„Dusze, które szerzą cześć miłosierdzia mojego, osłaniam je przez życie całe, jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinę śmierci nie będę im Sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem”.
(Św. Faustyna Kowalska, Dzienniczek 1075).
Miłosierdzie Boże to bezdenna głębia miłości Boga do ludzi. Nikt nie odkryje do końca jej istoty, nikt nie powie o niej wszystkiego. Są jednak dzisiaj tacy ludzie, którzy - zakochani w Miłosiernym Panu - pragną szerzyć Jego cześć i głosić Jego miłosierną miłość.
Zanim powiem krótko o Sakralnym Zespole „Lumen”, sięgnę do niedalekiej przeszłości. W 2003 r. podczas wakacji w kościele pw. Bożego Miłosierdzia w Zamościu byłam świadkiem występu rodzinnego Państwa Małkowiczów, którzy śpiewem, recytacją i muzyką oddali hołd Miłosiernemu Chrystusowi. Warto dodać, że w występie wzięli udział przedstawiciele trzech pokoleń rodziny: Julian (senior), Marzena i Zbigniew (synowa i syn Juliana) oraz wnuki Ola i Michał. Pełen zaangażowania występ otworzył serca nawet najbardziej odpornych na wzruszenia. Orędzie Chrystusa (według wierszy św. Faustyny) było przez artystów oddane ze szczerą miłością Boga. Przy tym wykonane utwory były doskonale opracowane pod względem artystycznym. Wierni po występie wychodzili z kościoła ze łzami w oczach.
Moje przeżycie miało też podłoże czysto osobiste. Byłam dumna, że Zbyszek Małkowicz, utalentowany kompozytor, był moim uczniem w I Liceum w Zamościu, a równocześnie synem mojego kolegi z pracy Juliana i jego małżonki Ireny. Któż z nas mógł wtedy przypuszczać, że ten solidny, skromny uczeń, po latach będzie sławił Boże miłosierdzie, komponując muzykę do wierszy św. Faustyny, a jego żona Marzena i córka Ola - jako solistki - swoim artystycznym śpiewem przekażą je słuchaczom.
Kreśląc swoje artystyczne plany na przyszłość, Zbyszek - szczerze wyznając swoją żywą wiarę - stwierdził, iż zamierza kontynuować pracę w tym Bożym dziele. I udało się. Założył Zespół Sakralny „Lumen”. Jeden z jego solistów, zamościanin Dariusz Tokarzewski powiedział: „Śpiewaliśmy piękne rzeczy, ale nie tak piękne jak dzisiaj. Najmocniejszą stroną tej inspiracji twórczej były właśnie teksty s. Faustyny i sama forma muzyczna, którą kompozytor nazwał poporatorium”.
W koncertach Zespołu „Lumen” brało udział ok. 150 artystów, m.in. członkowie grupy „Vox”, Wrocławska Orkiestra Kameralna oraz Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”. 22 lutego 2004 r. we Wrocławiu zespół zaprezentował całej Polsce wspaniały występ o Bożym miłosierdziu za pośrednictwem Telewizji Trwam, z racji rocznicy objawienia Chrystusa św. Faustynie w Płocku.
Z zespołem współpracuje wybitny polski wokalista jazzowy Marek Bałata, wiolonczelista i solista Dariusz Tokarzewski, Marzena - żona Zbigniewa Małkowicza, współzałożycielka Zespołu „Lumen”, śpiewaczka i aktorka musicalowa, a także córka Małkowiczów - Ola. Pan Zbyszek z rodziną i zespołem pragnie nadal kontynuować rozpoczęte Boże dzieło. W 2004 r. kompozytor nawiązał współpracę z Tadeuszem Wicherkiem, dyrygentem i dyrektorem naczelnym Filharmonii Kaliskiej, czego efektem było nagranie koncertu poporatorium Miłosierdzie Boże i wydanie płyty.
Trud artystyczny Zbyszka Małkowicza i jego całej rodziny zawiera się w wypowiedzianych przez niego słowach: „Myślę, że tylko miłosierna miłość Boga może uratować Polaków z trudnej sytuacji ekonomicznej i zawirowań politycznych”. Niech te słowa się spełnią, a dzięki pracy Zespołu „Lumen” ludzkie serca otworzą się na Boże Miłosierdzie. Tylko - jak radzi poeta Piotr Gołębski:
„Nie zatrzaskuj wejścia bezustannie
Właśnie teraz Jezus Miłosierny wchodzi,
Może przemienić pomieszczenie twoje
W wiarygodne mieszkanie. Otwórz się zaufaniem”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu