Reklama

Bank Wielkopostny 2005

Pomóż Chrystusowi zbawiać świat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

„Radio Młodych” - redakcja młodzieżowa Radia Plus Lublin i Akademia Młodzieżowa, działająca przy Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, już po raz piąty organizują akcję ewangelizacyjną „Bank Wielkopostny”. Jest to propozycja dla tych, którzy aktywnie chcą odpowiedzieć na przesłanie Jana Pawła II, zawarte w liście apostolskim Novo millennio ineunte. Zamysłem organizatorów jest pomóc młodym ludziom przeżyć Wielki Post, uwrażliwić na potrzeby drugiego człowieka oraz integrować młodzieżowe środowisko lokalne. Istotą Banku jest tworzenie wspólnego kapitału duchowego, na który składają się różne postanowienia, posty i modlitwy uczestników. Zgromadzony kapitał duchowy ofiarowany jest z kolei w intencjach osób, które proszą o modlitewne wsparcie. Bank obejmuje swym zasięgiem nie tylko Lubelszczyznę i Polskę, ale wykracza poza granice naszego kraju. Wspólnotę Banku tworzyło już kilkadziesiąt tysięcy osób.
Celem Akcji jest zorganizowanie Banku, do którego chętni składać mogą postanowienia wielkopostne: wyrzeczenia, posty, modlitwę. Z Banku będą mogli korzystać wszyscy, którzy zgłoszą swoje potrzeby w postaci intencji i próśb. Przykładowe lokaty bankowe to następujące postanowienia: odwiedzanie osób samotnych, poprawienie relacji w rodzinie, powstrzymanie się od oglądania telewizji czy grania w gry komputerowe, pomoc koledze w nauce, walka z nałogami itp. Nawet jednorazowe, krótko trwające postanowienia mogą być lokatą w Banku. Prośby i intencje, na rzecz których ofiarowane mają być złożone lokaty, mogą dotyczyć bardzo trudnych problemów, ale także życia codziennego, np. klasówki, trudnego spotkania itp. Rozprowadzane będą dwojakiego rodzaju formularze: jedne z deklaracjami postanowień wielkopostnych, drugie z prośbami i intencjami.
Bank Wielkopostny jest skierowany szczególnie do młodzieży, ale jest także otwarty dla wszystkich, którzy są wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka. Akcja ma ukazać sens i znaczenie wyrzeczenia oraz moc modlitwy, a także dać poczucie solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Organizatorzy zwracają się do wszystkich chętnych o włączenie się do akcji i tworzenie Oddziałów Banku Wielkopostnego, a w sposób szczególny do katechetów i Samorządów Szkolnych, Ośrodków Akademii Młodzieżowej, oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Centrum Woluntariatu, Ruchu Światło-Życie, harcerzy i innych organizacji młodzieżowych. Całość akcji prowadzona będzie przez Oddziały Banku, które muszą zostać zarejestrowane na specjalnym formularzu zgłoszeniowym, zawierającym istotne informacje o organizatorach Oddziału. Należy go przekazać do Centrali Banku. Centrala zaopatruje Oddział w materiały metodyczne oraz w instrukcje organizowania i przeprowadzania akcji. Każdego dnia w godzinach wieczornych wszyscy biorący udział w akcji ewangelizacyjnej łączą się duchowo na modlitwie w intencjach Banku. Akcja trwać będzie do zakończenia Wielkiego Postu; jej asystentem kościelnym jest ks. Mirosław Ładniak.

Redakcja Radia Młodych relacjonować będzie przebieg akcji w każdą sobotę w godz. 20.00 - 24.00 w Radiu Plus Lublin 87,9 FM. O działaniach Banku Wielkopostnego informować będą również inne media lokalne, w tym „Niedziela Lubelska”.

Więcej informacji na temat Banku, możliwość ściągnięcia formularzy oraz złożenia swoich deklaracji drogą elektroniczną na stronach internetowych www.kuria.lublin.pl i www.fsd.lublin.pl. Centrala Banku mieści się w biurze Akademii Młodzieżowej, ul. Jezuicka 4/9, 20-113 Lublin, tel. (081) 534-66-31, e-mail: biuro@fsd.lublin.pl. Sekretariat Banku rozpoczął działalność 7 lutego br.; czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00 w biurze Akademii. W sekretariacie można zarejestrować Oddział Banku i zaopatrzyć się w materiały (plakaty, ulotki i formularze deklaracji i próśb).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czas, by Kościoły powiedziały „non possumus”!?

2024-12-13 10:44

Karol Porwich/Niedziela

- Nie można żądać od Kościołów, żeby zgodziły się - mówiąc obrazowo - na przyłożenie noża do gardła i czekały aż nastąpi cięcie. A chodzi tu o coś więcej niż tylko racje religijne, chodzi o model demokracji - mówi w rozmowie z KAI prof. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dodaje, że „ewentualne wystąpienie Kościołów do instytucji międzynarodowych w tym do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, będzie swoistym "non possumus" - na miarę obecnych czasów i okoliczności”.

Więcej ...

Co dzisiaj chcieliby nam powiedzieć bohaterowie
czarnej nocy PRL-u?

2024-12-13 07:00

Jasna Góra/youtube

Jasnogórska Pani, dziś chcemy wrócić myślami do tych dni tragicznych, grudniowych 1981 roku, gdy w Polsce władzę przejęła junta wojskowa, ale przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały już kilka dobrych miesięcy wcześniej, a nadzorował je radziecki marszałek Wiktor Kulikow.

Więcej ...

Azerbejdżan: w Baku powstanie kościół pw. św. Jana Pawła II

2024-12-13 16:34
Abp Paul Richard Gallagher

Vatican Media

Abp Paul Richard Gallagher

Abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi, rozpoczął czterodniowy pobyt w Azerbejdżanie. W tym czasie poświęci teren, na którym zostanie wzniesiony kościół pw. św. Jana Pawła II i weźmie udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego. W programie jego pobytu jest też spotkanie z wielkim muftim Kaukazu szejkiem Paszazade i prezydentem Azerbejdżanu Aliyevem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Wiadomości

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Patronka dobrego spojrzenia

Święci i błogosławieni

Patronka dobrego spojrzenia

Arcydzieło moralności

Święci i błogosławieni

Arcydzieło moralności

Czy korzystam z mądrości Boga zawartej w darze Jego...

Wiara

Czy korzystam z mądrości Boga zawartej w darze Jego...

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

Wiara

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?