Reklama

Komputer na katechezie?

W Wyższym Seminarium Duchownym w dniach 15-16 stycznia br. odbyło się sympozjum katechetyczne pod hasłem „Katecheta a media”, zorganizowane przez Wydział Katechizacji Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Częstochowie przy współudziale Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Sympozjum cieszyło się ogromnym zainteresowaniem katechetów nie tylko z naszej archidiecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył abp Stanisław Nowak. W koncelebrze uczestniczyli: rektor WSD w Częstochowie ks. dr Włodzimierz Kowalik, dyrektor Wydziału Katechizacji Dzieci Młodzieży ks. dr Marian Szczerba, diecezjalny wizytator ks. prał. Mirosław Suchosz oraz ks. Norbert Pikuła.
Obrady w seminaryjnej auli zaingurował Rektor Seminarium, który powitał gości i poprosił o dalsze prowadzenie sympozjum ks. dr. Mariana Szczerbę. Przez dwa dni trwania sympozjum ks. Szczerba pełnił honory gospodarza.
W pierwszym wykładzie, zatytułowanym Homo televisious, ks. prof. Andrzej Zwoliński scharakteryzował człowieka uzależnionego od telewizji. Okazuje się, że aż 60% Polaków prawie nie wyłącza telewizora. Programy telewizyjne wspólnie oglądają całe rodziny; z czasem zanika wśród nich zdolność mówienia, bo nie rozmawiają, tylko się komunikują. Szczególnie negatywny wpływ telewizja ma na dorastające pokolenie. Będąc medium rozrywkowym, nie selekcjonuje informacji, które w nadmiarze ogłupiają człowieka, powodując, że wszystko staje się względne. Dla odbiorcy kontakt z osobą telewizyjną jest ciekawszy. Telewizja tworzy wirtualną rzeczywistość, w której zasadami oddziaływania są sensacja, muzyka, przemoc i seks. Te z kolei mają wpływ na nasze emocje. Niektórzy stają się przez to agresywni, a nawet nieobliczalni w działaniach. W telewizji liczą się tylko ludzie mocni - dla słabych nie ma miejsca na antenie. Dlatego największą popularność zyskują niskie wartości. Telewizja jest więc główną siłą, wywołującą bałagan duchowy.
Wszystko staje się towarem, nawet sfera spotkania osobowego; często dochodzi do zatracenia granic obszaru intymności. W efekcie tych oddziaływań mamy do czynienia z człowiekiem, który jest produktem elektronicznego wychowania, tzw. homo televisious.
Abp Stanisław Nowak mówił o katechecie jako odbiorcy mediów: „Doszliśmy do takiego momentu w rozwoju kultury, w którym media mogą być łaską i pomocą. Musimy umieć z nich korzystać, to jest zadanie i mądrość XXI wieku. Bóg kazał się rozwijać, nie ma więc sensu obrażać się na media, trzeba je humanizować. Postęp redukuje zajęcia, maszyny zastępują pracę, a media zastępują myślenie. Bóg stworzył twórców, dlatego muszą oni słuchać prawa Bożego. Jeśli to prawo odrzucą, stworzą telewizję na niepodobieństwo Boże. Taka telewizja prowadzi do konsumpcjonizmu, agresji, wykorzenienia człowieka z realizmu prawdy i wprowadza w iluzoryczny świat. Eschatologicznie niebo jest już na ziemi, tylko nie umiemy z niego korzystać. W świecie jest dobro i zło - tak samo media mogą być dobre lub złe, bo to, czy są anielskie czy diabelskie zależy od człowieka. Ponieważ media wchodzą także w świat zły, dlatego trzeba korzystać z nich roztropnie i z umiarem. Wyboru programu należy dokonywać, kierując się darami Ducha Świętego”.
