Reklama

Droga Krzyżowa - szkołą miłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Droga Krzyżowa jest szkołą naśladowania Jezusa. Trudną szkołą. Najważniejsze jest to, by wędrować tą drogą z Nim, by miłość do Niego wzrastała z każdym Jego i naszym krokiem. Stając na dziedzińcu Piłata, nie wolno ani na chwilę zapomnieć o tym, że Droga Krzyżowa jest drogą miłości. Tylko ten, kto o tym pamięta, potrafi ją przebyć w sposób twórczy. Dla niego będzie to szkoła wielkiej miłości Boga i człowieka. Kształt tej miłości daleko odbiega od tego, co świat dziś miłością nazywa, ale jej wartość jest wielokroć większa niż chwila przyjemności udająca miłość.
W mroźny pierwszy piątek Wielkiego Postu wieczorem, w XIII Dniu Chorego, 11 lutego br., zgromadziliśmy się już kolejny raz, aby jako społeczność miasta Rzeszowa przeżyć publicznie Drogę Krzyżową. Tegoroczne rozważania przygotował ks. Marek Dzik, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. Uczestniczyliśmy w rozważaniach tajemnicy Męki Chrystusa w powiązaniu z jednostkowymi i zbiorowymi przeżyciami naszego narodu. Rozważając tajemnicę Eucharystii i słowa Ewangelii „Zostań z nami Panie” (por. Łk. 24, 29), szliśmy z Chrystusem, aby w ten sposób sobie i całemu miastu powiedzieć, że rozpoczął się okres Wielkiego Postu.
Przemierzyliśmy ulice starego miasta, niosąc krzyż - symbol, który był świadkiem strajków chłopskich na naszym terenie oraz porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Rozpoczęliśmy drogę od Krzyża Ofiar Komunizmu umieszczonego pod Zamkiem, który przez długie lata był miejscem kaźni więźniów politycznych. Krzyż przy I stacji wzięli na swoje ramiona przedstawiciele związków kombatanckich. Dalej droga wiodła ulicami: Lisa-Kuli, Zamkową, 3 Maja, przez plac farny, ul. Sokoła, do sanktuarium Matki Bożej, Pani Rzeszowa.
Temu pięknemu nabożeństwu, przeżywanemu w skupieniu i uwadze, przewodniczył i słowo wstępne do wiernych skierował bp Edward Białogłowski. „W Roku Eucharystii wyruszamy na Drogę Krzyżową, aby podziękować Chrystusowi za Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, za Wieczernik z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa. Idziemy błagać, abyśmy coraz lepiej rozumieli tajemnicę Eucharystii, abyśmy prawdziwie świętowali niedzielę, uczestnicząc we Mszy św. i dobrze wykorzystując czas wolny. (...) Modlitwą chcemy ogarnąć chorych i cierpiących, służbę zdrowia, rodziny pielęgnujące swoich starszych i chorych, o których Ojciec Święty pisze w orędziu na Wielki Post 2005 r.” - mówił Ksiądz Biskup. Modlitwę ofiarował także w intencji naszej Ojczyzny, diecezji, prosząc o błogosławieństwo w przygotowaniach do beatyfikacji sługi Bożego ks. Władysława Findysza.
Kolejno krzyż na swoje ramiona brali: przedstawiciele młodzieży Liceum Katolickiego, Ruchu Czystych Serc, nauczyciele i wychowawcy naszego miasta, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz Rzeszowskiego Stowarzyszenia św. Brata Alberta, siostry zakonne, młodzież akademicka naszego miasta z duszpasterstwem akademickim, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Akcja Katolicka, Domowy Kościół, przedstawiciele samorządu i klerycy.
Przeżycia religijne i modlitwę pogłębiał śpiew pieśni wielkopostnych prowadzony przez kleryków i młodzież KSM-u.
Droga Krzyżowa zakończona została modlitwą w intencjach Ojca Świętego dla uzyskania odpustu zupełnego. Ksiądz Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa i podziękował za wspólną modlitwę licznie, mimo mroźnej pogody, zgromadzonym wiernym. Wielu uczestniczyło jeszcze we Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej sprawowanej pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Elżbieta Rafalska: Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w UE

2024-04-29 07:49
Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

YouTube

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej, a swoboda przepływu osób i usług była najcenniejszą wartością tego okresu - podkreśla Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem niedziela.pl.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Więcej ...

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...