Reklama

Dziennikarstwo i wierność prawdzie

Niedziela warszawska 9/2005

- Dobry dziennikarz ma powołanie do tego zawodu. Dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale również służba, która ma odniesienie do prawdy - mówił abp Sławoj Leszek Głódź na spotkaniu z dziennikarzami, w podziemiach praskiej katedry św. Floriana, 5 lutego br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gości, przedstawicieli prasy, radia i telewizji, powitał ks. Andrzej Chibowski, duszpasterz środowisk twórczych i sportu diecezji warszawsko-praskiej. Wyraził nadzieję, że to spotkanie będzie okazją do większej integracji środowisk dziennikarskich i zapoczątkuje owocną współpracę.
W homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa Słowa Bożego abp Głódź podkreślił, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale również i służba, która ma odniesienie do prawdy. Przypomniał słowa Jana Pawła II skierowane do dziennikarzy: „Bądźcie wierni prawdzie”. - Niestety wiemy o tym, że media często wzniecają szkodliwą iluzję, zniekształcają wizerunek rzeczywistości. Często odnosi się wrażenie, że prawda musi przegrać z kłamstwem - ubolewał abp Głódź.
Zdaniem Biskupa warszawsko-praskiego wierności prawdzie zagrażają: komercja, nastawienie na zysk, indolencja dziennikarzy nie przekazujących pełnej prawdy, a także bierność społeczeństwa, nie reagującego na przekazywanie kłamliwych informacji.
- Jeżeli nie ma reakcji odbiorców, to wielu dziennikarzy utwierdza się w przekonaniu, że można od prawdy odchodzić i wszystko jest w porządku - mówił Ksiądz Arcybiskup. Nawiązał także do przeczytanych słów Ewangelii św. Mateusza: „Wy jesteście solą ziemi” i „Wy jesteście światłem świata”. Stwierdził, że odnoszą się one także do dziennikarzy.
Po nabożeństwie odbył się panel dyskusyjny na temat Media a współczesna rzeczywistość. - Ograniczenia wolności słowa wywołują solidarny sprzeciw dziennikarzy. Dziś można mówić i pisać o wszystkim, ale czy umiemy to robić z klasą? - pytał prowadzący dyskusję ks. Andrzej Chibowski.
Według Magdaleny Bajer, przewodniczącej Rady Etyki Mediów, obecnie Polska przeżywa moment szczególnego przesilenia w życiu publicznym. - Myślę, że z tego chaosu przesilenia wyłoni się inna rzeczywistość i w niej będzie miała miejsce o wiele bardziej doniosła rola mediów. Media oczywiście będą nadal służyć informowaniu społeczeństwa. Może jednak w większym stopniu będą przewodnikiem stawiającym drogowskazy - mówiła Bajer. Zauważyła, że w ożywionej dyskusji o tzw. liście Wildsteina wyraźniejsze stają się ludzkie postawy, zarysowuje się tożsamość, weryfikują autorytety. - W dalszej perspektywie przyniesie to dobry skutek, bo tylko wyraźne tożsamości mogą prowadzić udany dialog - konkludowała Bajer.
- Dziennikarze to zwykli ludzie, emanacja naszego społeczeństwa. Są więc wśród nich i lepsi i gorsi, mniej lub bardziej zdolni. To nie jest żadna super elita. A zarazem dziennikarze są w stanie naprawdę rządzić, być demiurgami procesów politycznych, społecznych i gospodarczych. To ogromna siła i wymaga równie ogromnej odpowiedzialności - mówił Tomasz Wołek, redaktor naczelny nie ukazującego się już dziennika Życie.
O tym, że dziennikarze dysponują ogromną władzą mówił też Marek Zając, redaktor Tygodnika Powszechnego. Jego zdaniem w mediach powinny funkcjonować silne mechanizmy kontrolne, bo nie może być tak, że dziennikarzom wszystko wolno, nawet biorąc pod uwagę stopień rozkładu państwa. Potrzeba także samooczyszczenia środowiska dziennikarskiego, żeby nie doszło do skompromitowania „czwartej władzy”.
Jednym z panelistów był też redaktor naczelny Trybuny, Marek Barański, którego wypowiedź negująca sens dziennikarstwa śledczego wywołała ostrą ripostę przewodniczącej SDP Krystyny Mokrosińskiej.
Na zakończenie spotkania odbył się jeszcze program artystyczny Szukajmy Stajenki. Kolędy i pastorałki Jacka Kaczmarskiego wykonali m.in.: Zbigniew Łapiński, Jerzy Zelnik, Robert Janowski, Joanna Lewandowska i Małgorzata Czajka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bóg nie chce stracić żadnego ze swych dzieci, ale je wszystkie przygarnąć

2025-04-11 10:14

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 6, 35-40.

Więcej ...

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Więcej ...

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania podczas konklawe

2025-05-07 18:29

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Tysiące ludzi zgromadziły na placu św. Piotra w Watykanie w oczekiwaniu na wynik pierwszego głosowania 133 kardynałów elektorów, którzy od dziś wybierają nowego papieża. Rezultat ten tradycyjnie ogłosi dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, w której odbywa się głosowanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...