Reklama

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w służbie najbiedniejszym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielkim Poście chcemy bliżej przyjrzeć się pracy kościelnych organizacji charytatywnych. W tym numerze prezentujemy działalność Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W 2004 r. wydała ona: 550 tys. bochenków chleba oraz 150 tys. porcji zup i chleba biednym w Częstochowie, Zawierciu, Radomsku i Wieluniu. Ponad 300 rodzinom zapłaciła rachunki za energię elektryczną, 105 osób uzyskało środki finansowe na zakup leków. Z kolonii letnich w ośrodkach Caritas w Poniku i w Kulach skorzystało w minionym roku 600 dzieci pełnosprawnych oraz 47 dzieci z upośledzeniem słuchu. Na kolonie Caritas przyjechało również 40 młodych z Wilna.
W wielu punktach Caritas organizuje rozdawanie chleba. W Częstochowie ma to miejsce w parafiach: Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta przy ul. Mickiewicza; Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Słowackiego; Świętej Rodziny z Nazaretu przy ul. Krakowskiej; św. Zygmunta przy ul. Krakowskiej; św. Jakuba Apostoła przy ul. Kilińskiego; św. Antoniego przy ul. Wysokiej; św. Józefa przy ul. Okrzei; Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Rynku Wieluńskiego; św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ul. Bohaterów Katynia; św. Wojciecha przy ul. Brzeźnickiej. W Zawierciu chleb jest rozdawany przy parafii Bożego Ciała.
Caritas prowadzi też jadłodajnie. W Częstochowie ciepły posiłek zapewniają: Dzieło w Służbie Bożego Miłosierdzia przy ul. Focha; Kuchnia Caritas przy ul. Staszica; parafie: św. Antoniego, św. Józefa, Świętej Rodziny z Nazaretu, Miłosierdzia Bożego. Jadłodajnie Caritas funkcjonują również przy parafii Świętych Piotra i Pawła w Zawierciu i św. Lamberta w Radomsku oraz w Punkcie Wsparcia Ubogich i Bezrobotnych przy parafii Bożego Ciała w Zawierciu i parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.
Caritas stara się także zapewnić dach nad głową osobom bezdomnym i będącym w trudnej sytuacji. Przytulisko „Oaza” dla bezdomnych kobiet i matek z dziećmi działa przy ul. Staszica 5 w Częstochowie, tel. (0-34) 368-07-65. 48 kobiet ma zapewniony tam pobyt całodobowy, pomoc medyczną i prawną, działania terapeutyczne, oraz kursy doskonalenia zawodowego. Przytulisko św. Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn i rodzin funkcjonuje przy ul. Krakowskiej 80/2 w Częstochowie, tel. (0-34) 365-58-08. 40 osób ma zapewnione: pobyt całodobowy, pomoc medyczną, działania terapeutyczne i kursy doskonalenia zawodowego. Przy ul. Krakowskiej działa też świetlica dla dzieci, kobiet i mężczyzn przebywających w Przytulisku, tel. (0-34) 365-58-08. Podopieczni świetlicy korzystają z terapii dla Klubu Anonimowych Alkoholików, uczestniczą w mittingach i zajęciach przygotowujących ich do życia w trzeźwości, kursach doskonalących umiejętności zawodowe. Biorą udział w rozgrywkach szachowych i sportowych.
W formie świetlicy działa też Ośrodek Pomocy Społecznej Caritas dla Dzieci przy ul. Krótkiej 2 w Krzepicach, tel. (0-34) 317-53-43. Przebywające tu dzieci mają zapewnioną opiekę nauczycieli. Odrabiają lekcje, mają zapewniony gorący posiłek i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, rozwijających ich zdolności.
Caritas stara się zapewnić jak największej liczbie dzieci z niezamożnych rodzin wypoczynek letni i zimowy. Ośrodek wczasowy w Poniku (dla dzieci, rodzin i grup), zapewnia miejsca w domkach kempingowych 120 osobom [ul. Wczasowa w Poniku k. Janowa, tel. (0-34) 327-82-46]. Ośrodek Kolonijny Caritas dla dzieci znajduje się także w Kulach k. Popowa. Dysponuje 120 miejscami, świetlicą, stołówką, dużym placem zabaw. Jest też możliwość kąpieli w basenie na terenie sąsiedniego ośrodka wypoczynkowego.
W dziedzinie opieki medycznej Caritas prowadzi Punkt Opieki Pielęgniarskiej przy ul. Krakowskiej 15/17 w Częstochowie, tel. (0-34) 365-35-36. Placówka znajduje się obok przychodni „Świętej Rodziny”. Zatrudnione w niej 4 pielęgniarki udzielają podstawowej pomocy medycznej osobom niemającym ubezpieczenia zdrowotnego. Przeprowadzają też wizyty domowe, świadcząc opiekę hospicyjną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...