Reklama

Jubileusz i co dalej?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oratorium Świętokrzyskie w Kielcach obchodzi 85 lat istnienia, począwszy od 1920 r. - czyli od pierwszego spotkania o charakterze oratoryjnym (wyjaśniam, że w Niedzieli Kieleckiej nr 5/05 pisaliśmy o 80-leciu Oratorium nawiązując, zgodnie z sugestią ks. T. Kijowskiego SDB, obecnego dyrektora Oratorium, do daty powstania Komitetu Budowy Oratorium Salezjańskiego w 1925 r.). Ciekawym obchodom jubileuszowym w dniach 28-30 stycznia br. towarzyszyło wiele propozycji duszpasterskich, kulturalnych, dyskusyjnych. Jedną z nich była konferencja nt. Boska młodzież.
Zebrali się więc Księża Salezjanie, z proboszczem ks. Markiem Ledwożywem, ks. Dariuszem Bartochą - byłym dyrektorem Oratorium, ks. Tomaszem Kijowskim, br. Zdzisławem Brzękiem - redaktorem naczelnym 10-letniego Oratora Świętokrzyskiego. Konferencji i dyskusji przysłuchiwały się siostry salezjanki, przedstawiciele rodziców i garstka tych, którym leży na sercu sprawa przyszłości Oratorium. Czyli sprawa młodzieży.
Chyba największym problemem dzisiejszego Oratorium jest to, aby się nie wyludniło. Czy doświadczenia historyczne mogą stanowić jakąś wskazówkę? Oratorium jawi się jako organizm wciąż żywy, wciąż ewoluujący, niezależnie od tego, czy było ono przy szkole, czy przy parafii. Wskazane zatem, by każde dzieło salezjańskie funkcjonowało w duchu Oratorium. Salezjanie wyrośli z Oratorium, nie odwrotnie. Nie pomagają mu narosłe wokół niego stereotypy. „My jesteśmy od młodzieży w ogóle, nie tylko od tej trudnej” - mówił ks. D. Bartocha.
Psychoterapeuta Krzysztof Gąsior starał się wskazać niebezpieczeństwa współczesnych „dogmatów terapeutycznych”. Niektóre z nich to np. opinia, iż „psycholog jest na wszystko”; postrzeganie psychologii jako nauki abstrahującej od świata wartości; przekonanie, iż „psychologią i psychoterapią da się zastąpić duchowość”. Do niebezpieczeństw wynikających z funkcjonowania tego rodzaju dogmatów dołączają: ubóstwo emocjonalne, zalew współczesnej kultury, rozszerzanie - przy powszechnej pauperyzacji - także sfery rodzin bogatych, ale „wybrakowanych” emocjonalnie.
Ks. T. Kijowski odnosił się z kolei do duchowości, o którą tak bardzo zabiegał u swych podopiecznych św. Jan Bosko. „Ryzyko zaistnienia przestępczości jest o wiele mniejsze, gdy rozwija się sferę duchowości. I gdy się założy pielęgnowanie ziarenek dobra, tkwiących w każdym potencjalnym wychowanku” - mówił. Statystyki, które przytoczył Leszek Osterczy (kierownik Referatu Profilaktyki UM) mogą zabić w zarodku niejeden optymizm. Choćby zatrważająco wzrastająca przestępczość do 13. roku życia, obejmująca m.in. rozboje, wymuszenia, pobicia, kradzieże, gwałty, łamanie prawa prasowego, drogowego i in. - „W tysiącach rośnie liczba rozwodów i separacji, programy profilaktyczne z reguły są chybione. Nie ma tygodnia, aby szpital dziecięcy w Kielcach nie spotykał się z próbami samobójczymi” - mówi L. Osterczy. Z jego obserwacji wynika, że stopień przestępczości wzrasta proporcjonalnie do liczby mieszkańców, demoralizujący jest wpływ bezrobocia, znikło oparcie, które dawała wielopokoleniowość rodziny. Zatem wciąż powiększa się grupa tych, którzy odchodzą od wszelkich ideałów i nie chcą nigdzie należeć... Tym bardziej do „kościelnego” Oratorium. Ale taka młodzież musi nadal pozostawać w kręgu jego zainteresowania i parafii salezjańskiej. To dla niej i z myślą o niej zaproponowano obszerną ramówkę jubileuszu.
Czas pokazał, iż oczekiwania wobec Oratorium zmieniają się bardzo szybko. Na ile szybko młodzież uzna jego ofertę za interesującą, zależy od nas - dorosłych, rodziców, nauczycieli. Uznajmy, że problemy wychowawcze to sprawa nas wszystkich.
W ramach obchodów 85-lecia Oratorium znalazły się m.in. spotkanie modlitewne młodzieży, spotkanie dla darczyńców, koncert kolęd (schola, Cantus, chór z Norwida i „To ci to tamci”, dyskoteka) oraz: jubileuszowa liturgia (ks. Inspektor Tadeusz Rozmus), jubileuszowe spotkanie „Oratora Świętokrzyskiego”, koncert St. Sojki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

2024-05-16 11:44

fot s. Amata J. Nowaszewska CSFN

W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W wigilię tej uroczystości parafie i wspólnoty naszej archidiecezji przygotowują dla wiernych spotkania modlitewne. Oto, gdzie można się włączyć do wspólnej modlitwy.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Łódzko – wileński projekt „Niemen w czterech ścianach”

2024-05-16 17:30

Archiwum szkoły

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania