Sytuacja może się jeszcze pogorszyć z powodu powrotu do kraju obywateli Demokratycznej Republiki Konga, którzy zostali wydaleni z sąsiedniej Angoli. 27 października kongijska Caritas doliczyła się 508 tys. ludzi, którzy przekroczyli granicę między obu krajami, a od tego czasu napływają kolejni.
Według komunikatu tamtejszej konferencji episkopatu, wiele z tych osób opowiada, że doświadczyły brutalnego pogwałcenia praw człowieka ze strony angolańskich sił porządkowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na początku października władze w Luandzie zarządziły wydalenie z Angoli kongijskich migrantów zatrudnionych w nieformalnym przemyśle wydobywczym w północno-wschodniej części kraju. Po przymusowym powrocie do ojczyzny ludzie ci znaleźli się bez jakiejkolwiek pomocy.
- Tysiące dzieci, kobiet, starców, chorych, inwalidów, a także zdrowych kobiet i mężczyzn było dzień po dniu wyrzucanych na oślep, niczym zwykły towar, na kongijską ziemię, na ubogie tereny, gdzie możliwości ich przyjęcia są niewystarczające do tego, aby umożliwić im ocalenie choć minimum godności - głosi komunikat episkopatu.
Demokratyczna Republika Konga jest jednym z 51 krajów świata, w których występuje problem głodu. W sumie na świecie głodują 124 mln ludzi. Ponadto 150 mln dzieci dotkniętych jest niedożywieniem.