Reklama

Ruch Światło-Życie

W Tobie nasze wyzwolenie

Około 200 osób uczestniczyło w piątkowy wieczór 11 lutego w Drodze Krzyżowej Krucjaty Wyzwolenia Człowieka ulicami lubelskiego Starego Miasta. Członkowie, kandydaci i przyjaciele KWC, oazowicze i sympatycy Ruchu Światło-Życie modlili się o wolność dla tych, którzy doświadczają zniewolenia alkoholem, narkotykami, pornografią, ale i grzechem, lękiem, presją opinii społecznej, brakiem szacunku do życia i wszystkim, co może uwłaczać ludzkiej godności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drogę Krzyżową zorganizowała diakonia wyzwolenia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej. W przygotowanie i poprowadzenie rozważań do poszczególnych stacji aktywnie włączyli się członkowie Ruchu z parafii św. Jadwigi Królowej w Lublinie. „Miłość Boża przyprowadziła nas, abyśmy przeszli szlakiem Drogi Krzyżowej, modląc się za tych, którzy są zniewoleni różnymi nałogami. Chcemy także złożyć dar dla tej Miłości przez trwanie w tym, co postanowiliśmy” - mówił przed archikatedrą ks. Marek Urban, archidiecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. Członkowie KWC dobrowolnie podejmują decyzję o całkowitej wstrzemięźliwości od alkoholu. Swoje postanowienie odczytują jako bezinteresowny dar i służbę na rzecz wyzwolenia z nałogów społecznych, które niszczą godność człowieka i nie pozwalają urzeczywistniać siebie zgodnie ze swoim powołaniem. Krucjata pomaga członkom stawać się prawdziwie wolnymi i prawdę o wyzwoleniu nieść innym. Obecność w dziele KWC jest trudne, często spotyka się z niezrozumieniem. Decyzję i trwanie w Krucjacie podejmuje się jednak z wielką radością, bo Krucjata jest jak droga krzyża Chrystusowego. Członkowie wzorują się na Tym, który biorąc krzyż dobrowolnie składa ofiarę z miłości. Krzyż rozumiany jest jako jedyna droga do wolności.
„Jezus bierze na Golgotę ciężar naszej zniszczonej wolności - bierze krzyż i liczy, że pójdziemy za Nim, że uniesiemy naszą wolność, że nie upuścimy jej w błoto i nie zostawimy, a jeśli upadniemy, to wstaniemy i na nowo ją weźmiemy” - rozważali wierni. Przy poszczególnych stacjach odczytywano fragmenty Pisma Świętego. Przytaczano także urywki dzieł ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Oazy i KWC, który przypomina, że w wyroku krzyża zamknięta jest łaska życia: „Krzyż jest nam dany, nie uwolnimy się od niego, ale możemy przemienić go w błogosławieństwo. Nie zmienimy naszego codziennego krzyża, jedno jest tylko rozwiązanie - musimy go wziąć na siebie, musimy się z nim pogodzić, uzbroić się w cierpliwość, a wtedy krzyż zmieni się w błogosławieństwo”.
Duży drewniany krzyż poniesiony został spod katedry przez Bramę Trynitarską ulicą Jezuicką, Rynkiem, Grodzką do pl. Zamkowego i z powrotem Podwalem, przez pl. Po Farze, Archidiakońską, Dominikańską, Jezuicką przez bramę do katedry. Szczególnie wymowne było przejście od stacji trzeciego, najcięższego upadku Jezusa pod ciężarem krzyża. Osobistą modlitwę w całkowitym milczeniu ofiarowano w intencjach ludzi zniszczonych nałogami, tych, którzy nie mogą już powiedzieć „nie” i nie potrafią wyciągnąć ręki o pomoc. „Chcemy, aby dzieło KWC zwyciężało przez krzyż, przez głębokie zrozumienie ofiary z cząstki samego siebie dla miłości do innych ludzi i do Ojczyzny” - modlili się uczestnicy Drogi Krzyżowej. „Ty nas uzdrawiasz swoją Krwią, w Twoich ranach jest nasze zdrowie, w Tobie źródło odrodzenia moralnego - Panie, prowadź nas swoją drogą” - zwracali się do Chrystusa uczestnicy.
Po nabożeństwie w archikatedrze odprawiona została Msza św. w intencji trzeźwości, podczas której w procesji z darami nowi członkowie KWC złożyli deklaracje wstąpienia do Krucjaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania