Reklama

Radio Maryja i TV TRWAM na toruńskich Rybakach

Niedziela toruńska 8/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 stycznia w kościele św. Michała Archanioła na Rybakach w Toruniu odbyła się przepiękna uroczystość transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję TRWAM. Obchodziliśmy 93. rocznicę śmierci sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia Księży Michalitów i Sióstr Michalitek. Była to rocznica szczególna. Za trzy miesiące, 24 kwietnia br., ks. Bronisław Markiewicz zostanie w Rzymie wyniesiony na ołtarze jako błogosławiony.
Nic więc dziwnego, że do świątyni na Bydgoskim Przedmieściu przybyli pielgrzymi z całej Polski. Uroczystej Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny Zgromadzenia Księży Michalitów ks. dr Eugeniusz Data. W koncelebrze wzięło udział 17 kapłanów z całej Polski.
Były obecne Siostry Michalitki i siostry zakonne z różnych zgromadzeń w kraju. Przybył też dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Eucharystię sprawowano w wielu intencjach. Uroczystość rozpoczęła się od misterium pt.
Błogosławiony był to człowiek w opracowaniu i wykonaniu Sióstr Michalitek. Była to słowno-muzyczna prezentacja życia i myśli Ojca Założyciela, przeplatana śpiewem psalmów i fragmentami Pisma Świętego. Ukazała głębokie spojrzenie ks. Bronisława Markiewicza na sprawy wiary, na sens życia ludzkiego; potwierdziła aktualność jego idei i przemyśleń.
Przed Mszą św. głos zabrał proboszcz parafii ks. Piotr Bieniek. Powitał zebranych, przede wszystkim Ojców Redemptorystów i Radio Maryja oraz Telewizję TRWAM, przybyłych kapłanów i siostry zakonne, wszystkich wiernych zgromadzonych w świątyni oraz radiosłuchaczy i telewidzów w Polsce i na całym świecie. Przypomniał historię parafii na Rybakach, jej pierwszego proboszcza ks. Stanisława Nowaka oraz kolejnych gospodarzy michalickiej parafii.
Słowo Boże wygłosił redaktor naczelny gazety Któż jak Bóg ks. Piotr Prusakiewicz. W swojej homilii przypomniał on postać Ojca Założyciela, ks. Bronisława Markiewicza, od momentu jego wyjazdu do Włoch. Opisał studia, w czasie których ks. Bronisław poznał św. Jana Bosko. Jego powrót do Polski (1892 r.), do Miejsca Piastowego i starania o założenie zgromadzenia. Ks. Piotr opisał też śmiertelną chorobę ks. Markiewicza i karmelitankę z Przemyśla, która swoją modlitwą i ofiarą życia wyprosiła mu zdrowie u Boga. Przypomniał działalność naszego Patrona, który był działaczem trzeźwościowym, wykładowcą, kapelanem sióstr, opiekunem kleryków w seminarium, autorem książek i artykułów, duszpasterzem, zakonodawcą, a przede wszystkim - wychowawcą w teorii i w praktyce. Nawiązując do Torunia, ks. Prusakiewicz przypomniał, że Ojciec Założyciel nigdy w Toruniu na Rybakach nie przebywał, ale rybakiem był, bo łowił ludzkie dusze. Głoszący kazanie przypomniał hasło Powściągliwość i praca, które cechowały całe życie ks. Markiewicza. Postulował, aby dzisiejsi chrześcijanie wcielali je w życie. Mówił o tym, że imieniem naszego Założyciela nazwano już ulice, szkoły, oratoria i domy dziecka w całej Polsce. Jego postać jest też znana za granicą, wszędzie tam, gdzie pracują Księża Michalici i Siostry Michalitki Po homilii rozpoczęła się procesja z darami. Wzięli w niej udział przedstawiciele wspólnot działających przy naszej parafii, i przedstawiciele przybyłych pielgrzymek
Przed końcem Eucharystii ponownie głos zabrał proboszcz parafii ks. Piotr Bieniek. Podziękował wszystkim za udział w uroczystości, a także Radiu Maryja i Telewizji TRWAM. Szczególnie serdecznie podziękował Ksiądz Proboszcz ks. Romanowi Włodarczykowi, który pracuje w naszej parafii. To właśnie na jego osobie dokonał się cud uzdrowienia za przyczyną ks. Bronisława Markiewicza. Cud, który był warunkiem beatyfikacji Ojca Założyciela. Ks. Proboszcz podziękował ks. Romanowi za długoletnią współpracę, za jego pomoc duszpasterską, żarliwość kapłańską, a przede wszystkim za wielkie serce oraz umiłowanie Jezusa i bliźniego.
Następnie głos zabrał dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Pokazał zebranym figurkę św. Michała Archanioła, którą otrzymał w darze od Ojca Świętego, która towarzyszy mu w podróżach po całym świecie, pracy duszpasterskiej i radiowej. Ojciec Dyrektor jeszcze raz powrócił do osoby ks. Włodarczyka. Mówił o powołaniach kapłańskich z naszej parafii, o wielkim znaczeniu idei ks. Markiewicza, o wielkiej roli Różańca św.
Po Mszy św. rozpoczął się Różaniec. Następnie na antenie Radia Maryja miały miejsce Rozmowy niedokończone, w których ze strony Księży Michalitów wzięli udział: ks. Krzysztof Poświata, ks. Tadeusz Musz i ks. Karol Dąbrowski oraz s. Leonia Przybyło - michalitka.
To była wielka, wspaniała uroczystość. Myślę, że teraz rozpoczną się nasze „Modlitwy niedokończone - trwające bez końca”. Będzie to czas modlitwy i czynu. I niech nam pomaga Maryja zawsze Dziewica i św. Michał Archanioł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady