Reklama

Parafia w Głowience - 30 lat z franciszkanami

Niedziela przemyska 8/2005

W Głowience koło Krosna zakończyły się uroczystości 30-lecia istnienia parafii franciszkańskiej pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowej Mszy św., która była kulminacyjnym momentem uroczystości przewodniczył arcybiskup senior Ignacy Tokarczuk. - To on 30 lat temu jako ordynariusz wydał dekret o erygowaniu parafii - mówi proboszcz o. Marian Godek OFMConv. W homilii Arcybiskup Senior, nawiązując do XX-wiecznej historii, powiedział: - Jeżeli człowiek nie chce szukać Boga, jeżeli nie chce Go poznawać i szanować Jego praw, nie dziwmy się, jeśli wtedy rodzi się w nim bestia. Tą bestią w skali globalnej są m.in. totalitarne systemy, których produktem są stalagi, gułagi oraz Auschwitz.
W uroczystościach wziął udział pierwszy proboszcz - ks. Jan Górny, pracujący obecnie w Oświęcimiu. Wierni przywitali go owacją na stojąco. - Społeczność Głowienki jest wspólnotą ludzi, których łączy najnowsza historia, a zwłaszcza budowa kościoła. Powstał on praktycznie w ciągu kilku dni, a historia budowy nadaje się na scenariusz filmu sensacyjnego. Teraz możemy spokojnie żyć i modlić się dzięki bohaterstwu pierwszych duszpasterzy i wiernych. To oni narażali życie, byli przez władze totalitarnego reżimu nękani, zastraszani i skazywani na dotkliwe kary finansowe. Pamiętamy, że na takim fundamencie zbudowana jest nasza parafia - powiedział o. Marian Godek tuż po skończonych uroczystościach.
- Z Głowienki pochodzi kilku franciszkanów, spośród których najbardziej znany jest śp. o. Anzelm Kubit, były prowincjał. To dzięki niemu zachowały się spisane dawne zwyczaje i obrzędy ludowe naszej wioski, jedna z ulic nosi jego imię - dodaje o. Marian Godek.
Na pytanie, jakie zamierzenia są priorytetem parafii na najbliższą przyszłość, o. Godek odpowiedział: - Pragniemy zbudować boczne ołtarze ku czci św. Franciszka z Asyżu i św. Antoniego z Padwy. Na ten cel przeznaczamy m.in. dochód ze sprzedaży naszego autorskiego kalendarza ze zdjęciami prawie 40 głowieńskich kapliczek przydrożnych. Najstarsze z nich mają ponad 200 lat. Chcemy także zintensyfikować starania o powiększenie placu wokół kościoła. Innym ważnym przedsięwzięciem duszpasterskim jest powołanie Akcji Katolickiej.
30 stycznia br. w uroczystościach jubileuszowych wziął udział m. in. Andrzej Zajdel, wójt gminy Miejsce Piastowe, do której należy Głowienka, zespół ludowy „Pogórzanie”, wierni oraz dawni duszpasterze pracujący w tej parafii oraz kapłani-rodacy. W imieniu zarządu zakonu franciszkańskiego za posługę wobec Kościoła przemyskiego zakonnikom z Głowienki oraz ich parafianom podziękował o. Zenon Szuty OFMConv, wikariusz prowincji.
Parafia w Głowience została erygowana 30 stycznia 1975 r., obecnie wchodzi w skład dekanatu Krosno III. Posługę pełnią w niej franciszkanie z prowincji krakowskiej. Kolejno proboszczami byli w tej parafii: o. Jan Górny, o. Tarzycjusz Cwykiel, o. Edward Wróbel, o. Władysław Kulig, o. Zdzisław Łempicki, o. Witold Kuźma i od 2001 r. do chwili obecnej - o. Marian Godek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Radom: Ks. Krzysztof Dukielski biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

2025-07-12 12:00
Ks. Krzysztof Dukielski

Diecezja Radomska

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów

2025-07-11 09:43

screenshot

GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej ...

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką