Reklama

O zbrodni katyńskiej należy wciąż przypominać

Niedziela płocka 8/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Robertem Kołakowskim, historykiem, absolwentem Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku, dyrektorem ciechanowskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Krzyża Katyńskiego w Ciechanowie, rozmawia Marian Konrad Klubiński

M. K. Klubiński: Media lokalne poinformowały mieszkańców naszego miasta o inicjatywie budowy Krzyża Katyńskiego. Proszę przybliżyć inicjatywę budowy tego pomnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Robert Kołakowski: - W tym roku przypada 65. rocznica zbrodni katyńskiej. Będzie ona obchodzona na całym świecie, chcielibyśmy więc, aby społeczeństwo ziemi ciechanowskiej również włączyło się w te obchody.
Katyń ma szczególne miejsce w naszej świadomości narodowej, jest nie tylko tragiczną kartą w dziejach naszego narodu, ale także najdobitniej pokazuje straszliwe oblicze systemu komunistycznego. Zbrodnia ta była nie tylko przemilczana przez Wschód i Zachód, ale w PRL-u towarzyszyły jej też prześladowania rodzin pomordowanych. Samo posiadanie „listy katyńskiej”, tj. wydanej za granicą listy ofiar, było przestępstwem. Zbrodnia katyńska w dużej mierze zaważyła na losach naszego narodu, dlatego należy o niej wciąż przypominać, szczególnie młodym pokoleniom.

- Powstał Komitet Budowy Krzyża Katyńskiego, kto wchodzi w jego skład?

Reklama

- Komitet tworzą przedstawiciele wielu środowisk społecznych i zawodowych, m.in. rodzin katyńskich, księża, nauczyciele, lekarze, ludzie kultury, rolnicy. Pochodzą oni z Ciechanowa i okolic, ale także spoza Mazowsza. Honorowy patronat nad budową Krzyża Katyńskiego i całymi uroczystościami przyjął ks. prof. Stanisław Wielgus, biskup płocki.

- Czy projekt jest już gotowy? Czy wiadomo, gdzie stanie Krzyż i w jaki sposób Komitet zamierza pozyskać fundusze na jego budowę?

- Autorem projektu pomnika jest ciechanowski artysta plastyk Zygmunt Szczepankowski. Krzyż będzie miał ok. 4 metrów wysokości, zostanie wykonany z żelazobetonu, kamienia i brązu, ma stanąć na ciechanowskim cmentarzu komunalnym. Pieniądze na jego budowę będą pochodzić ze zbiórki publicznej, przeprowadzonej na terenie woj. mazowieckiego. Liczymy na obywatelską hojność i szerokie włączenie się społeczeństwa w tę patriotyczną inicjatywę.

- W wielu miejscach na terenie Polski stoją już Krzyże Katyńskie; wiadomo, kim były ofiary. A jak jest w Ciechanowie: czy znane są nazwiska pomordowanych przez NKWD, pogrzebanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje? Czy żyją jeszcze ich rodziny?

- Wiadomo do tej pory, że z powiatu ciechanowskiego zginęło tam 29 osób. Ich nazwiska widnieją na tablicy w ciechanowskim kościele pw. św. Tekli. Być może uda się nam odszukać ich rodziny. Już wiemy, że w Ciechanowie mieszka kilka; dwie są już w naszym komitecie.

- Jak zapowiada się w Ciechanowie program obchodów 65. rocznicy zbrodni katyńskiej? Kiedy zostanie odsłonięty Krzyż?

- Ciechanowskie obchody planujemy od 10 do 13 kwietnia. Odsłonięcie i poświęcenie Krzyża Katyńskiego przez biskupa płockiego Stanisława Wielgusa połączone z uroczystą Mszą św. odbędzie się 10 kwietnia. W następnych dniach przewidujemy m.in. rozstrzygnięcie konkursu z wiedzy o zbrodni katyńskiej dla młodzieży, sesję naukową, otwarcie wystawy o Katyniu. Uroczystości zakończą się 13 kwietnia, który od lat obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Katyński.

Pieniądze na budowę Krzyża Katyńskiego można wpłacać na konto: Społeczny Komitet Budowy Krzyża Katyńskiego w Ciechanowie, nr 49 8213 0008 2001 0008 9425 0001.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24
Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Więcej ...

Wybrano administratora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

2025-05-05 14:37

KEP

Nowy administrator będzie pełnił tę funkcję do czasu mianowania przez Stolicę Apostolską nowego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego.

Więcej ...

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kramer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Kościół

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...