mimo zapewnień rządu o wsparciu powodzian i upływu kilkunastu miesięcy, skutki powodzi odczuwane są do dziś i potrzebna jest pomoc.

Więcej ...

Lublin: Szaty liturgiczne sprzed wieków na wystawie w skansenie

2025-12-28 17:10
Wystawa „Tkaniny – ukryte piękno”

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Wystawa „Tkaniny – ukryte piękno”

Zabytkowe szaty liturgiczne sprzed wieków można oglądać na wystawie „Tkaniny – ukryte piękno” w Muzeum Wsi Lubelskiej. Eksponaty pochodzą z zasobów Muzeum Archidiecezji Lubelskiej. Wśród nich są m.in. ornaty szyte z pasów kontuszowych, haftowane srebrną i złotą nicią.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Kościół

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Największą miłością jest cierpliwe trwanie przy kimś,...

Wiara

Największą miłością jest cierpliwe trwanie przy kimś,...

Francja: Nie żyje słynna aktorka Brigitte Bardot

Wiadomości

Francja: Nie żyje słynna aktorka Brigitte Bardot

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego...

Kościół

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego...

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Kalendarz Adwentowy: Wdzięczność, która oddaje wszystko

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Wdzięczność, która oddaje wszystko

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku