Reklama

Peregrynacja ikony Matki Bożej Stolicy Mądrości

W dniach od 3 do 6 lutego w naszej archidiecezji przebywała ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości (Sedes Sapientiae). W czwartek 3 lutego ikona nawiedziła Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, a w kolejne dni duszpasterstwa akademickie działające w Szczecinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ikona Matki Bożej Sedes Sapientiae jest mozaiką wykonaną z elementów marmuru, metalu i ceramiki przez Marko Ivana Rupnika SJ. Stanowi ona dar Jana Pawła II dla środowisk uniwersyteckich całego świata z okazji jubileuszu nauczycieli akademickich, celebrowanego w ramach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i - zgodnie z wolą Ojca Świętego - nawiedza ośrodki akademickie na całym świecie. Ikona została przekazana środowiskom akademickim podczas Eucharystii sprawowanej na Placu św. Piotra 10 września 2000 r. Podczas tej Mszy św. Jan Paweł II powiedział w homilii: „Drodzy Wykładowcy i Studenci, oto jest Wasze powołanie: macie czynić z uniwersytetu środowisko, w którym kultywuje się wiedzę, miejsce, w którym człowiek znajduje wizję przyszłości, mądrość, bodziec do kompetentnej służby społeczeństwu. Tę Waszą drogę zawierzam Maryi Sedes Sapientiae, której wizerunek przekazuję Wam dzisiaj, abyście ją przyjęli jako pielgrzymującą Nauczycielkę w miastach uniwersyteckich świata. Niech Ta, która swoją modlitwą wspierała apostołów na początku ewangelizacji, pomaga także Wam przenikać środowisko uniwersyteckie duchem chrześcijańskim”.
Ateny były pierwszym miastem, które nawiedziła ikona. Miało to wymiar niezwykle symboliczny, gdyż to właśnie w Atenach przed dwoma tysiącami lat doszło po raz pierwszy do spotkania chrześcijaństwa z ówczesnym światem nauki. Do tej pory ikona odwiedziła Grecję, Rosję, Hiszpanię, Ukrainę, Peru, Chile, Ekwador, Słowację, Irlandię, Szkocję, Anglię, a obecnie rozpoczyna się jej peregrynacja w naszym kraju, która potrwa do grudnia przyszłego roku.
Główne uroczystości związane z nawiedzeniem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego przez ikonę Sedes Sapientiae odbywały się w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Pierwszym punktem programu peregrynacji było nabożeństwo Słowa, które celebrował ks. dr Cezary Korzec. Następnie ks. dr Piotr Gałas - ojciec duchowny w szczecińskim Seminarium wygłosił konferencję na temat ikony. Od godz. 11.30 do 12.00 trwała adoracja. Centralnym punktem obchodów nawiedzenia była Eucharystia, której przewodniczył abp Zygmunt Kamiński - Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego US. „Pragniemy przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości wyprosić łaski potrzebne Seminarium Duchownemu naszej archidiecezji, seminariom duchownym w naszej metropolii, w ojczyźnie i całym świecie. Pragniemy prosić o łaski dla środowisk naukowych i akademickich, aby w poszukiwaniu prawdy, dobra, sprawiedliwości i miłości korzystały z wolności w sposób rozważny i odpowiedzialny” - mówił, rozpoczynając Eucharystię, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.
Ks. dr hab. prof. US Andrzej Offmański - prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego wygłosił homilię, w której mówił m.in.: „Staje wśród nas ikona Maryi Sedes Sapientiae, aby nas gromadzić na sesję egzaminacyjną ze znajomości Ewangelii Jej Syna, z przyswojenia sobie przesłania orędzia zbawczego, z umiejętności patrzenia oczyma Bożymi na świat nas otaczający”. Po zakończeniu Mszy św. profesorowie i studenci trwali na adoracji ikony. O godz. 15.15 ks. dr Rafał Misiak wygłosił egzortę na temat: Maryja - czysta mądrość. Następnie zgromadzeni czciciele Maryi mieli możliwość dalszej adoracji, aż do godz. 18.00, kiedy to były sprawowane Nieszpory. Nabożeństwu przewodniczył ks. dr Cezary Korzec. Od godz. 20.00 do 21.00 wierni trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. O godz. 21.00 został odśpiewany Apel Jasnogórski.
Naszym zadaniem jest uczynić wszystko, aby w dobie sekularyzacji nie zaniknął w polskim społeczeństwie duch chrześcijaństwa. Dlatego pamiętajmy w modlitwach o tych, którzy przekazują wiedzę młodemu pokoleniu i mają wpływ na kształtowanie się światopoglądu wielu tysięcy młodych ludzi, aby rzetelnie przygotowali polską młodzież do kompetentnej służby społeczeństwu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Łódź: Dzień flagi narodowej

2024-05-03 09:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...