Reklama

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Kościół i kultura

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatni tydzień września to tradycyjnie w naszej diecezji Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zorganizowany z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Inteligencji. Temat przewodni Tygodnia brzmiał Stefan Kardynał Wyszyński - Prymas Tysiąclecia, a przebiegał pod patronatem ks. bp. Jana Śrutwy, ordynariusza diecezji. Każdy dzień, począwszy od 23 do 29 września br., obfitował w szereg wydarzeń religijnych i kulturalnych. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zainaugurowała uroczysta Msza św. w katedrze, podczas której homilię wygłosił ks. dr Krzysztof Guzowski. W tym dniu odbył się także koncert solistów Filharmonii Lubelskiej.

Czwartek 27 września br. był szczególnym dniem dla parafii Matki Bożej Królowej Polski, w którym miało miejsce wspólne spotkanie modlitewne kapłanów i wiernych naszej diecezji. Mszy św. koncelebrowanej o godz. 18.00 przewodniczył ks. bp Jan Śrutwa, a homilię wygłosił ks. dr Franciszek Nieckarz. Uroczysta Eucharystia była również okazją do poświęcenia kaplicy, chrzcielnicy, drogi krzyżowej oraz podjazdu dla niepełnosprawnych. Wszystkich przybyłych do świątyni Matki Bożej Królowej Polski serdecznie powitał oraz zaprosił do wspólnej modlitwy proboszcz parafii - ks. kan. Janusz Romańczuk.

W homilii ks. Nieckarz podkreślił ogromne zasługi Kościoła dla kultury w Polsce. Kościół uznaje i respektuje autonomię kultury oraz jej prawa. Proponuje kulturze swoje partnerstwo. Zarówno Kościół, jak i kultura pragną wyzwolić człowieka z wszelkich zniewoleń. Kaznodzieja podkreślił, że przedmiotem troski Kościoła jest człowiek. "Partnerstwo między kulturą a Kościołem w odniesieniu do człowieka opiera się więc na tym, że Kościół i kultura pragną otworzyć przed człowiekiem przestrzeń wolności. Kościół w spełnianiu swojej misji potrzebuje słowa i pracy, muzyki, architektury, bo przy pomocy tych narzędzi przekazuje światu swoje narzędzie. Kultura, szczególnie ostatnich lat, bardzo często próbuje obchodzić się bez Kościoła, bez religii i bez wiary. Efekty tego widzimy na co dzień". Homileta przypomniał, jak przed kilkunastu laty w naszej Ojczyźnie ludzie kultury, nauki, sztuki, szukając przestrzeni wolności, znaleźli ją w Kościele. Tę sytuację odzwierciedlały i nadal to czynią Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Życie bardzo często udowadniało, że wymiar sakralny dla kultury jest czymś ogromnie wzbogacającym. Kultura jest pierwszym i najważniejszym sprzymierzeńcem Ewangelizacji - podkreślił ks. F. Nieckarz. Powołał się także na słowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który w 1973 r. prosił nas o modlitwę za chorych i cierpiących. Wystarczy całkowicie Bogu poświęcić swoje życie, a doznamy spokoju i szczęścia. Im więcej mamy dobrej woli, tym więcej rodzi się trudności i coraz częściej przychodzi cierpienie. Jako przykład postawił przed naszymi oczyma Maryję, która bezgranicznie zawierzyła Bogu. Bóg może wszystko z nami uczynić, musimy Mu tylko pozwolić, tak jak uczyniła to Maryja. Bóg jest przeciwnikiem naszego minimalnego programu. On uczy nas miłości i nieustannie podnosi swoje wymagania. ,Niech to dzisiejsze spotkanie uwrażliwi nas na potrzeby ludzi cierpiących, niech nas nauczy przyjmować cierpienie we własnym życiu, a Chrystusowa Ewangelia miłości niech przeniknie całe nasze codzienne życie".

Po homilii Ksiądz Biskup poświęcił nowe elementy Kościoła, kaplicę oraz podjazd dla niepełnosprawnych. Uroczystość uświetnił koncert zespołu "Lechici" z Hrubieszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: zamiast złota, kadzidła i mirry, złóżmy dziś Chrystusowi w darze nasze uczucia

2025-01-06 14:36

BP KEP

Zamiast złota, kadzidła i mirry, złóżmy dziś Chrystusowi w darze nasze uczucia i powiedzmy Mu szczerze: "Jezu ufam Tobie, Ty jesteś Panem mojego życia" - mówił w uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC.

Więcej ...

Objawienie Pańskie, Epifania, Trzech Króli... jak w końcu nazywa się to święto?

Agata Pieszko

Z ogłoszeń parafialnych: „6 stycznia obchodzić będziemy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli...”. Bystrzy uczniowie na katechezie zadawali czasem pytanie: To jak w końcu nazywa się to święto?

Więcej ...

Po raz 13. w Radomsku wyruszył Orszak Trzech Króli

2025-01-06 22:18

Karol Porwich / Niedziela

XIII Radomszczańskim Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św. w kolegiacie św. Lamberta. Liturgii przewodniczył proboszcz, ksiądz Antoni Arkita. Homilie wygłosił gwardian klasztoru franciszkanów, o. Dariusz Sowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Kościół

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...