Reklama

Warsztaty lepszego życia

Niedziela rzeszowska 9/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 lutego 2005 r. w Kolbuszowej odbyła się uroczystość poświęcenia budynku pierwszych w powiecie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Uświetniła ją obecność bp. Kazimierza Górnego, ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Obecni byli również: przedstawiciele władz samorządowych, m.in. starosta kolbuszowski Bogdan Romaniuk, przewodniczący Rady Powiatu Józef Kardyś, burmistrz Kolbuszowej Zbigniew Chmielowiec, radni, dyrektor PFRON oddziału podkarpackiego - Maciej Szymański, dziekan dekanatu kolbuszowskiego - ks. prał. Kazimierz Szkaradek, wicedyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej - ks. kan. Władysław Jagustyn i ks. kan. Bogdan Janik oraz kierownicy WTZ z terenu woj. podkarpackiego.
Część oficjalna rozpoczęła się Mszą św. w kolbuszowskim kościele farnym, po której Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej i samochodu dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, ufundowanego przez Państwa Klante z Niemiec z miasta Kemnath.
Celem działalności Warsztatów jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych. Ich uczestnicy muszą posiadać orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w Warsztatach. W czasie zajęć dąży się do poprawy poziomu samodzielności w czynnościach dnia codziennego oraz nauczenia różnych umiejętności ułatwiających podjęcie pracy zawodowej. Uczestnicy warsztatów uczą się także pracy w grupie oraz aktywizacji społecznej i kulturalnej poprzez organizowanie wycieczek, wystaw prac, kiermaszy, zawodów sportowych i innych imprez kulturalnych.
Zajęcia na WTZ w Kolbuszowej odbywają się w 6 pracowniach terapeutycznych: gospodarstwa domowego, artystyczno-malarskiej, gobelinu i haftu, komputerowo-poligraficznej, wikliniarsko-ogrodniczej, prac ręcznych - stolarskiej; w pięcioosobowych grupach pod nadzorem instruktorów terapii zajęciowej. Godziny otwarcia WTZ: od 8.00 do 16.00.
Dodatkowo uczestnicy są objęci pomocą rehabilitanta. Sala rehabilitacyjna wyposażona jest w nowoczesny sprzęt: miniatlas do ćwiczeń, rower rehabilitacyjny, stół do masażu, materac rehabilitacyjny. Nad uczestnikami czuwają pielęgniarka oraz pedagog i psycholog. Warsztaty posiadają samochód do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażony w windę, który codziennie dowozi i rozwozi niepełnosprawnych z powiatu kolbuszowskiego.
Pracownie dysponują nowoczesnym sprzętem. Najwięcej środków pochłonęła pracownia komputerowo-poligraficzna, w której jest 5 stanowisk komputerowych, ksero, skaner, bindownica, laminator, itp.
W ramach Warsztatów działa Rada Programowa, której celem jest określenie predyspozycji zawodowych uczestników, nakreślenie indywidualnego programu rehabilitacyjnego oraz ocena postępów i skuteczności działań. Decyzją Rady każdy uczestnik kierowany jest do odpowiedniej pracowni.
WTZ w Kolbuszowej są już piątym takim dziełem Caritas w diecezji rzeszowskiej. Decyzję o ich powstaniu podjęli we wrześniu 2004 r. wspólnie ks. prał. Stanisław Słowik - dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz starosta Bogdan Romaniuk. Adaptacja budynku trwała niespełna 4 miesiące i od 23 grudnia 2004 r. rozpoczęły się zajęcia w Warsztatach. Obecnie różnymi formami rehabilitacji społeczno-zawodowej objętych jest tam 30 osób niepełnosprawnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...