Reklama

Polska

Chciałbym podziękować Bogu za to, że jesteście …

BIURO PRASOWE KURII METROPOLITALNEJ W CZĘSTOCHOWIE

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu wspomnienia Świętego Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, środowiska medialne Częstochowy spotkały się na wspólnej Mszy św. w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego KEP powiedzial do dziennikarzy: – Chciałbym podziękować Bogu za to, że jesteście na drogach mojej posługi i mojego życia.

Pragnę podkreślić, że ja tutaj od roku zaledwie kroczę bezpośrednio razem z wami, którzy od lat jesteście ludźmi odpowiedzialnej troski poprzez przekaz prawdy – mówił na zakończenie Mszy św. abp Wacław Depo metropolita częstochowski, Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Konferencji Episkopatu Polski .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii Arcybiskup Depo przytoczył fragment książki Świętego Franciszka Salezego „Wprowadzenie do życia pobożnego”, która jest zachętą do prawdziwego życia chrześcijańskiego. - Cnota religijności i pobożności możliwa jest i potrzebna we wszystkich powołaniach i stanach. Gdziekolwiek zatem jesteśmy i kimkolwiek jesteśmy, możemy i powinniśmy dążyć do doskonałości. Zatem błędem jest niemal, a nawet herezją usuwanie pobożności z wojskowych koszar, warsztatów pracy, dworu książąt i panujących, szkół i mieszkań małżonków.

- Jakże dziś te słowa i postulaty są aktualne, zwłaszcza na polu służby człowiekowi poprzez środki społecznego przekazu: prasy, radia i telewizji – mówił Arcypasterz podkreślając, że dzisiejsza „nowomowa”, którą nazwał swoistą herezją jest nie tylko dziwactwem naszych czasów, ale konkretnym stanem ducha i próbą tworzenia nowej etyki, niezależnej od Boga, a to wszystko w imię wolności człowieka.

Metropolita Częstochowski wskazał za bł. Janem Pawłem II, że wysiłek Kościoła idzie i powinien dotyczyć posługi myślenia: – Na pierwszy plan wysuwa się wymóg, aby rozwój technologii i środków elektronicznych nie spowodował odsunięcia na dalszy plan podstawowych praw i prawd związanych z naturą człowieka i zasad moralnych, które go stanowią, które mają podkreślać bardziej „być” człowiekiem, a nie „mieć” i zawładnąć tym światem bez odpowiedzialności w sumieniu, zarówno przed Bogiem, jak i przed historią – zaakcentował abp Wacław Depo.

Reklama

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego w wygłoszonym Słowie Bożym zaznaczył, że nadal aktualne jest zadanie, które Episkopat Polski określił przed kilku laty, aby w każdej rodzinie było czytane pismo katolickie, które stanowi niejednokrotnie kontr-informacje do szerokiego rynku medialnego podającego własną, prywatną religijność bez odniesienia do Boga. Media katolickie jakim jest prasa, radio czy telewizja, którą w wypadku telewizji katolickiej jest kanał Telewizji TRWAM, informują na bieżąco o życiu z wiary zarówno w Kościele powszechnym jak i w polskich diecezjach.

- Przyjmijmy więc z całą pokora słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, że musimy się nauczyć na nowo tego „nieposiadania prawdy”, bo to ona ma nami kierować i nas prowadzić. Stąd też płynie wyzwanie dla naszej pracy, aby wystrzegać się intelektualizowania wiary i teologii, które nie pozwala, by Słowo wywierało konkretny wpływ na życie każdego z nas, każdego wierzącego – podkreślił abp Wacław Depo. Bóg w Nim -przypomniał – stał się tak bliskim, że wszedł w naszą nędzę, aby nas ubogacić, przeniknąć, oczyścić, odnowić, aby przez nas, w nas prawda była w świecie obecna pomimo ciemności i tym samym, aby urzeczywistniało się nasze zbawienie.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś, wikariusz biskupi ds. Mediów, ks. Piotr Zaborski, dyrektor Katolickiego Radia FIAT oraz rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Częstochowskiej i wicedyrektor Przemysław Januszko, ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego Niedziela oraz korespondent diecezjalny Katolickiej Agencji Informacyjnej, ks. inf. Marian Mikołajczyk, a także przedstawiciele środowiska medialnego.

Reklama

W rozmowie dla Radia FIAT ks. Mariusz Frukacz podkreślił, że praca korespondenta do najłatwiejszych nie należy.
- To praca, której rolą jest przede wszystkim odnotowywanie tego wszystkiego, co dzieje się w diecezji czy w Kościele. Służy dobru Kościoła, jest to tak jak mówią niektórzy „praca mnichów”. Korespondent jest najczęściej anonimowy, a jego informacje służą przekazaniu medialnemu z którego korzystają także inne media. Jest to praca bardzo odpowiedzialna, praca troski o dobre słowo, ale także o godność drugiego człowieka, któremu przekazywana jest informacja – powiedział korespondent diecezjalny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Dzień 24 stycznia poświęcony jest środkom społecznego przekazu. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu ustanowił papież Paweł VI w 1967 roku w odpowiedzi na wielokrotnie zgłaszane przez ojców Soboru Watykańskiego II życzenie poświęcenia jednego dnia w roku mediom i ukazaniu ich roli z katolickiego punktu widzenia.

Podziel się:

Oceń:

2013-01-25 09:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo i bp Wiesław Śmigiel nowymi członkami Rady Stałej KEP

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo i biskup toruński Wiesław Śmigiel zostali wybrani przez 393. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski na nowych członków Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski – poinformowało w środę biuro prasowe episkopatu.

Więcej ...

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w maju

2024-05-16 16:49

Karol Porwich/Niedziela

33 689 różańców odmówiono od początku maja aż do dzisiaj w ramach akcji „Wyzwanie 50 tys. różańców”. To inicjatywa promowana przez amerykańskiego biskupa Roberta Barrona wraz z zespołem katolickiej aplikacji Hallow. Jak pokazuje mapa wydarzenia, biorą w nim udział ludzie z całego świata.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania