W służbie humanizmu
Pielgrzymowanie mozaiki przedstawiającej Matkę Bożą Stolicę Mądrości związane jest z jubileuszem 2000 lat chrześcijaństwa. Wówczas to jezuita - o. Marko Ivan Rupnik wykonał z elementów marmuru, ceramiki i metalu mozaikę Matki Bożej. Zaprezentowana ona została podczas jubileuszu studentów i profesorów wyższych uczelni, który odbywał się w Watykanie 10 września 2000 r. Hasłem tych uroczystości były słowa: Uniwersytet w służbie nowego humanizmu.
Podczas jubileuszowej liturgii Najświętszej Ofiary Ojciec Święty Jan Paweł II przekazał mozaikę studentom całego świata, pragnąc, aby Maryja pomagała „przenikać środowisko uniwersyteckie duchem chrześcijańskim” i aby dzięki temu zarówno wykładowcy, jak i studenci czynili z wyższych uczelni takie środowisko, „w którym człowiek znajduje wizję przyszłości, mądrość, bodziec do kompetentnej służby społeczeństwu”.
Kolebka kultury i nauki
Reklama
Pierwszym etapem peregrynacji obrazu-mozaiki były Ateny - miejsce, gdzie przed prawie dwoma tysiącami lat po raz pierwszy doszło do spotkania chrześcijaństwa z ówczesnym światem nauki; miejsce, gdzie bogactwo kultury łączy się z myślą teologiczną Wschodu i Zachodu. Następnie mozaika Matki Bożej powędrowała do Moskwy, Hiszpanii, krajów Ameryki Środkowej i Południowej, Ukrainy, Anglii, Irlandii. 14 grudnia 2004 r. podczas uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie Ojciec Święty przekazał obraz Polsce. Pierwszym etapem jego peregrynacji był Poznań, gdzie wraz z przybyciem w 968 r. biskupa Jordana zaczęły się dzieje polskiego szkolnictwa. Poznań był bowiem siedzibą pierwszego na ziemiach polskich biskupa i zarazem kolebką naszego chrześcijaństwa. Tutaj też powstała pierwsza przykatedralna szkoła, w której kształcono nie tylko ludzi Kościoła, ale także pierwszych państwowych urzędników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bodziec do kontemplacji
Do Gorzowa obraz Matki Bożej Stolicy Mądrości przybędzie 7 lutego z diecezji szczecińsko-kamieńskiej. 13 lutego z Zielonej Góry obraz zostanie przekazany studentom z Legnicy.
Bp Marek Jędraszewski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego, w liście do bp. Wiesława Meringa wyraził nadzieję, że peregrynacja ikony „Sedes Sapientiae” „przyczyni się do jeszcze bardziej twórczego dialogu między wiarą i rozumem, religią i nauką, Kościołem i środowiskami akademickimi działającymi na terenach poszczególnych diecezji”. Nawiedzenie ośrodków akademickich przez wizerunek Matki Bożej Stolicy Mądrości to, według bp. Adama Dyczkowskiego, także okazja do szczególnej modlitwy w intencji jej ofiarodawcy Ojca Świętego Jana Pawła II oraz wsparcia tych wszystkich, którzy dokładają starań, aby uczelnie naszej diecezji stawały się w - myśl przesłania Papieża - środowiskami, w których kultywuje się wiedzę, miejscami, w których człowiek znajduje wizję przyszłości, mądrość, bodziec do kompetentnej służby społeczeństwu.
Peregrynacji obrazu Maryi Stolicy Mądrości po ośrodkach akademickich towarzyszyć będą wydarzenia religijne, kulturalne i naukowe.
Peregrynacja obrazu Matki Bożej „Sedes Sapientiae” - Stolicy Mądrości
w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
Gorzów, 7-8 lutego (poniedziałek-wtorek)
Godz. 20.00, „Katedra” - kościół katedralny
Reklama
Gorzów, 8-9 lutego (wtorek-środa)
Godz. 20.00, „Barka” - parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Paradyż, 9-10 lutego (środa-czwartek)
Godz. 20.00, Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu
Sulechów, 10-11 lutego (czwartek-piątek)
Godz. 20.00, „Studnia” - parafia pw. św. Stanisława Kostki
Zielona Góra, 11-12 lutego (piątek-sobota)
Godz. 20.00, „Stodoła” - parafia pw. św. Józefa
Zielona Góra, 12-13 lutego (sobota-niedziela)
Godz. 20.00, „U Zbawiciela” - parafia pw. Najświętszego Zbawiciela
13 lutego, godz. 16.00 - czuwanie; godz. 17.00 - Msza św.
Pożegnanie Ikony
Bliższe informacje:
Ks. Krzysztof Kocz,
diecezjalny duszpasterz akademicki,
ul. Odrzańska 63,
66-100 Sulechów,
tel. (0-68) 385-74-66; 0-601-179-918,
e-mail: kkocz@o2.pl;
www.da.sulechow.net