Reklama

Piotr Drabik/Archidiecezja Krakowska
Bp Damian Muskus

Bp Muskus: polska szkoła potrzebuje odważnych wizjonerów

2018-09-03 12:26

md / Nowy Targ (KAI)

Polska szkoła potrzebuje ludzi, którzy nie boją się zmian i są otwarci na nowe wyzwania społeczne i cywilizacyjne – mówił bp Damian Muskus OFM w kościele św. Brata Alberta w Nowym Targu podczas Mszy św. na inaugurację nowego roku szkolnego. Hierarcha podkreślał, że szkoła winna uczyć „codziennego patriotyzmu otwarcia i gościnności”.

Inauguracja nowego roku szkolnego połączona została z uroczystością nadania imienia króla Kazimierza Wielkiego Szkole Podstawowej nr 4 w Nowym Targu-Niwie. Rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Brata Alberta. Przewodniczył jej bp Damian Muskus, który w homilii nawiązał do ewangelicznego zdania o proroku odrzucanym we własnej ojczyźnie.

„Trzeba sobie zadać pytanie, kim byśmy byli jako społeczeństwo, wspólnota lokalna czy naród, gdyby nie nieugięta postawa dawnych i współczesnych proroków, świadków Ewangelii, śmiałych wizjonerów, którzy dla wyznawanych prawd gotowi są oddać swój spokój, a nawet życie?” – zapytywał hierarcha, podkreślając, że właśnie tacy ludzie, w skali lokalnej i w skali świata, budzą z marazmu i mobilizują do wysiłków na rzecz innych. Dodał, że to ci, którzy w imię wyznawanych wartości „nie chcą iść na koniunkturalne układy i nie skusiła ich przyjemność i wygoda dostatniego życia”, wyznaczają perspektywy, do których należy dążyć, by ocalić to, co w każdym społeczeństwie jest najcenniejsze: „wielkie tradycje, piękne i odważne marzenia, wizje przyszłości, w której panują dobro, pokój i miłość”.

Według kaznodziei, taką rolę winni pełnić w swoich środowiskach nauczyciele. „To powołanie, które wiąże się z wiernością wartościom humanistycznym, troską o przyszłość następnych pokoleń, miłością do Ojczyzny i ideałów, które ją budują. Choć często niedoceniani i dyskredytowani, nauczyciele stoją u samych fundamentów dobra społecznego, formując nie tylko umysły, ale i kręgosłupy moralne dzieci i młodzieży” – stwierdził, dodając, że jest to praca wymagająca „szlachetnego serca i nieskazitelnego sumienia”, a każdy wychowawca winien wpajać wiedzę nie tylko dostępnymi środkami metodycznymi, ale własną postawą i przykładem.

Reklama

„Polska szkoła potrzebuje odważnych wizjonerów. Polska szkoła potrzebuje ludzi, którzy nie boją się zmian i są otwarci na nowe wyzwania społeczne i cywilizacyjne” – podkreślał duchowny.

Nawiązując do postaci patrona szkoły, bp Muskus stwierdził, że wybór króla Kazimierza Wielkiego świadczy o szacunku dla przeszłości i miłości do kraju, który w czasach ostatniego monarchy z rodu Piastów „stał się potęgą nie tylko w sensie politycznym, ale również na polu nauki, oświaty czy kultury”. Jak ocenił, Kazimierz Wielki był wybitnym wizjonerem, który budował nowoczesne państwo i wiedział, że dla zapewnienia Polsce znaczącego miejsca na mapie Europy i dla harmonijnego rozwoju społeczeństwa potrzebni są mądrzy i wykształceni ludzie, którzy z miłości do Ojczyzny gotowi są ponieść najwyższe ofiary.

Biskup zachęcał pedagogów i uczniów, by od swego patrona uczyli się patriotyzmu, który nie jest abstrakcyjną ideą, ale codziennym wysiłkiem podejmowanym dla dobra wspólnoty szkolnej, międzysąsiedzkiej, lokalnej, a w efekcie dla dobra całej Ojczyzny. „To patriotyzm otwarcia i gościnności, akceptacji dla innych i śmiałych marzeń na przyszłość, ale zarazem przywiązania do tradycji i dumy z polskiej tożsamości, budowanej przez wieki na trwałym fundamencie wartości ewangelicznych” – wskazał.

Podczas Mszy św. został poświęcony nowy sztandar szkoły. Placówka należy do najstarszych na Podhalu. Jej historia sięga roku 1933.

Tagi:
szkoła

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bezdomni pod opieką

Bezdomni pod opieką

Wieczernik Ducha

Wieczernik Ducha

Parkrun Częstochowa

Parkrun Częstochowa

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd nr 24/2019

Przegląd nr 24/2019

Idziemy z Jezusem?

Idziemy z Jezusem?

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Jubileusz 55-lecia kapłaństwa Orzecha

Jubileusz 55-lecia kapłaństwa Orzecha

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem