Reklama

Sprawni niepełnosprawni

Niedziela łódzka 9/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. Piotrem Kosmalą, archidiecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych, rozmawia Elżbieta Adamczyk

Elżbieta Adamczyk: - Na czym polega praca duszpasterska z osobami niepełnosprawnymi?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Piotr Kosmala: - Duszpasterstwo Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej liczy obecnie 253 członków. Naszym podopiecznym proponujemy program, który ma na celu wszechstronny rozwój osoby naznaczonej niepełnosprawnością. Troszczymy się o wzrost duchowy tych osób, nie zapominając o ich rozwoju intelektualnym i fizycznym. Ta różnorodność cechuje zarówno spotkania comiesięczne, jak i wspólne wyjazdy wakacyjne. W ramach formacji duchowej w 2004 r. odbyły m.in. rekolekcje adwentowe w Ośrodku Caritas w Drzewocinach (69 osób), a latem wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Chorych i Niepełnosprawnych na Jasną Górę z okazji 75-lecia Apostolstwa Chorych. Wydajemy biuletyn informacyjny Batyskaf, który ukazuje się raz w miesiącu, i posiadamy strony internetowe, na których można znaleźć aktualne informacje o naszych akcjach.

- Gdzie i kiedy odbywają się spotkania, organizowane przez duszpasterstwo niepełnosprawnych?

- Nasza wspólnota gromadzi się na Mszy św. w kościele Opatrzności Bożej w Łodzi przy ul. Kolińskiego 26, w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 15.00. Wielu niepełnosprawnych korzysta wtedy z sakramentu pokuty. Po Mszy św. w kościele ma miejsce część artystyczna (koncert, przedstawienie, slajdy itp.), a następnie, w salkach katechetycznych, przy herbacie, omawiane są bieżące problemy. W spotkaniach uczestniczy ok. 150-200 osób.

Reklama

- Jakie są propozycje zajęć sportowych i rekreacyjnych?

- Już trzeci rok w każdy czwartek w godz. 10.00-13.00 20-osobowa grupa młodzieży niepełnosprawnej ruchowo ćwiczy pod okiem studentów fizjoterapii w Centrum Sportu i Rekreacji Rodzinnej „Stacja Nowa Gdynia”. Zarząd Ośrodka (dostosowanego w pełni do potrzeb niepełnosprawnych) bezinteresownie udostępnia naszej grupie sale i urządzenia, które należą do najnowocześniejszych w Polsce. W ub.r. zorganizowaliśmy również wycieczkę do Torunia dla 90 osób, autokarową pielgrzymkę do Ostrej Bramy w Wilnie dla 45 osób, a w ramach wakacyjnego wypoczynku obóz w Bieszczadach dla 17 osób oraz turnus w Sielpi Wielkiej dla 100 osób. Dużym powodzeniem cieszyły się zorganizowane w zeszłym roku zabawy: karnawałowa w Domu Kultury „Rondo” (60 osób) oraz andrzejkowa w XXVIII Liceum Ogolnokształcym (90 osób).

- Mówi się, że mimo znacznego postępu, jaki dokonuje się w ostatnich latach, niepełnosprawni wciąż nie zajmują należnego sobie miejsca w społeczeństwie. Czy podejmowane są jakieś zadania, popularyzujące tematykę niepełnosprawności?

- Zadaniu temu służy m.in. program edukacyjno-integracyjny Zburz ten mur, który realizowany jest w szkołach średnich. Spotkania z uczniami składają się z części dyskusyjnej oraz części warsztatowej. Program pozwala młodym ludziom poznać problemy codzienne osób niepełnosprawnych. Pozostałe nasze akcje, które w ostatnich latach zyskały duży rozgłos (jak choćby charytatywna aukcja strusich pisanek Malowane Nadzieją), to także ciekawa forma zbliżania światów ludzi zdrowych i mniej sprawnych.

- Ale głównym celem aukcji było pozyskanie środków finansowych na Waszą działalność?

- Owszem, wszelka działalność wymaga nakładów finansowych, szczególnie wakacyjne wyjazdy i pielgrzymki. Dotacje i subwencje nie wystarczają, trzeba szukać wsparcia u sponsorów. Obecnie otwiera się nowa szansa pozyskiwania funduszy - Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej otrzymało bowiem 14 grudnia 2004 r. status organizacji pożytku publicznego, co pozwala na odpisanie na jego rzecz 1 % podatku. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.ksn.archidiecezja.lodz.pl.

- Jakie są plany Stowarzyszenia na najbliższą przyszłość?

- Już wkrótce, wiosną, sekcja turystyczna organizuje rajd po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, a w lipcu - wyjazd do Beskidu Sądeckiego. W sierpniu planujemy wyjazd na Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii. W budynku starej plebani przy ul. Kolińskiego 26 chcielibyśmy utworzyć Centrum Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej. Będzie to rodzaj świetlicy, gdzie odbywać się będą różnego rodzaju cykliczne spotkania, m.in. grupy muzycznej oraz turystycznej. W planach jest także utworzenie sekcji plastycznej, informatycznej itd. Korzystając z okazji, pragnę zaprosić do współpracy ze Stowarzyszeniem osoby niepełnosprawne, nauczycieli, pedagogów, prawników etc.

- Na koniec przypomnijmy numer konta, na który można wpłacać kwotę odliczoną od podatku oraz adres i telefon Stowarzyszenia.

- Liczymy na życzliwość i wsparcie czytelników Niedzieli Łódzkiej w tym względzie. Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej ul. Kolińskiego 26, 91-849 Łódź, tel.: ks. Piotr Kosmala - (0-42) 656-41-28, Ewa Sieńko - (0-42) 687-55-59, Radek Kujawa - (0-42) 656-47-43; e-mail: ksn@archidiecezja.lodz.pl. Numer konta: Bank Pekao S.A. III O. w Łodzi nr 50 1240 3060 1111 0000 3452 7704, z dopiskiem: „Wpłata 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego”.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: abp S. Szewczuk wezwał diasporę ukraińską do zachowania więzi z ojczyzną

2024-05-23 20:59
Arcybiskup Światosław Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Niech bycie razem z Ukrainą będzie waszą myślą przewodnią - zaapelował arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk do przedstawicieli działających w Niemczech 27 organizacji ukraińskich, z którymi spotkał się 22 maja w Monachium. Podziękował im za wsparcie i pomoc, a zarazem poprosił ich o dalsze pamiętanie o ojczyźnie, przeżywającej od ponad dwóch lat trudne chwile.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Nie uciekajmy od polityki

2024-05-24 14:17

Archiwum TK Niedziela

Jeśli bowiem porządni ludzie odejdą z polityki i nawet będą się świetnie realizować w swoich zawodach, a także nieść pomoc bliźnim – to w polityce zostaną ci, którzy słowo „altruizm” znają wyłącznie ze „Słownika Wyrazów Obcych”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania