Reklama

Wiara bez uczynków jest martwa

Głodnych nakarmić

Niedziela częstochowska 10/2005

Prawie 5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie.
Prawie 23 mln ma na przeżycie miesiąca mniej niż wynosi minimum socjalne.
Tak wyglądają oficjalne dane GUS w 2005 r.
W Wielkim Poście w kościołach więcej niż zazwyczaj mówi się o miłosierdziu, o jałmużnie, o wspieraniu biednych.
Na naszych łamach przyglądamy się konkretnemu wymiarowi takiej pomocy - miejscom, gdzie głodni, biedni i porzuceni znajdą jedzenie, dach nad głową i pomocną dłoń.
W tym tygodniu: jak Kościół karmi głodnych?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Szczęście człowieka na ziemi zaczyna się dlań wtedy, gdy, zapominając o sobie, zaczyna żyć dla bliźnich” - pisał Mikołaj Gogol. Te słowa pozwalają nam lepiej zrozumieć motywy działania ludzi niosących pomoc głodnym, bezdomnym, samotnym i zepchniętym na margines społeczeństwa. Tysiące darmowych bochenków chleba, hektolitry gorącej zupy, setki kilogramów odzieży, pomoc w wykupieniu leków, a często zwykłe słowa ludzkiej życzliwości i otuchy - to praca wielu cichych bohaterów, dostrzegających w drugim człowieku Chrystusa. Od innych akcji nagłaśnianych w mediach ich pomoc różni się tym, że jest dyskretna. Do każdego daru dokładają odrobinę ludzkiego serca i żarliwą modlitwę. Oto kilka zaledwie „punktów dobroci”, które tej zimy pozwoliły przetrwać wielu biednym czy bezdomnym.
Akcja Katolicka przy parafii św. Zygmunta w Częstochowie. Koordynatorem pomocy jest tu Halina Adamicka. Wolontariusze działają w 12 parafiach, w oparciu o lokalną zbiórkę żywności, dostawy z zewnątrz, fundusze pozyskane z opieki społecznej i te wrzucane do puszek w kościołach. Wydają chleb i inne produkty żywnościowe, odzież i obuwie. Osobom szczególnie dotkniętym biedą opłaca się rachunki za energię elektryczną, wykupuje niezbędne lekarstwa. Wolontariusze AK penetrują środowisko i - w razie potrzeby - natychmiast reagują w sprawach na pozór nie do załatwienia. O ich sukcesie decyduje szybki obieg informacji i nawiązanie odpowiednich kontaktów.
Kuchnia św. Antoniego przy parafii Świętych Piotra i Pawła w Zawierciu. Codziennie etatowa kucharka wraz z wolontariuszami m.in. z Żywego Różańca i Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego, przygotowują z ofiarowanych darów pożywny posiłek dla ponad 100 osób. Radością proboszcza ks. kan. Zenona Gajdy jest integracyjna świetlica „Betania”, w której ok. 60 dzieci spędza wolny czas, znajdując tam atmosferę rodzinnego ciepła.
Pośród wielu zgromadzeń zakonnych, które mimo swoich skromnych środków na utrzymanie dzielą się z głodnymi, nie sposób pominąć Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek z częstochowskiej ul. Dąbrowskiego. Stąd nikt nie odchodzi głodny, a „siostrzana” zupa często stanowi dla wielu jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia. Stałe wsparcie, na miarę możliwości Zgromadzenia, otrzymują też wielodzietne rodziny. Do tradycji prowadzonego przez Siostry przedszkola weszło pośrednictwo w rozdzielaniu darów, przynoszonych dla potrzebujących przez rodziców i byłych wychowanków przedszkola.
Parafia św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Tutaj zgodnie z zasadą proboszcza ks. Józefa Franelaka, która mówi że „nędza materialna ściśle związana jest z nędzą duchową”, duży nacisk położono na życie duchowe najuboższych parafian. Wolontariuszki z parafialnego oddziału Caritas znają doskonale swoje środowisko, a ich posługa to, oprócz pomocy rzeczowej, dostarczanie prasy katolickiej i posiłków osobom obłożnie chorym, a także wsparcie duchowe przez niesienie otuchy i przypominanie w każdej sytuacji o Bożym Miłosierdziu.
Parafialny Zespół Caritas przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie-Mijaczowie. Tutejsi wolontariusze opiekują się rodzinami wielodzietnymi. Parafia opłaca obiady w szkolnej stołówce, organizowane są paczki świąteczne, a także rozdzielane produkty żywnościowe, odzież i obuwie. Szczególną opieką objęto dzieci z rodzin najuboższych. Prowadzona jest pomoc doraźna w formie wykupywania leków, zakupu opału, opłaty niezbędnych rachunków. Dzięki ofiarności parafian i otwartego serca proboszcza ks. kan. Jana Batorskiego mogą być prowadzone wszyskie te akcje. Tegoroczna kwota pomocy przekroczyła już 47 tys. zł.
To tylko mały przykład miejsc, w których Bóg przez drugiego człowieka okazał swoje miłosierdzie. Warto, abyśmy szczególnie w okresie Wielkiego Postu uświadomili sobie cel naszego ziemskiego pielgrzymowania: żyjemy nie po to, aby nam było dobrze, lecz aby czynić dobro dla bliźnich - dając tym samym świadectwo wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02
Było kolorowo, z balonami i transparentami

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Więcej ...

Rodzice i synowie w seminarium

2024-05-06 13:17

Mikołaj Wręczycki/WMSD Częstochowa

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?