Bardzo się cieszę, że to spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w Kaplicy Cudownego Obrazu, bo to pozwoliło nam od razu osadzić siebie w podwojach prawdy i wiary, czyli również łaski, która została nam dana i przekazana. Późniejsze spotkania miały na celu zaznajomienie się samych osób uczestniczących w Radzie, bo spotykamy się po raz pierwszy.
Kolejnym punktem była wymiana doświadczeń z pracy poprzedniej kadencji Rady i wskazanie różnych wyzwań, które reprezentanci podejmowali na łamach prasy, w radiu i telewizji, również w Telewizji Trwam. Kolejnym zagadnieniem było orędzie Ojca Świętego Benedykta XVI na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, bo to jest dar, a zarazem zobowiązanie, abyśmy te treści przybliżali. W kazaniu na Jasnej Górze starałem się wybrać potrzebne dla naszych obrad myśli Papieża. Kolejnym punktem były aktualne wyzwania medialne Kościoła w Polsce, ukazane na tle sytuacji społecznej. Chodziło o wypracowanie pewnych tematów, które będą kontynuowane zarówno w spotkaniach redaktorów czasopism katolickich, jak i katolickich rozgłośni oraz Telewizji Trwam: sprawa gender, eutanazji i obrony życia oraz całej koncepcji sakramentu małżeństwa i rodziny. Podniesiony został również temat przydzielenia dla Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Rada ds. Środków Społecznego Przekazu KEP wskazała na stanowisko Konferencji Episkopatu Polski i Rady Stałej KEP, wypowiadających się na ten temat (przyp. Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie: m.in. Komunikat z 359. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z 3 października 2012 r. w pkt. 10: „Biskupi, zgodnie z wcześniej wyrażonym stanowiskiem w sprawie Telewizji Trwam, kolejny raz upominają się o prawo traktowania nadawców kościelnych na równi z innymi nadawcami” oraz Oświadczenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym z 16 stycznia 2012 r.: „Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski stanowczo apeluje o zmianę stanowiska KRRiT w trwającym procesie koncesyjnym i przyznanie Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa, tym bardziej że większość mieszkańców naszego kraju to katolicy, którzy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programów Telewizji Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Oczekują tego również liczni odbiorcy, w tym wielu chorych i samotnych. Ufamy, że Telewizja Trwam – nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową – zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce.”).
Cieszę się, że to spotkanie zakończyło się błogosławieństwem. Niech nas niesie i pomaga przejrzyście przedstawiać naszą prawdę i być jej świadkami wobec tych czy innych głosów sprzeciwu, które z różnych stron i medialnych, i społecznych się pojawiają .
Pomóż w rozwoju naszego portalu