Reklama

Doskonalą nauczycieli

O tym, że można sobie poradzić nawet w najtrudniejszych sytuacjach wychowawczych przekonywali trenerzy z Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe. Konferencja odbyła się 11 lutego w gmachu Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Będzinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Refleksje i proponowane przez trenerów z Centrum Arrupe rozwiązania były o tyle przekonywujące, gdyż zostały sprawdzone w praktyce. Każdy z instruktorów jest czynnym nauczycielem odnoszącym sukcesy dydaktyczne. Mariusz Błażewicz przybliżył problem trudności, jakie przeżywa nastolatek. Rad, jak przezwyciężyć trudne sytuacje, udzielał ks. Wojciech Żmudziński SJ. A o tym, by obudzić w uczniu tytana, przekonywał Adam Maniura.
„Centrum Arrupe (...) od 2001 r. funkcjonuje jako niepubliczna placówka doskonalenia nauczycieli. Organem założycielskim Centrum jest Prowincja Wielkopolsko-Mazowiecka Towarzystwa Jezusowego. To jedna z nielicznych w naszym kraju placówek doskonalących nauczycieli prowadzona przez Kościół katolicki” - wyjaśnia Niedzieli ks. Wojciech Żmudziński SJ, dyrektor Centrum Arrupe. Dlatego też pracownicy Centrum najwięcej uwagi poświęcają działalności formacyjnej wśród nauczycieli, wychowawców i liderów ośrodków edukacyjno-wychowawczych.
„Na prowadzonych przez nas zajęciach nie zajmujemy się abstrakcyjnymi tematami, ale skupiamy się na metodycznym szkoleniu nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących z gimnazjów i liceów, wprowadzaniem dyrektorów szkół w tajniki zarządzania opartego na refleksji i wartościach chrześcijańskich oraz doskonaleniem umiejętności wychowawczych nauczycieli. Naszą dewizą jest, by teoretyczne szkolenie miało praktyczne implikacje. Dlatego staramy się propagować aktywne metody nauczania. Są one dostosowywane do różnych przedmiotów od matematyki, poprzez biologię, do katechezy. Oprócz szkoleń metodycznych mamy coraz więcej szkoleń dotyczących metod wychowawczych” - wylicza ks. Żmudziński.
Tym, co odróżnia Centrum od innych tego typu placówek jest to, że zajmuje się ono nie tylko nauczycielami, ale i uczniami i ich rodzicami. Kolejna różnica to obszar działania i podejmowane tematy. „Staramy się docierać tam, gdzie nikt nie idzie. Stąd nasza obecność na Białorusi, w Egipcie, w Mołdawii, na Ukrainie i podjęcie nowych tematów, np. ostatnio - szkoła przyjazna nauczycielowi. (...) Po ostatnich wydarzeniach szeroko komentowanych w mediach, a dotyczących skandalicznych zachowań uczniów, już czas zacząć mówić o prawach nauczyciela” - podkreśla ks. Żmudziński.
Wszystkie opracowane i realizowane przez Centrum programy powstały w oparciu o ignacjański model wychowania (nazwa pochodzi od imienia założyciela Towarzystwa Jezusowego św. Ignacego Loyoli). „Nasz model jest dokładnie oparty na modlitwie ignacjańskiej, a raczej na 3 podstawowych elementach tej modlitwy - na doświadczeniu, refleksji i działaniu. Im głębsze poznanie nowej rzeczywistości i im lepsza refleksja, najlepiej wielowymiarowa, zgłębiająca przedmiot z różnych stron, tym większa motywacja do konkretnych działań. Tak przygotowany uczeń może sam zdecydować, jaki pożytek przyniosą mu konkretne działania, jakie będą ich konsekwencje, co zyska, a co straci. Taki sposób wychowania, o takiej dynamice, prowadzi do samodzielności, a z drugiej strony uczy odpowiedzialności” - przekonuje ks. Wojciech.
Centrum Arrupe ma swoją siedzibę w Gdyni. Zatrudnia tylko 4 etatowych pracowników, a współpracuje z nim około 60 trenerów. Pieniądze na prowadzenie działalności pozyskuje od prywatnych darczyńców, ale i z funduszy europejskich. Dzięki temu trenerzy mogą prowadzić zajęcia i warsztaty za niewielką opłatą lub całkowicie za darmo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...