Reklama

Milenijny krzyż w Zielonce

Niedziela warszawska 43/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten krzyż niech będzie dla wszystkich programem na całe chrześcijańskie życie powiedział 13 października bp Kazimierz Romaniuk poświęcając Krzyż Milenijny w Zielonce. Stanął on w pobliżu miejscowego ośrodka zdrowia na placu noszącym imię sł. Bożej Matki Teresy z Kalkuty.

Inicjatywa upamiętnienia Roku Jubileuszowego w tej formie wyszła od ks. prał. Mieczysława Stefaniuka, proboszcza parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce, miejscowego dziekana. We wrześniu 2000 r. powstał Społeczny Komitet Budowy Krzyża Milenijnego, na czele którego stanął inż. Bronisław Włodarczak. Od początku inicjatywie patronowały dwie zielonkowskie parafie, obok wspomnianej Matki Bożej Częstochowskiej, także parafia św. Jerzego z jej proboszczem ks. prałatem Jerzym Misterskim. Komitet gromadził środki pieniężne pochodzące z dobrowolnych ofiar wiernych. Z dziewięciu różnych rozwiązań architektonicznych wybrano projekt arch. Wiesława Olszowicza z Pracowni Konserwacji Zabytków w Warszawie.

Sobotnia uroczystość, która odbyła się przy pięknej słonecznej pogodzie, zgromadziła licznie mieszkańców Zielonki, duchowieństwo, przedstawicieli miejscowych władz. Przypominano historię budowy krzyża, odczytano akt erekcyjny.

Spod pomnika do wiernych zwrócił się ze słowem pasterskim bp Kazimirz Romaniuk. Pasterz diecezji warszawsko-praskiej wyraził uznanie dla całej inicjatywy, dzięki której, jak podkreślił miejscowa społeczność troszczy się o dokumentowanie naszych chrześcijańskich korzeni i daje wyraz przynależności do Kościoła Jezusa Chrystusa. Cała doczesność nam została dana po to podkreślił Biskup, żebyśmy się dobrze przygotowali na spotkanie z Bogiem. Ale powinno nam zależeć na tym, abyśmy nie zmierzali do Boga w pojedynkę, żeby wszyscy dokoła tworzyli żywy Kościół. Nawiązując do słów "Z wiarą w trzecie tysiąclecie", które umieszczono na głazie, bp Romaniuk powiedział, że jest to wyznanie wiary mieszkańców Zielonki. Wiara jest w praktyce bardzo bliska nadziei. Mimo nieszczęść, które nam towarzyszą u progu nowego tysiąclecia Ojciec Święty zachęca nas, byśmy wkraczali w trzecie tysiąclecie z wiarą i nadzieją - podkreślił Pasterz diecezji.

Bp Romaniuk poświęcił krzyż i wmurował akt erekcyjny pod pomnik. Wszystkim zgromadzonym podziękował ks. prał. Mieczysław Stefaniuk. Jeszcze raz nabierają znaczenia słowa "W tym znaku zwyciężysz" . Niech więc z tego znaku czerpią siłę wszyscy lekarze i pielęgniarki pracujące w pobliskiej przychodni zdrowia, dla których wzorem może być sł. Boża Matka Teresa z Kalkuty, której ten plac został poświęcony. Niech z tego krzyża czerpią siłę dzieci i młodzież z pobliskiej szkoły w walce ze złem - mówił dziekan zielonkowski.

Po uroczystości przy krzyżu wierni przeszli do kościoła, gdzie bp Romaniuk przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej z kilkunastoma księżmi dekanatu zielonkowskiego. Odprawiona ona była w wielu intencjach: o pokój na świecie, za nauczycieli i wychowawców, za dwa tysiące lat chrześcijaństwa, za pontyfikat Jana Pawła II, za życie i dzieło kard. Stefana Wyszyńskiego, za 50 lat kapłaństwa bp. Romaniuka.

Pod koniec Mszy św. przedstawiciele rodzin oraz dzieci złożyli bp. Romaniukowi życzenia z okazji zbliżającej się 50. rocznicy święceń kapłańskich. Nawiązując do tego jubileuszu ks. prał. Stefaniuk mówił o wielu dokonaniach Biskupa Jubilata jako pierwszego pasterza diecezji warszawsko-praskiej.

Odpowiadając na życzenia bp Romaniuk podkreślił, że to, co się udało dokonać w młodej diecezji to rezultat życzliwości duchowieństwa i ludu Bożego i prosił zgromadzonych o wdzięczność Panu Bogu za obdarowanie go zdrowiem, dzięki czemu może służyć swoją posługą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

Więcej ...

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w...

Kościół

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec