Reklama

Niedziela w Warszawie

Inauguracja roku akademickiego na PWTW

Łukasz Krzystofka

W kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu nowy rok akademicki uroczyście zainaugurował Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Potrzeba dziś światła, mocy świętych kolorów. Dlatego mówimy Ci Panie: chcemy być barwami świętości. Jesteśmy do dyspozycji. Mistrzu, bierz i maluj obraz Kościoła tym, co w nas jest piękne i szlachetne – powiedział, wprowadzając do modlitwy ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor PWTW.

W homilii metropolita warszawski przypomniał, że rozpoczęty nowy rok akademicki jest szczególny w kilku powodów. - Za kilkanaście dni przeżywać będziemy 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Wczoraj natomiast rozpoczął się synod o młodzieży. Tej młodzieży, do której nas Chrystus posyła, do której bardzo często coraz trudniej trafić. Między innymi studia i formacja służą temu, byśmy potrafili znaleźć wspólny język, co jest utrudnione w dzisiejszym szybkim, internetowym świecie – powiedział kard. Nycz. Metropolita warszawski zaznaczył, że jest to także rok, w którym wspominamy i dziękujemy Bogu za 100-lecie odzyskania niepodległości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Inauguracja roku akademickiego na PWTW

- Wreszcie rozpoczynamy ten rok z nową „Konstytucją dla nauki”, pełni nadziei, oczekiwań, a równocześni jesteśmy pełni obaw i wątpliwości – tak to bywa przy każdych większych zmianach, a ta niewątpliwie jest zmianą większą. Potrzebujemy modlitwy, by nam nie zabrakło ufności, modlitwy i wiary w to, że wszystko się powiedzie – mówił kardynał.

Reklama

Metropolita warszawski, odwołując się do zapisków kard. Wojtyły z 1963 r. wskazał, że gdyby nie moment zetknięcia i spotkania wiary właśnie przez rozum i intelekt, prawdopodobnie chrześcijaństwu i Ewangelii groziłoby zamknięcie w obrębie jedynie świata żydowskiego. - Rozum i racjonalność człowieka jest tym, co go wyróżnia od reszty świata; człowiek transceduje, przekracza świat przyrody, zmysłów. Nie ma prawdziwej, głęboko pojętej ewangelizacji, wyjścia do człowieka, spotkania człowieka bez głębokiej formacji intelektualnej – powiedział kard. Nycz.

Po Mszy śpiewem hymnu „Gaude Mater Polonia”, autorstwa Wincentego z Kielczy, rozpoczęła się druga część uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego.

Ks. prof. Pawlina w swoim przemówieniu wskazał, że do przekroczenia progów uczelni młodych mobilizuje tęsknota za źródłem. - Idą do miejsca, gdzie zaczęła się nauka. A zaczęła się ona od zachwytu nad światem. I to jest właściwie początek teologii. Jeśli oprócz zachwytu ktoś poczuje w sercu odrobinę wdzięczności za piękny świat – nie wiedząc nawet dla Kogo – właśnie w tym momencie rodzi się teologia, czyli myśl o Stwórcy – powiedział rektor PWTW.

Odnosząc się do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wskazał, że wolność jest zadaniem dla każdego, a dziś zagrożona jest także przez nałogi, agresję, Internet, zachcianki. - Tam, gdzie nie ma jasno wytyczonych granic etycznych, wolność przeradza się w zniewolenie – mówił ks. prof. Pawlina dodając, że papieska uczelnia pragnie posługiwać w odzyskiwaniu wewnętrznej wolności.

Reklama

- Nauka bez religii kuleje. Religia bez nauki jest ślepa. Dwa światy, które tak bardzo siebie potrzebują. Jeden bada to, co jest stworzone, drugi mówi o Stwórcy. Przyszło nam żyć w czasie, kiedy one się do siebie zbliżyły. W nowej „Konstytucji dla nauki” teologia została umieszczona w obszarze dziedzin naukowych. Powstała dziedzina nauk teologicznych. Nie byłoby to możliwe bez zrozumienia, czym teologia właściwie jest – stwierdził ks. prof. Pawlina i dodał, że teologii przywrócono takie miejsce, jakie miała ona w pierwszych uniwersytetach.

Po immatrykulacji nowych studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego wykład inauguracyjny pt. „Kościół i niepodległość” wygłosił prof. Andrzej Nowak z UJ. Podkreślił, że polska historia niepodległości ma nie sto, a tysiąc lat. – Na 1918 r. spojrzeć musimy z perspektywy tysiąclecia, które minęło. Nie tylko język, ale cała kulturowa podstawa składa się na niepodległość – powiedział, wskazując trzy misje-powołania, niezbędne do tego, aby Polska przetrwała: Kościół i księża, którzy przez wieki byli jedynymi nauczycielami; obrońcy polskiego domu – żołnierz lub ojciec rodziny; matka-Polka, bez której miłości nie byłoby wspólnoty narodu.

Prof. Nowak wymienił również trzech polskich świętych, bez których nie byłoby polskiej niepodległości: św. Wojciecha, św. Stanisława ze Szczepanowa i bł. Wincentego Kadłubka. Prelegent odniósł się do momentu utraty polskiej niepodległości, która nastąpiła wskutek ingerencji carycy Katarzyny w wewnętrzną politykę Polski. – Zaczynamy cenić to, co tracimy i kiedy tracimy. To Kościół w czasie zaborów najbardziej podtrzymywał ducha polskości. Księżą byli najbardziej prześladowaną grupą społeczną, ponieważ zaborcy doskonale rozumieli ich znaczenie i rolę – powiedział prof. Nowak. Przypomniał także, że w 1920 r. Polska obroniła swoją niepodległość w ogromnej mierze dzięki Kościołowi i postawie księży. – Gdyby nie rok 1920, to nie byłoby Kościoła na ziemiach polskich. Bolszewicy zdławiliby polską niepodległość, nie byłoby miejsca dla krzyża, nie byłoby nas – podkreślił historyk.

W obu kolegiach Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie – Collegium Joanneum i Collegium Bobolanum – studiują klerycy z dziesięciu seminariów duchownych, siostry zakonne oraz osoby świeckie. Na teologii prowadzone są studia magisterskie i doktoranckie, natomiast na politologii i pedagogice chrześcijańskiej – studia licencjackie. Oba kolegia prowadzą też studia podyplomowe i inne formy kształcenia, m.in. instytut szkolenia organistów, podyplomowe studia teologiczno-katechetyczne, podyplomowe studia duchowości, podyplomowe studia etyki dla nauczycieli, studium małżeństwa i rodziny, studium animacji małżeńskiej oraz akademię dziennikarską. We wszystkich ośrodkach i na wszystkich poziomach na Papieskim Wydziale Teologicznym kształci się ponad tysiąc studentów.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-05 09:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy (k)rok w WMSD

Maciej Orman/Niedziela

Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie oraz Instytut Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie 5 października zainaugurowały uroczyście rok akademicki 2024/2025.

Więcej ...

Jakie będą papieskie celebracje w okresie Bożego Narodzenia?

2024-12-23 12:58
Papież podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi

Vatican News

Papież podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi

W okresie Bożego Narodzenia Ojciec Święty będzie spotykał się z wiernymi m.in. podczas modlitwy Anioł Pański oraz w czasie Mszy świętych, którym będzie przewodniczył. Otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.

Więcej ...

Życzenia abp Wacława Depo dla czytelników Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

2024-12-24 08:00

red.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa -

Kościół

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa - "Katecheci są w...

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Wiara

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Ks. prof. Chrostowski: nie wiemy, kiedy urodził się Jezus

Kościół

Ks. prof. Chrostowski: nie wiemy, kiedy urodził się Jezus

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć