Indonezja: pół miliona dzieci dotkniętych skutkami kataklizmu
ts (KAI) / Dżakarta
pgbsimon/pixabay.com
Po trzęsieniu ziemi, a w jego konsekwencji późniejszym tsunami, jakie nawiedziły Indonezję, około pół miliona dzieci potrzebuje pomocy. Według ONZ-owskiego dzieła pomocy dzieciom UNICEF, na pomoc oczekuje ponad 370 tys. dzieci na wyspie Sulawesi i ok. 100 tys. na Lombok. Do końca roku potrzeba na ten cel 26 mln dolarów (22,6 mln. euro).
Według UNICEF, pod koniec września tylko na Sulawesi kataklizm zniszczył całkowicie lub poważnie uszkodził ponad 2,7 tys. szkół, pozbawiając możliwości nauki ok. 270 tys. dzieci. Już zaczęto wysyłać tam szkolne namioty i materiały do nauczania. Wkrótce naukę będzie mogło podjąć 45 tys. dzieci.
Zespół ekspertów w mieście Palu przygotowuje specjalny program dla dzieci, które na skutek kataklizmu zostały pozbawione opieki dorosłych. Już w pierwszych dniach działania projektu zarejestrowano 61 nieletnich, troje dzieci odnalazły ich rodziny. Według szacunków UNICEF, około 5 tys. dzieci straciło swoje najbliższe rodziny.
Jezuita z Indonezji: przyjazd papieża stawia w centrum debaty publicznej kilka kluczowych kwestii
mela/KAI
PAP/RICCARDO ANTIMIANI
Wizyta papieża Franciszka w Indonezji będzie cenną okazją do debaty na temat niektórych kluczowych kwestii, takich jak dialog międzyreligijny, sprawiedliwość społeczna, troska o środowisko, pokój i etyka polityczna. Wskazał na to indonezyjski jezuita ojciec Ignatius Ismartono, który przez lata kierował komisją sprawiedliwości i pokoju przy episkopacie tego azjatyckiego kraju.
Kard. Ryś do kleryków: pokora będzie wam dużo bardziej potrzebna po święceniach niż dzisiaj!
2024-11-13 18:00
ks. Paweł Kłys
ks. Paweł Kłys
- Pokora będzie wam dużo bardziej potrzebna po święceniach niż dzisiaj! Jak z tego uniżenia, którym jest seminarium, nie wyniknie, że będziecie pokornymi księżmi, to ja już dzisiaj proszę rektora, by mnie nie prosili o udzielanie wam święceń. Nie ma nic gorszego niż ksiądz pyszałek, nie ma nic gorszego niż ksiądz, który się stawia nad ludźmi – mówił kard. Ryś.
Bp Wojciech Osial: ufam, że znajdziemy porozumienie, nie komentuję wypowiedzi medialnych
2024-11-13 20:10
lk/KAI
Karol Porwich/Niedziela
Trwają rozmowy, chcemy wypracować wspólne porozumienie, które podpisze MEN i Kościół katolicki oraz inne Kościoły i związki wyznaniowe zainteresowane organizacją lekcji religii. Nie komentuję wypowiedzi medialnych - powiedział KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego pytany o komentarz do informacji w mediach, jakoby strona kościelna zgodziła się na zmniejszenie lekcji religii w szkole z 2 do 1 godziny tygodniowo.