Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej Świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Polska wieś nazwała ją świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Poświęcone 2 lutego świece, wiadomy znak Bożej jasności, zapalano w trudnych chwilach, kiedy tylko interwencja Opatrzności mogła pomóc: podczas burzy stawiano te świece w oknach: stąd nazwa - gromnice. Blask Chrystusowego światła wydobył ludzkość z mroku grzechu i beznadziei, a płomyczek świecy poświęconej w dniu ofiarowania ma o tym przypominać.
W tym dniu, w katedrze łomżyńskiej o godz. 12 00 odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana, przewodniczył jej bp Stanisław Stefanek. W Eucharystii udział wzięli: bp Tadeusz Zawistowski, siostry zakonne, seminarzyści i bracia zakonni. Mszę św. rozpoczęła procesja osób konsekrowanych. Biskup Stanisław we wstępie do Eucharystii podkreślił, że: „Świadectwo życia konsekrowanego opartego na realizacji zasad ubóstwa i posłuszeństwa zawsze jest obecne we wspólnocie Kościoła dzięki złożonym ślubom”.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup odwołał się do słów Ewangelii. Przypomniał, że: „Dzień ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jest w sposób symboliczny związany z życiem konsekrowanym. Liturgia ukazuje nam oczekiwanego Mesjasza, który według wizji Malachiasza, przychodzi jak ogień złotnika i ług farbiarza”. Zachęcał, aby współczesny człowiek mógł odczytać w tekście Malachiaszowym rady ewangeliczne, które są lekarstwem na pożądliwość ciała, oczu i pychę żywota. Są to największe zagrożenia współczesności, które negatywnie wpływają na poziom życia etycznego. Bp Stefanek przypominając fragment o wprowadzeniu do świątyni Mesjasza, o którym starzec Symeon mówił, że jest „zbawieniem ludzi, dumą Judy i światłem narodów”, wskazał na uosobioną, absolutną świętość Boga. Jezus przyjął cielesną naturę ludzką, aby swoim cierpieniem zadośćuczynić za grzechy świata. „To jest najprawdziwsze zjednoczenie się z nami Pana Boga”. Uświadomił nam, że najpiękniejszą odpowiedzią na zawarcie z nami przymierza jest całkowite oddanie się Bogu w akcie konsekracji, który jest jednocześnie darem i wyzwaniem. Prorokini Anna, jako prawdziwy wzór do naśladowania, powinna pomóc spełniać się w pełnym wymiarze duchowej służby.
Podsumowując obecną sytuację Ksiądz Biskup ubolewał nad tym, że dobre imię Kościoła jest stale profanowane, a problemy na poziomie antropologicznym, urastają do rozmiaru gigantycznych tragedii.
Po homilii wszyscy zebrani modlili się za członków zakonnych wspólnot. Po Komunii Świętej przedstawiciele Zakonów odnowili śluby i podziękowali biskupowi Stanisławowi za dotychczasową opiekę duchową, prosząc jednocześnie o dalsze modlitewne wsparcie. Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na uroczysty obiad do Wyższego Seminarium Duchownego. Każdy z uczestników otrzymał od Pasterza diecezji List apostolski o Eucharystii Ojca Świętego Jana Pawła II Mane Nobiscum Domine.
Pomóż w rozwoju naszego portalu