Reklama

Magda Nowak/Niedziela

Jubileusz 100. rocznicy oswobodzenia Jasnej Góry

2018-11-04 19:04

Sławomir Błaut

Sanktuarium Jasnogórskie jako jedno z pierwszych miejsc na ziemiach polskich odzyskało wolność po ponad stu latach zaborów – 4 listopada 1918 r. zostało oswobodzone od Austriaków przez polskich żołnierzy pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego. 100-lecie tych wydarzeń świętowano niezwykle uroczyście na Jasnej Górze 4 listopada 2018 r. Narodowy patronat nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Świętowanie rozpoczęto dziękczynną Mszą św. o godz. 9.30 w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Wśród obecnych paulinów byli m.in. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Ta Eucharystia to nasze dziękczynienie, dziękczynienie Bogu za to, że mamy wolność w wymiarze zewnętrznym, ale przede wszystkim dziękczynienie za ciągle zdobywaną wolność w wymiarze duchowym. Tu na Jasnej Górze zawsze byliśmy wolni, bo tu gdzie jest konfesjonał i ołtarz Ojczyzny na nowo powstajemy do życia w łasce, do życia w wolności wewnętrznej – mówił m.in. o. Marian Waligóra.

W homilii abp Wacław Depo podkreślił, że odprawiana Eucharystia jest wielkim dziękczynieniem Bogu za dar wolnej Ojczyzny. – Dziękujemy dzisiaj Bogu Trójjedynemu, Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu, przez szczególne macierzyńskie orędownictwo Bogarodzicy Maryi, że razem z darem życia i chrztu świętego otrzymaliśmy depozyt wiary i patriotyzmu, za to, że Polskę, wolność i niepodległość „krzyżami się mierzy” – mówił m.in. Ksiądz Arcybiskup.

Zobacz zdjęcia: Jasna Góra: uroczystości dziękczynne w stulecie niepodległości

W darach ołtarza podczas Eucharystii złożonych zostało m.in. pięć ksiąg pn. „Sto życzeń na 100 lat dla Polski” – napisanych przez dzieci życzeń dla Niepodległej. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotował chór Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie. Obecni byli m.in.: reprezentanci Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Kuratorium Oświaty, NSZZ Solidarność, Polskiej Grupy Górniczej SA, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, kościelnych, w tym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, orkiestry dęte. Stawiło się bardzo wiele pocztów sztandarowych szkół, organizacji i stowarzyszeń.

Reklama

W Kaplicy Pamięci Narodu została odsłonięta tablica poświęcona Arturowi Wiśniewskiemu. W uroczystości uczestniczyła rodzina bohatera, m.in. jego wnuczka Bożena Wiśniewska. Poświęcenia tablicy dokonał abp Wacław Depo. Wyzwoliciel Jasnej Góry walczył w szeregach Legionów Polskich. 4 listopada 1918 r. został komendantem wojskowym na Jasnej Górze. Życie zakończył śmiercią bohatera na polu bitwy pod Nasielskiem, 17 sierpnia 1920 r., ugodzony bagnetem w pierś w czasie odpierania kontrataku bolszewickiego. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Tablicę wykonał Janusz Koniecki, a jej fundatorem jest NSZZ Solidarność Region Częstochowski.

Dalsza część uroczystości odbyła się na jasnogórskich błoniach, gdzie przybyły setki ludzi, aby uczestniczyć w niezwykłym święcie. Najpierw odbyło się powitanie pochodu, który przeszedł z placu dr. Władysława Biegańskiego. Na jego czele zuchy i harcerze nieśli 100-metrową biało-czerwoną flagę – dar Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Została ona zawieszona na jasnogórskiej wieży przez komandosów z Lublińca. Korowód na błonia prowadził o. Marian Waligóra, a wielu jego uczestników podążających w rytmie poloneza było ubranych w stroje regionalne i mundury legionowe. Na scenie ustawionej na błoniach „pielgrzymi Niepodległej” usłyszeli piękną pieśń patriotyczną "Moja Polska Niepodległa" - kompozycja, słowa tekstu i wykonanie Agaty Babicz. Rzesze ludzi podziwiały wspaniale odegraną inscenizację wydarzeń z 4 listopada 1918 r. na Jasnej Górze. Większość aktorów to młodzież z Grupy Teatralnej pod Wiszącym Kotem z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, których przygotowała pani profesor Beata Gendek-Barhoumi. Obsadę uzupełnili rekonstruktorzy historyczni z Katowic i częstochowskiej „Reduty”. W rolę ppor. Artura Wiśniewskiego wcielił się Adam Chałuda.

Na błoniach zapłonął także „ogień wolności” i rozpoczął się śpiew patriotycznych pieśni ze specjalnie przygotowanych przez uczniów na tę okoliczność śpiewników. Ok. godz. 11.20 rozpoczął się na błoniach patriotyczny piknik, podczas którego m.in. prezentowano sprzęt bojowy; dla uczestników przygotowanych zostało ok. 200 litów grochówki. Wzdłuż murów klasztoru ustawiono wystawę planszową Oddziału Katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”.

Jako wotum dla Maryi – Hetmanki Żołnierza Polskiego lublinieccy komandosi przygotowali w Bastionie św. Rocha wystawę multimedialną pt. „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. Mirosław „Miron” Łucki (1975-2013)”. Ekspozycja poświęcona jest st. chor. sztab. Mirosławowi Łuckiemu, który zginął podczas operacji przeprowadzonej w nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 r. w Afganistanie, a także żołnierzom AK Batalionu „Parasol”, którego tradycje dziedziczy Jednostka Wojskowa w Lublińcu.

Część popołudniową świętowania wypełniło szereg wydarzeń. O godz. 16.30 zaprezentowano w Bazylice Jasnogórskiej Oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim w wykonaniu Filharmonii Śląskiej. Oratorium jest wyrazem wdzięczności za dar paulińskiego Konfratra i swoistym przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Autorem libretta jest ks. Tadeusz Golecki, a muzykę skomponowali Piotr Pałka i Hubert Kowalski. O godz. 18.00 miała miejsce iluminacja wieży jasnogórskiej, która rozbłysła w narodowych barwach. Ok. godz. 18.30 w Sali Rycerskiej rozpoczęło się nagranie programu telewizyjnego „Ocaleni”. Autorem cyklu jest Rafał Porzeziński. Uczestnicy programu „Ocaleni” o godz. 13.00 wzięli udział w Kaplicy Różańcowej w Mitingu Ocalonych prowadzonym przez Wspólnotę św. Jakuba, a o godz. 15.00 w Drodze Krzyżowej z bp. Tadeuszem Bronakowskim, przewodniczącym Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.

Kontynuacja świętowania trwać będzie jeszcze 5 listopada. Ze specjalnym koncertem „Pieśń o Ojczyźnie” wystąpi zespół „Śląsk”.

Jubileuszowe uroczystości na Jasnej Górze są jednocześnie podsumowaniem projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, który zyskał wsparcie programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa”, a realizują go: Jasna Góra, delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Tagi:
Jasna Góra 100‑lecie niepodległości

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem