Reklama

Włodawa

Magiczny drogowskaz

Niedziela lubelska 8/2005

Minął Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i poprzedzający go Dzień Judaizmu. Judaizm, katolicyzm, protestantyzm i prawosławie - elementy tych religii są obecne w moim mieście, przynależą do dziedzictwa kulturowego Włodawy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O kulturowej wielorodności we Włodawie mówi się zazwyczaj jesienią, przy okazji Festiwalu Trzech Kultur. Pojawia się wówczas „magiczny drogowskaz”, który prowadzi od świątyni do świątyni, od synagogi do cerkwi prawosławnej i kościoła katolickiego. Włodawa zaprasza do odkrywania trzech światów nad Bugiem, gdzie ksiądz, pop i rabin żyli w niedalekim sąsiedztwie. Trzy dni festiwalowe, podczas których świątynie zapełniają się ludźmi, przypominają o trzech kulturach. Dzieje Włodawy współtworzyli katolicy, prawosławni, protestanci i wyznawcy judaizmu. Do połowy XIX w. Włodawa była miastem prywatnym. Kościół (wzniesiony w latach 1739-80), cerkiew (budowana w latach 1840-42) i synagoga (1764-74) były fundowane przez właścicieli: Pociejów, Flemingów, Czartoryskich i Zamojskich.
Festiwal pozostawia po sobie także trwałe pamiątki, np. ekumeniczny krzyż prawosławny z 2001 r., zdobiony ikonami przez dzieci katolickie i prawosławne z Włodawy i Bielska Podlaskiego. Po uroczystym poświęceniu przez prawosławnego arcybiskupa Abla, krzyż znalazł swoje miejsce przy włodawskiej cerkwi. W 2002 r. abp Abel wręczył organizatorowi festiwalu, którym jest Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, honorowy dyplom, zaznaczając, że impreza jest „ważnym osiągnięciem kulturalnym na płaszczyźnie ekumenizmu”. W podzięce za ochronę dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce organizator festiwalu otrzymał także dyplom honorowy od państwa Izrael.
Świadectwem poszanowania tradycji są również noworoczne koncerty, organizowane przez Włodawski Dom Kultury. 16 stycznia br. odbył się koncert z udziałem Zespołu Tańca Ludowego „Polesie”, chluby naszego miasta. W antrakcie występów mieszkańcy mieli okazję podzielenia się opłatkiem i prawosławną prosforą. Akcenty ukraińskie, białoruskie i rosyjskie pojawiają się również przy okazji koncertu kolęd i szczodrywek znad Buga z udziałem zespołów i wokalistów, którzy przyjeżdżają z drugiej strony granicznej rzeki Bug.
Dziś we Włodawie mieszka kilka rodzin prawosławnych, nie ma społeczności żydowskiej, jak bywało przed wiekami, a zabużańskie tereny, należące kiedyś do miasta i zamieszkałe przez protestantów z Holandii, pozostawiły po sobie nazwę Olendrów. Ocalałym znakiem współistnienia różnych kultur są trzy zabytkowe świątynie - synagoga, cerkiew i kościół, położone w bliskim sąsiedztwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...