Kolejny wykład poświęcony był sektom jako wyzwaniu dla katechety. Ks. prof. Andrzej Zwoliński zwrócił uwagę na charakterystyczne mechanizmy, które służą sekciarstwu. Mówił o banalizowaniu znaków i technikach, którymi posługują się sekty, werbując „wyznawców”. Te metody służą wyłączeniu naszej oceny z rozumnego osądu. Wrażliwość na oddziaływanie sekt zaczyna się, gdy człowiek przestaje wierzyć w Boga, bo od tego momentu jest w stanie uwierzyć we wszystko.
Na zakończenie pierwszego dnia sympozjum ks. Mariusz Mularczyk podzielił się swoim doświadczeniem, jak zastosować komputer w katechezie. W dobie, gdy liczba internautów co 2 lata podwaja się, warto sobie uświadomić, że wszelkie zdobycze techniki mogą służyć ewangelizacji. Można stawiać pytanie, czy Internet nie zuboży nas duchowo, czy nie wychowa psychopatów, swobodnie zachowujących się tylko w sieci. Ale w rzeczywistości katechizowany sięga do Internetu stosunkowo często, gdyż to medium zaspokaja jego potrzeby rozrywkowe i poznawcze, zapewnia kontakty osobowe. Dlatego też ks. Mularczyk zaproponował katechezę, zatytułowaną Szukamy Boga w Internecie, oraz opowiedział, jak przygotować ją od strony praktycznej.
Drugi dzień sympozjum rozpoczęła także Msza św., którą koncelebrowali: bp Antoni Długosz, ks. Włodzimierz Kowalik i ks. prał. Mirosław Suchosz. Część wykładową rozpoczął bp A. Długosz, który mówił o środkach dydaktycznych w katechezie. „Aby katechetyczne posłannictwo spełniło swój cel, musi opierać się na osobistym zaangażowaniu katechizowanego. Podobnie jak Bóg kieruje swoje słowo do ucznia, który może je przyjąć lub odrzucić, katecheta oferuje pewien styl życia, który katechizowany może zaakceptować lub nie. Bierność katechizowanych jest klęską pedagogiczną, bo wiadomości zdobyte w taki sposób nie są później wykorzystywane. Stosowanie metod aktywizujących i środków dydaktycznych zachęca ucznia do problemowego zaangażowania w przebieg procesu dydaktycznego”. Ksiądz Biskup apelował też, aby skończyć z monologiem na katechezie - tak, aby stanowiła ona owoc współpracy katechety z katechizowanym.
Katarzyna i Paweł Maciejewscy - doradcy metodyczni z Poznania - mówili o wykorzystywaniu środków multimedialnych w posłudze katechetycznej. Omówili sposoby korzystania z komputera przez katechetę i wskazali, jak zbierać i gromadzić materiały przydatne do przeprowadzenia zajęć. Podali też adresy stron internetowych o treściach religijnych i katolickich, z których warto korzystać przygotowując katechezę, a także zaprezentowali kilka programów przydatnych w pracy katechetycznej.
Ostatni wykład dotyczył psychologicznych aspektów manipulacji odbiorcą. Ks. dr Zdzisław Wójcik, wykładowca WSD w Częstochowie, nakreślił psychologiczny obraz człowieka manipulowanego środkami przekazu w sferze poznawczej, wolitywnej i motywacyjnej. Zwrócił uwagę na fakt, iż media nie szanują odbiorcy, wprowadzają go w błąd, przemilczając istotne sprawy i często uzależniają, stępiając wrażliwość na ludzką biedę. Rugują z życia kulturę, zastępując ją „kulturą” banalną. Laickie media podważają świat wartości chrześcijańskich narzucając swój własny system wartości. Ks. Wójcik zachęcał też do korzystania z katolickich mediów, by uchronić się od manipulacji, oraz apelował o ich wspieranie modlitewne i materialne.
Sympozjum zakończyło się wspólną modlitwą. Multimedialną oprawę sympozjum zapewniła firma „Gerd-Madex”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze.

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów