Reklama

Relikwie świętego Maksymiliana w Lubaniu

Niedziela legnicka 9/2005

8 grudnia 2004 r. w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubaniu miała miejsce intronizacja relikwii św. Maksymiliana. Dla parafii ten moment był uwieńczeniem starań proboszcza ks. Jerzego Jerki, Rycerstwa Niepokalanej oraz pozostałych wspólnot parafialnych o sprowadzenie relikwii Patrona tej wspólnoty do Lubania. Wybór dnia nie był przypadkowy. Dokładnie 150 lat temu został ogłoszony dogmat O Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a św. Maksymilian całe swoje życie zawierzył bez reszty Niepokalanej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do tego doniosłego aktu parafia przygotowywała się bardzo starannie. 29 listopada rozpoczęła się nowenna do Niepokalanej Maryi Panny. Od 5 do 8 grudnia trwały rekolekcje maryjno-kolbiańskie, które poprowadził ojciec Mirosław Maria Buczko z Niepokalanowa. Główną uroczystość wyznaczono na 8 grudnia, na godz. 17. Znacznie wcześniej świątynię wypełnili parafianie i goście z sąsiednich miejscowości. Zgromadzeni wysłuchali programu słowno-muzycznego o życiu św. Maksymiliana. Spektakl bardzo starannie przygotowała młodzież z Gimnazjum nr 1 w Lubaniu. Przed Mszą św. poświęcono ornat i kielich - dary Rycerstwa Niepokalanej, oraz inne paramenty liturgiczne. Przyjęto także do grona Rycerstwa Niepokalanej uczennice gimnazjum. O. Mirosław procesyjnie wniósł relikwiarz św. Maksymiliana i umieścił go na podwyższeniu przed ołtarzem i odczytał akt przekazania relikwii przez gwardiana klasztoru Franciszkanów w Niepokalanowie - o. Stanisława M. Piętkę. Głównym celebransem uroczystości był dziekan ks. Mieczysław Jackowiak. Eucharystię sprawowali również: ks. kan. Jerzy Jerka i o. Mirosław M. Buczko, który wygłosił homilię. Liturgię Słowa i modlitwę wiernych prowadziła młodzież z Gimnazjum nr 1. W pierwszej części kazania o. Mirosław przedstawił prawdę o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny, którą w 1854 r. papież Pius IX ogłosił dogmatem wiary katolickiej. Następnie wspomniał o objawieniach w Fatimie, Lourdes i Gietrzwałdzie oraz o cudownym medaliku objawionym św. Katarzynie Laboure. Tymi objawieniami Maryja potwierdziła swoje niepokalane poczęcie. W drugiej części mówił o drodze życiowej i dziele św. Maksymiliana. Nie sposób było pominąć wydarzenia, które miało miejsce 17 lutego 1917 r. w Rzymie. W tym czasie o. Maksymilian studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim. Wtedy to loża masońska zorganizowała wielką manifestację, docierając aż na Plac św. Piotra. Celem masonów jest bezpośrednia walka z Kościołem. O. Maksymilian bardzo cierpiał z tego powodu. Owocem tego cierpienia stało się założenie w październiku 1917 r. Rycerstwa Niepokalanej (Milicji Niepokalanej). Stowarzyszenie to bardzo przychylnie przyjęli biskupi. Papież Pius XII powie później, że ten pobożny związek jest instytucją opatrznościową. To bardzo wielkie uznanie.
Drugim znamiennym wydarzeniem w życiu o. Maksymiliana był powrót z Japonii w 1936 r. Biografowie są pewni, że o. Maksymilian wiedział, że na Daleki Wschód już nie wróci, że nadchodzi czas na przyjęcie męczeńskiej korony. Dlatego pożegnanie z Japonią było wylewne i serdeczne.
Aktem uwieńczającym dzieło jego życia było złożenie ofiary ze swojego życia w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie jako bezimienny numer 16670 poszedł na śmierć, na wzór Chrystusa, za współwięźnia, ojca rodziny, Franciszka Gajowniczka. Wydarzeniami z życia św. Maksymiliana można by obdzielić kilkanaście życiorysów. To z pewnością jeden z największych świętych XX w. Jego ciało zostało spalone w piecu krematorium. Po świętym pozostały tylko przedmioty, których używał za życia, one stanowią najcenniejsze pamiątki po nim. Kościół pw. św. Maksymiliana w Lubaniu otrzymał więc niezwykle cenne relikwie.
Kult tego świętego rozwija się w Lubaniu już od wielu lat. W kościele na jednej ze ścian prezbiterium znajdziemy obraz św. Maksymiliana namalowany przez lubańskiego artystę Konrada Smolarczyka. Przy parafii działa grupa modlitewna Rycerstwa Niepokalanej zrzeszająca 30 osób. Ponadto wśród parafian istnieje grupa ok. 70 osób, która podkreślają swoją przynależność do Matki Bożej poprzez noszenie cudownego medalika. Lubańska parafia, mając relikwie tak wielkiego świętego, może czuć się dumna.
Po zakończeniu uroczystości liturgicznych głos zabrał prezes Rycerstwa Niepokalanej Marian Kwieciński. W bardzo serdecznych słowach podziękował wszystkim organizatorom i licznie przybyłym wiernym. Również bardzo serdeczne podziękowania złożył proboszcz ks. Jerzy Jerka, który wyraził wielką radość nie tylko z duchowej, ale i fizycznej obecności świętego Patrona wśród nas. Po błogosławieństwie wiernych przez księdza dziekana zaprosił wszystkich obecnych do adoracji relikwii, dając każdemu relikwie do ucałowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: włoski franciszkanin objął funkcję kustosza Ziemi Świętej

2025-07-22 12:03

Monika Książek

Włoski franciszkanin o. Francesco Ielpo oficjalnie objął funkcję kustosza Ziemi Świętej i gwardiana Góry Syjon, podczas uroczystej ceremonii w jerozolimskim kościele Najświętszego Zbawiciela. Jego poprzednik o. Francesco Patton, który piastował to stanowisko od 2016 r. i znacząco ukształtował pracę Kustodii Ziemi Świętej w trudnych czasach, przekazał urząd swojemu następcy. Jego poprzednikiem od 2004 r. był o. Pierbattista Pizzaballa, który obecnie jest kardynałem i łacińskim patriarchą Jerozolimy.

Więcej ...

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Bangladesz: Katastrofa samolotu szkoleniowego sił zbrojnych

2025-07-22 12:06

PAP/EPA/MONIRUL ALAM

Liczba ofiar katastrofy samolotu szkoleniowego sił zbrojnych Bangladeszu wzrosła we wtorek do 31; 25 spośród nich to uczniowie szkoły. Myśliwiec F7 uderzył w poniedziałek w kampus placówki edukacyjnej Milestone School and College na przedmieściach stolicy kraju, Dhaki. Wcześniej informowano o 27 zabitych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Ks. Węgrzyniak: Siedem myśli o migrantach

Kościół

Ks. Węgrzyniak: Siedem myśli o migrantach

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Wiara

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat