Reklama

W środku tygodnia, w centrum miasta...

Agnieszka zapaliła świece, Ada przygotowała modlitwę wiernych, Ania i Paweł rozstawili ikony. Staś z Renią prowadzą scholę, której mocny śpiew podkreślają: gitara, puzon, flet, skrzypce. Olga za chwilę przeczyta modlitwę po ukraińsku, Sophie po niemiecku, Jurij po rosyjsku. W kaplicy jest prawie 100 osób, wszyscy cicho śpiewają. Są wśród nich uczniowie, studenci, klerycy, a także starsi, którzy studenckie lata mają już za sobą.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak wygląda dziś modlitwa z kanonami Taizé w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku. 15 lat temu było bardzo podobnie. Zmienili się oczywiście ludzie, którzy ją przygotowywali. Na początku organizowali ją m. in. Mirosław Maliński i Jacek Froniewski, Piotr Wuczkowski. Modlitwa taka była kontynuacją i naturalną konsekwencją Europejskiego Spotkania Młodych, które odbyło się we Wrocławiu na przełomie 1989/1990 r.
Pierwsza modlitwa w ramach comiesięcznych spotkań miała miejsce 7 lutego 1990 r. Takie comiesięczne spotkania zaproponował kard. Henryk Gulbinowicz podczas uroczystej Mszy św. 1 stycznia 1990 r.
Ks. Jacek Froniewski wspomina, że konwencja tych pierwszych spotkań nie była do końca ustalona. Pojawiła się propozycja, by każdą modlitwę prowadziły po kolei poszczególne parafie - tak było przez pierwszy rok. Później jednak przyjęto regułę, która zakładała, że przygotowaniem modlitw będą zajmować się zawsze te same osoby. Trzon pierwszego, jak i kolejnych zespołów, odpowiedzialnych za środowe spotkania, stanowiły osoby związane z Duszpasterstwem Akademickim Wawrzyny.
Ks. Stanisław Pawlaczek, proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku, wspomina, że pierwsza modlitwa ze śpiewami z Taizé w jego kościele odbyła się już w II dzień świąt Bożego Narodzenia w 1989 r. Brali w niej udział bracia z młodymi wolontariuszami z Taizé. Kolejne, dla trzech grup językowych (rosyjskiej, szwedzkiej i holenderskiej) odbywały się już w ramach Europejskiego Spotkania Młodych. Tuż po zakończeniu spotkania - 2 stycznia 1990 r. kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku znów gościł braci (modlitwy: świąteczną i styczniową transmitowała Telewizja Polska w ramach cyklu „Modlitwy wieczorne”).
Dziś na środowe spotkania modlitewne przychodzi kolejne pokolenie młodych, którzy pragną razem pomodlić się i spotkać. Bywały okresy, kiedy przychodziło ich więcej, bywało, że mniej, ale zawsze zjawiali się ludzie, którzy przez tę modlitwę chcieli budować swoją relację z Bogiem. - Słowa kanonu Bo w Tobie znajdzie pokój dusza ma są streszczeniem celu modlitwy - mówi ks. Stanisław Pawlaczek. - Ta modlitwa daje ukojenie, wyciszenie i nastraja do skupienia i medytacji - dodaje.
Paweł przychodzi tutaj od ośmiu lat. - Jest to dla mnie miejsce żywej modlitwy, w którym mogę dziękować i wysławiać Pana Boga śpiewem i ciszą. Zwłaszcza modlitwa w ciszy, przed ikoną Krzyża jest dla mnie bardzo ważna. W środku tygodnia, w centrum dużego miasta chwila milczenia jest czymś naprawdę wyjątkowym” - mówi. Takich jak Paweł jest więcej. Znajdują czas, by się zatrzymać, pobyć chwilę w ciszy, wpatrzyć się w ikonę Matki Bożej Włodzimierskiej, czy ikonę „Przyjaciela” - która przedstawia Chrystusa z Przyjacielem - Człowiekiem.
- Kiedy rozpoczynały się modlitwy ze śpiewami z Taizé w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku, nigdy nie sądziłem, że będą miał okazję modlić się tu także po 15 latach - mówił do zgromadzonych w kościele na środowej modlitwie ks. Jacek Froniewski. - Wielu spośród Was wtedy chodziło jeszcze do przedszkola. Widząc kaplicę wypełnioną młodymi ludźmi, wiem, że ta modlitwa jest wciąż potrzebna.
Około 20.15 kaplicę opuszczają ostatni wierni. Większość z nich szła jeszcze do DA Maciejówka, by spotkać się i wspólnie zjeść kawałek urodzinowego tortu. Na wychodzących z modlitwy czekał list brata Rogera sprzed 15 lat. Można było w nim przeczytać m. in. taki fragment: „To może nieprawdopodobne, ale zdając się na Niego, pozwalając, by Cię miłował, nie potrzebujesz się martwić, że Ty sam nie potrafisz ukochać Go od razu”. Słowa te dla wielu modlących się tutaj są przecież tak bliskie i tak doskonale korespondują z jedną ze śpiewanych chwilę wcześniej pieśni: Jezu, Tyś jest światłością mej duszy. Niech ciemność ma nie przemawia do mnie już. Jezu, Tyś jest światłością mej duszy. Daj mi moc przyjąć dziś miłość Twą.

