Reklama

Polska

Jasna Góra: w niedzielę obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Pod patronatem prezydenta RP, z udziałem dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych oraz pielgrzymów, na Jasnej Górze już w najbliższą niedzielę odbędą się główne uroczystości jubileuszowe 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie 4 listopada w 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się skrawkiem wolnej Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rocznicowe zainauguruje o godz. 9.30 w bazylice dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Swą obecność na Eucharystii zapowiedziało prawie sto szkolnych pocztów sztandarowych. Obecne będą delegacje m.in. Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, NSZZ Solidarność, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, kościelnych. Obecna będzie także ponad 40-osobowa grupa dzieci z polskich szkół na Litwie.

Na jasnogórskie zaproszenie do udziału w uroczystościach odpowiedziała również rodzina kpt. Artura Wiśniewskiego z wnuczką Bożeną Wiśniewską. To on, żołnierz legionista, w 1918 r. wprowadził polskie wojsko do Sanktuarium, przejmując klasztor z rąk zaborców. Po Mszy, w Kaplicy Pamięci Narodu odsłonięta zostanie poświęcona mu pamiątkowa tablica.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Mszy św. w darach ołtarza niesionych będzie 5 specjalnych ksiąg „Sto życzeń na 100 lat dla Polski”. Życzenia dla Niepodległej dzieci wpisywały w szkołach. Są one wyrazem ich miłości do Ojczyzny i wotum młodego pokolenia składanym w darze dla Matki Bożej Królowej Polski.

Reklama

Po części modlitewnej na błoniach jasnogórskich rozpocznie się „patriotyczny piknik”. Z placu im. Wł. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotrze barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową. Nie zabraknie regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”.

Plac jasnogórski w symboliczny sposób „opasany” zostanie biało-czerwonymi barwami, jako znak jedności Polaków oddających się pod opiekę Maryi Królowej Polski. Następnie flaga zostanie przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, by mogła w uroczysty i bardzo symboliczny sposób znów „załopotać” z wieży.

Wywieszenie flagi będzie bardzo spektakularne. Prace nad zabezpieczeniem obiektu i przygotowania do wykonania tego widowiskowego zadania trwają już od dłuższego czasu. Jednostka Wojsk Komandosów w Lublińcu jest najstarszą jednostką wojsk specjalnych w Siłach Zbrojnych RP.

Wywieszenie 100-metrowej flagi z wieży nastąpi podczas rekonstrukcji wydarzeń z 4 listopada 1918 r., którą przygotowuje Grupa Teatralna pod Wiszącym Kotem działająca przy LO im. M. Kopernika w Częstochowie z gościnnym występem grupy rekonstrukcyjnej SRH 73 PP z Katowic.

Potem zapłonie „ogień wolności” i rozpocznie się śpiew patriotycznych pieśni ze specjalnie przygotowanych przez uczniów na tę okoliczność śpiewników.

Reklama

Na błoniach podczas pikniku niepodległościowego sprzęt bojowy zaprezentują żołnierze i strażacy. Przeprowadzą oni także różne działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Prezentowana będzie wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości”, swoje stanowisko informacyjno-edukacyjne z punktem wymiany 5 zł monet mieć będzie Narodowy Bank Polski.

Część popołudniową świętowania urodzin Niepodległej wypełni na Jasnej Górze m.in. oratorium „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej o Stefanie Kardynale Wyszyńskim. Oratorium powstało w 2017 r. z inspiracji Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Zakonu Paulinów, w celu pokazania osoby i dziedzictwa Czcigodnego Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia. Dzieło ma być także wyrazem wdzięczności za dar paulińskiego Konfratra i swoistym przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Spektakularnym wydarzeniem obchodów jubileuszowych 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie w narodowych barwach. Wieża, która dla wielu Polaków i wiernych z zagranicy jest symbolem „góry zwycięstwa” zyska całkiem nowe oświetlenie. TAURON przygotował nową oprawę świetlną tego miejsca. Około godz. 18.00 każda ze ścian jasnogórskiej wieży zamieni się w biało-czerwoną flagę Polski. Dopełnieniem tego oświetlenia będzie okazjonalna iluminacja budynku tzw. Pokoi Królewskich, którą będzie można podziwiać już w sobotę wieczorem, 3 listopada.

Setne urodziny Niepodległej świętowane w Narodowym Sanktuarium zakończy Apel Jasnogórski, który z udziałem Wojska Polskiego poprowadzi o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów.

Kontynuacja trwać będzie jeszcze nazajutrz, bowiem 5 listopada ze specjalnym koncertem „Pieśń o Ojczyźnie” wystąpi zespół Śląsk.

Jubileuszowe uroczystości na Jasnej Górze będą jednocześnie podsumowaniem projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, który zyskał wsparcie programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa” a realizują go: Jasna Góra, delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. W działaniach wzięło udział ok. 130 szkół i przedszkoli powiatu częstochowskiego.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-02 16:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: w sobotę i niedzielę ogólnopolskie dziękczynienie za plony

Bożena Sztajner

Na Jasnej Górze z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpocznie się w sobotę 3 września dwudniowe ogólnopolskie dziękczynienie za plony. Dożynki przebiegać będą pod hasłem „Do Matki Miłosierdzia”.

Więcej ...

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

Święta Boża Rodzicielka ze świdnickiej katedry

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Święta Boża Rodzicielka ze świdnickiej katedry

1 stycznia - w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia a zarazem pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

Więcej ...

Życzenia Noworoczne

2025-01-01 16:35
od lewej: ks. Łukasz Romańczuk, Marzena Cyfert, Magdalena Lewandowska

Tomasz Lewandowski

od lewej: ks. Łukasz Romańczuk, Marzena Cyfert, Magdalena Lewandowska

Drodzy Czytelnicy „Niedzieli Wrocławskiej”! Rozpoczynamy Rok Pański 2025 - jubileuszowy, który będziemy przeżywać pod hasłem “Pielgrzymi nadziei”. To świetna okazja, aby przybliżyć się do Pana Boga i dobrze przeżyć ten czas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wiadomości

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego