W kolejnych latach, już od 2020-2021 roku najistotniejszą dźwignią rozwojową dla miast będzie tworzenie warunków do nowych inwestycji, które pozwolą budować nowe, wysokopłatne miejsca pracy. To naprawdę dzisiaj od samorządu zależy to, czy takie tereny inwestycyjne, warunki inwestycyjne realnie zostaną przez nie stworzone – zapewniła Jadwiga Emilewicz.
– My jako rząd stworzyliśmy warunki prawne ku temu. Stworzyliśmy Konstytucję dla biznesu, pakiet dla małych i średnich firm, który dzisiaj jest przedmiotem obrad Sejmu. Stworzyliśmy wreszcie Ustawę o Specjalnych Strefach Ekonomicznych czyniąc z całej Polski taką strefę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzisiaj samorząd, dobry prezydent, rozumiejąc te zapisy, może stworzyć atrakcyjne warunki do rozwoju miasta. Minister Przedsiębiorczości i Technologii podkreśliła, że jest to obecnie „największe wyzwanie, jakie stoi przed kolejnymi władzami Częstochowy i innych miast w Polsce”.
Mówiąc o Częstochowie tłumaczyła, że oprócz dziedzictwa duchowego, jakim jest Jasna Góra, bardzo ważny jest również rozwój inwestycyjny miasta. To może sprawić, że sanktuarium nie będzie już jedynym symbolem, z jakim się będzie ona kojarzyła.
– Częstochowa jest w sposób szczególny uprzywilejowana, leży na jednym z ważniejszych szlaków komunikacyjnych dla Polski i dla Europy, znajduje się w sąsiedztwie bardzo dużych aglomeracji – powiedziała pani minister.
– Dzisiaj centra usług biznesowych, które z trudem mieszczą się już w miastach takich jak: Kraków, Warszawa, Wrocław, Katowice, Trójmiasto, szukają nowych lokalizacji. Do tego celu potrzebna jest kadra, a zatem zaplecze akademickie oraz infrastruktura, czyli biurowce klasy A. I tego typu inwestycje z całą pewnością mogą się pojawić w Częstochowie.