Modlitwa ze śpiewami z Taizé w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku odbywa się w każdą pierwszą środę miesiąca (poza okresem wakacyjnym). Rozpoczyna się o 19.15 (poprzedza ją Msza św. o godz. 18.30). Modlitwa nawiązuję do sposobu modlitwy braci w Taizé. Składają się na nią pieśni, rozważania Słowa Bożego, modlitwy wiernych i chwile ciszy poświęconej medytacji.
Podobne modlitwy ze śpiewami z Taizé odbywają się również w innych kościołach Wrocławia, m.in. w każdą środę po Mszy św. o godz. 19.00 zaprasza na nią Duszpasterstwo Akademickie Wawrzyny (ul. Bujwida 51). Także w środy o tej samej porze organizuje ją Duszpasterstwo Akademickie Maciejówka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Medalistka igrzysk nie widzi na jedno oko. "W sporcie bogowie nie istnieją"

2024-11-19 07:05
Aleksandra Kałucka

Autorstwa Simon Legner (User:simon04) - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/

Aleksandra Kałucka

Aleksandra Kałucka, brązowa medalistka olimpijska we wspinaczce sportowej, przyznała w rozmowie z PAP, że w sporcie bogowie nie istnieją. Jak wskazała, nawet słynny jamajski sprinter Usain Bolt miał swoje ułomności, a ona sama od urodzenia musi się zmagać z dużą wadą wzroku.

Więcej ...

KEP: Coraz bliżej powołania komisji badającej zjawisko wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce

2024-11-18 21:18
Pierwszy dzień obrad 399. Zebrania Plenarnego KEP

BP KEP

Pierwszy dzień obrad 399. Zebrania Plenarnego KEP

Prace nad powołaniem komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce są na ukończeniu. Dziś, podczas zebrania plenarnego na Jasnej Górze, biskupi zapoznali się ze stanem prac nad przygotowaniem dokumentu ramowego, który określi zasady powołania i funkcjonowania takiego gremium - przekazał KAI ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Więcej ...

Protest pielęgniarek. Chcą się widzieć z Donaldem Tuskiem

2024-11-19 15:28
Protest pielęgniarek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

PAP

Protest pielęgniarek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

Protestujące we wtorek przed KPRM pielęgniarki wezwały rząd do działań, które ograniczą negatywne konsekwencje kryzysu kadrowego pielęgniarek i położnych. Czas rozmów z minister zdrowia Izabelą Leszczyną się skończył, oczekujemy rozmów z premierem - powiedziała przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Być księżniczką

Niedziela Małopolska

Być księżniczką

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?

Wiara

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?