Reklama

Adopcja Serca

Czarnoskóre rodzeństwo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruanda (Rwanda) - państwo we wschodniej Afryce, obejmujące powierzchnię 26,3 tys. km2 i 8 mln mieszkańców. Główny lud zamieszkujący kraj to Bantu, stolica Kigali, język urzędowy francuski. Od XVII wieku państwo koczowniczo-pasterskiego ludu Tutsi, utworzone po podbiciu rolniczych plemion Bahutu. Od 1922 r. wraz z Urundi belgijskie terytorium mandatowe, a od 1962 r. niepodległa republika. Takie informacje podaje Encyklopedia powszechna. Nie oddaje ona jednak obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się kraj. Tragiczna wojna domowa, która rozegrała się w Rwandzie w latach 1994-96, pozbawiła życia ponad 2 mln osób, a ocalałym zniszczyła nadzieję na lepsze jutro. Pozostawiła 500 tys. sierot, które mieszkają same w swoich starych domach, bo nie istnieją instytucje, które byłyby w stanie się nimi zająć. Dzieci te, okaleczone na ciele i duchu ofiary wojny, wciąż tracą najbliższych w wyniku różnorodnych chorób, a przede wszystkim z powodu epidemii AIDS. Liczne waśnie społeczne i brak zasobów nierolniczych skazują ludność na życie w biedzie i nędzy. Postęp techniczny jeszcze tam nie dotarł.
Zupełnie inna część świata - Polska, położony w województwie lubuskim powiat wschowski, a w nim liczące kilkanaście tysięcy mieszkańców miasto - Wschowa. Uczniowie i nauczyciele tutejszego Liceum nr 1 im. Tomasza Zana wzruszeni krzywdą rwandyjskich dzieci, a jednocześnie zadziwieni kwotą 15 $, która zapewnia miesięczne utrzymanie w tamtejszych warunkach, decydują się pomóc. Wraz z nastaniem października rozpoczyna się zbiórka pieniędzy wystarczających na utrzymanie dwojga dzieci. Składka zbierana w szesnastu klasach wynosi 50 gr. Kto może, wpłaca więcej, a nadwyżka od potrzebnej kwoty wędruje w charakterze rezerwy na następny miesiąc. Nie wiadomo jeszcze, jakiej płci ani w jakim wieku będą podopieczni. Dopiero w grudniu następuje oczekiwany moment. Do szkoły przesłane zostają dane i fotografie.
„Adoptowanym rodzeństwem” okazują się być trzynastoletni - Yvonne i Fluyence. Dziewczynka, mieszkająca z babcią w Kabudze, straciła rodziców podczas wojny domowej. Ukończyła trzy klasy szkoły podstawowej, a dzięki pomocy licealistów ze Wschowy rozpocznie naukę w klasie czwartej. Chłopiec z Kigweny, pozostający pod opieką starszego brata, od stycznia zacznie uczyć się w klasie piątej. Jego rodzice zmarli w wyniku choroby.

Ty także chciałbyś pomóc?

Przyłącz się do Pallotyńskiej Adopcji Serca, która nie tylko ratuje dzieci od śmierci głodowej, ale też opłaca szkołę, zapewnia zakup przyborów szkolnych, a w razie potrzeby leków. Adopcja polega na comiesięcznych wpłatach 15 $ lub równowartość tej kwoty w złotówkach. Sekretariat Misyjny Księży Pallotynów w Warszawie przekazuje pieniądze misjonarzom, którzy pomagają konkretnemu dziecku. „Adopcja Serca” obejmuje dzieci do 18. roku życia. „Rodzina adopcyjna” może określić płeć dziecka i jego wiek, a misjonarze postarają się w miarę możliwości przydzielić je stosownie do pragnień. Po uiszczeniu wpłaty, otrzymuje się podstawowe informacje i zdjęcie. Można też nawiązać z dzieckiem kontakt listowny.
Adres korespondencyjny: Pallotyński Sekretariat Misyjny, ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa, skr. poczt. 255, z dopiskiem: „Adopcja Serca”, www.adopcja-serca.com.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady