Reklama

Każde cierpienie ma sens

W lubelskim hospicjum Dobrego Samarytanina Światowy Dzień Chorego miał szczególny wymiar. 11 lutego br. wolontariusze oraz rodziny terminalnie chorych koncentrowali się na odkrywaniu sensu cierpienia i jego duchowego wymiaru.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śmiertelnie chory człowiek nie zawsze może upatrywać nadziei w ziemskim życiu. Pozostaje mu wówczas Ten, który nigdy nie zawodzi - Bóg. W Hospicjum Dobrego Samarytanina tę prawdę uświadamiają pacjentom kapłan i wolontariusze, którzy decydują się towarzyszyć im w ostatnim okresie życia. Pod ich opieką znajduje się stale 12 osób leżących bezpośrednio w hospicjum oraz 20 pozostających w swoich domach. Pomocą służą także zatrudnieni tu lekarze i pielęgniarki. Tak jest od 1989 r., gdy hospicjum zostało powołane do życia z inicjatywy lekarzy, prawników i nauczycieli, którzy chcieli pracować w tego rodzaju wolontariacie. Część z nich służy swoimi umiejętnościami, działając na rzecz hospicjum, jak Halina Grzesiak.
Pani Halina jest matką kapłana, do listopada 2004 r. była kierownikiem stołówki KUL, a od trzech lat stara się przede wszystkim zdobywać środki finansowe na rzecz hospicjum. W Dniu Chorego swoją miłość do ludzi wyraziła, angażując się z prawdziwym oddaniem w przygotowanie uroczystego posiłku. Od godzin południowych szczególny dzień czczono m.in. przez przygotowanie wysmakowanych dań. - Na obiad podaliśmy staropolską zupę cebulową na chlebie żytnim, kotlety rybne o oryginalnej recepturze i sałatę z kaparami. Na koniec było ciastko brzoskwiniowe z pianką, zapiekane i podane na ciepło. Podwieczorek składał się z tuńczyka i ciast, szarlotki i stefanki - tłumaczy pani Halina. Tego dnia każdy pacjent otrzymał prezent: kolorową pościel, ładną piżamę i kwiaty. - Wszystko po to, by chorzy naprawdę odczuli, że to oni są faktycznymi gospodarzami domu, jakim w gruncie rzeczy jest nasze hospicjum - mówi Maria Drygała, prezes Stowarzyszenia.
Tego dnia najbardziej oczekiwanymi gośćmi w hospicjum byli członkowie rodzin. - Odwiedzam moją kuzynkę, która pochodzi z miejscowości odległej o sto kilometrów od Lublina. Musiała zostawić dzieci, ale nie miała wyboru, gdyż pozostając w domu nie dałaby sobie rady z finansowaniem kosztów leczenia - zwierza się trzydziestokilkuletnia psycholog. Gościem honorowym był bp Artur Miziński, który w skromnej kaplicy odprawił Mszę św., a następnie spotkał się z wolontariuszami i rodzinami chorych. Ksiądz Biskup w homilii mówił o wartości cierpienia; podkreślał, że godności osoby ludzkiej nikt i nic nie może człowieka pozbawić, nawet osłabienie i ból. „Ciało zdrowe i chore, młode i stare pozostaje mieszkaniem Ducha Świętego”. Po Mszy św. Biskup Artur złożył wizytę przy łóżku każdego chorego. Dla wielu niewątpliwie było to znakiem Bożej Opatrzności i nadziei. Mszę św. uświetniła gra młodej wiolonczelistki, uczennicy Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego - Marysi Bielenin.
Dzień Chorego w lubelskim hospicjum stał się okazją do spotkania osób zainteresowanych dobrem ludzi umierających. - Oznacza to zapewnienie godności umierania, a więc bez niepotrzebnego bólu, w otoczeniu bliskich osób, którymi są także wolontariusze. Oni, towarzysząc kilka razy w tygodniu chorym, stają się ich przyjaciółmi. - Odwiedzam samotną kobietę, która ma jeszcze rok życia. Pomagam jej znieść cierpienie i problemy finansowe wynikające z cen leków, po kupnie których nie starcza jej pieniędzy na czynsz - mówi wolontariuszka, zagrożona od kilkunastu lat nawrotem choroby nowotworowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Boża Kalwaryjska, módl się za nami...

2024-05-18 20:50
Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Ks. Mariusz Michalski

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Wyrazem nieprzerwanego i wciąż żywego kultu, a jednocześnie największym religijnym wydarzeniem w XIX – wiecznej Galicji, była uroczysta koronacja obrazu w 1887 roku. Inicjatorem uroczystości był kardynał Albin Dunajewski, administrator diecezji krakowskiej.

Więcej ...

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj